Kup si bazén, muslimko, rozsekl Kubera případ ,,burkini". Řešení migrace? Válka. A Ukrajina a Putin, západní vyhazovy za názor...

19.07.2017 6:35 | Zprávy

ROZHOVOR „Pokud hnutí ANO po volbách nabídne některé ze stran pozici vicepremiéra, bude to fungovat, protože taková nabídka se neodmítá; a já se jenom modlím, aby to nebyla ODS,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz senátor a občanský demokrat Jaroslav Kubera. Koalice s Andrejem Babišem by podle něj byla pro ODS smrtící, členská základna by se s tím nikdy nesmířila a v regionech by přinesla fatální důsledky. Kubera tvrdí, že lidovci si spolupráci se Starosty měli dříve a lépe rozmyslet. Také žasne nad tím, že Evropská unie dodávala do Libye gumové čluny.

Kup si bazén, muslimko, rozsekl Kubera případ ,,burkini". Řešení migrace? Válka. A Ukrajina a Putin, západní vyhazovy za názor...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Kubera

Nejdříve k aktuálnímu tématu. Lidovci zrušili spolupráci se Starosty do nadcházejících voleb. Je to podle vás správný krok?

Je to chybný krok, protože si to měli rozmyslet dříve. Když už natočili ta jejich videa a už rozvěsili billboardy se společnou značkou, budou je zase odstraňovat? Budou tvrdit, že jde o to samé a nic se neděje? Ale to samé to samozřejmě není. Odhadnout, co za následky rozdělení přinese, je těžké. Průzkumy jsou zajímavé, ale většinou – viz, jak se Sobotka rozčílil, že nevyšly tak, jak si zaplatili – je třeba brát je s rezervou.

Budou mít tedy lidovci nyní bez Starostů ve volbách menší šanci?

Já si myslím,že mají lepší šanci uspět samostatně, ale dostanou procenta, na která jsou zvyklí. Vzhledem k situaci, co nastane po volbách, protože každá strana, co se do vlády dostane, bude mít zajímavou pozici. Podle předpokladů by hnutí ANO sestavilo vládu s kýmkoli, koho by si vybralo. Ale myslím, že do voleb se stane ještě hodně věcí... například Evropská unie nebo Itálie, kolem nich bude ještě veselo, až skončí období dovolených.

K Evropské unii se ještě dostaneme později. Všichni se domnívají, že Andrej Babiš s hnutím ANO volby vyhraje. Vy také?

Já myslím, že vyhraje, ale výsledek nebude takový, jaký všichni očekávají, i když bude slušný. V první fázi se pokusí udělat koalici všichni proti Babišovi, protože se domnívají, že když bude v opozici, tak se stáhne. Pak jsou teorie jako s hnutím ANO ano, ale bez Babiše, to už je úplně nesmyslná teorie, která nebude fungovat. Bohužel ale bude fungovat, když ANO nabídne některé ze stran pozici vicepremiéra, protože taková nabídka se neodmítá; a já se jenom modlím, aby to nebyla ODS.

Obáváte se, že by vaši kolegové takovou nabídku přijali?

Co je to naši kolegové? Když se najde příběh typu: zabránit vládě Babiše s komunisty… Já s tím nesouhlasím a jsem toho názoru, že je lepší zůstat v opozici. Někdy je to těžké, ale jindy příjemné. Teď ve Sněmovně můžeme říkat koalici, ať si návrh prosadí. Nemáš lidi? To není náš problém. V opozici to není nejhorší, ale když už jsou v ní lidé dlouhou dobu, začnou být vystresovaní, protože nemohou vládnout. Doufám, že koaličním partnerem hnutí ANO nebude ODS, to by pro ni bylo smrtící.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Unijní aplikace, která o vás řekne všechno. Zásah Bartoše usnadnil špehování

17:09 Unijní aplikace, která o vás řekne všechno. Zásah Bartoše usnadnil špehování

Evropský parlament 29. února 2024 přijal po téměř třech letech jednání reformu legislativy eIDAS z r…