Nechápu, proč se tohle zamlčuje. Senátor Veleba zná Ukrajinu a neříká o ní nic pěkného

28.08.2014 17:50

ROZHOVOR Ukrajina hraje vabank, až skončí, bude chtít, aby ji Evropská unie živila. „Neumím si představit podepsání asociační dohody se zemí, která je naprosto rozvrácená, kde není žádná demokracie a kde je část vlády fašistická,“ uvedl také předseda SPO, senátor a bývalý prezident Agrární komory Jan Veleba, který politiku Evropské unie považuje za amatérskou.

Nechápu, proč se tohle zamlčuje. Senátor Veleba zná Ukrajinu a neříká o ní nic pěkného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Veleba

Anketa

Kdo napáchal na světě nejvíc zla?

7%
20%
73%
hlasovalo: 15825 lidí

Nesouhlasíte s názory Jan Veleby, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Jaroslavy Janderové, Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla SchwarzenbergaAlexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Matěje Stropnického, Romana Jocha, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody, Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka či Džamily Stehlíkové.

Vy jste navrhoval to, že by se ztráty potravinářů, které vzniknou kvůli ruskému embargu, mohly dokrýt díky novele zákona o spotřební dani týkající se prodeje tabákových výrobků. Můžete ještě svůj návrh blíže vysvětlit?

Novela zákona o spotřební dani tabákových výrobků je nutná, s ohledem na požadavky Evropské unie. Můj návrh, který jsem předkládal, ve středu o tři hlasy neprošel, ale přesto výsledek cítím jako své částečné vítězství, i když Pyrrhovo. Pokud by byla novela připravována spravedlivě a jen trošičku by se sevřely nůžky mezi spotřební daní z hotových cigaret a spotřební daní z tabáku, ze kterých si lidé balí cigarety, tak by se podle propočtů, které jsem si udělal, dalo na daních vybrat o 1,3 miliardy korun více. Právě tato částka by se například dala použít na kompenzaci ztrát producentů a potravinářů, které je nepochybně čekají.

ParlamentníListy.cz již od loňského listopadu objektivně a vyváženě sledují situaci na Ukrajině. Souhrn článků ZDE.

Takže novela je schválená, ale váš pozměňovací návrh neprošel. Očekáváte další pokračování?

Argumentoval jsem také tím, že stát dává prostor pro půl miliardy daňového úniku. Teď to vysvětlím. Do České republiky se dováží tabákové listy. Jsou brané jako surovina určená pro výrobu tabáku a ta je oproštěna od spotřební daně. V České republice je asi 50 obchodů, kde se balené tabákové listy prodávají. Zákazník si koupí balíček za velmi nízkou cenu a v téže prodejně je řezačka na tabák, kde si kuřák listy hezky pořeže a má z toho tabák do cigaret. Daňový únik s požehnáním zákona činí za uplynulý rok 500 milionů korun. Slyšíte dobře. Sečteno a podtrženo. Ve středu jsem navrhoval, aby se rozdíl mezi zdaněním cigaret a zdaněním tabáku snížil a pokud by se to udělalo, byl by daňový výnos pro stát 1,3 miliardy korun. A pokud by se ještě zdanily tabákové listy, přibylo by dalších 500 milionů korun. O tom, že mám pravdu, svědčí i to, že návrh neprošel jen o tři hlasy. I někteří poslanci ČSSD neposlechli premiéra a hlasovali pro můj návrh. Myslím si, že tohle téma ještě na pořad dne přijde, protože pokud bude vývoj kursu koruny špatný, tak se zákon za několik měsíců bude novelizovat.

Jaká je aktuální situace u potravinářů v souvislosti s ruským embargem?

Já neříkám tomu, co udělal Putin, embargo, ale protireakce. Opatření by neudělal, pokud by nenastalo embargo ze stran USA a EU. Stát by si měl rychle vytvářet finanční rezervy na pomoc potravinářům. Nejcitlivěji protiopatření zasáhnou potravinářské výrobky a dotknou se také našich investičních programů v Rusku. Není pravda, že se nářky přehání a že se nic neděje. Podíl sýrů na celkovém exportu, který loni vyvážela Evropská unie do Ruské federace, činí 33 procent a podíl másla 30 procent. V této době se zastavil vývoz sýrů, másla, sušeného mléka. Zboží je v převisu, umístěné na skladech a přemýšlí se o řešení. Rád bych vám později dodal i přesná čísla. Ruský trh jsme dobývali 10 let. Vývoz mlékárenských výrobků do Ruska se začal velmi dařit. Když srovnáme výsledek za první pololetí letošního roku s celým loňským rokem, tak došlo k nárůstu o desítky procent. Je to prostě strašná škoda.

Máte informace o tom, že by například ministerstva zemědělství nebo zahraničí naznačila, že by kryla ztráty potravinářům?

Ministr zahraničí prohlásil, a je to asi deset dní, že ke krytí ztrát potravinářům a zemědělcům vlastně není důvod, takže v podstatě neví, která bije. Ministr zemědělství Jurečka ví, která bije, udělal to, co musel a vyzval české lidi, aby kupovali české potraviny. Tohle je významné gesto, které tady mělo být už před mnoha lety. Jenže to situaci nevyřeší. Ze zkušenosti praktika vám řeknu, že vybudovat nový fungující odbyt, trh pro výrobky, není záležitost týdnů, měsíců, ale minimálně pěti let. Svět je v převisu s potravinami. Ruský trh sice není bezedný, ale je obrovský. Jeden den Putin protiopatření vyhlásil a za pět dní už byla v Moskvě brazilská delegace agrárních obchodníků. Trh bude do měsíce nebo do půl roku obsazený a už se tam nikdy nevrátíme. Navíc u mléka a mléčných výrobků je situace ještě vážnější, než se zdá. 1. května příštího roku budou zrušeny mléčné kvóty. Do teď byla výroba limitovaná. Země jako je Holandsko, Německo, Dánsko, Francie se na zrušení kvót připravují, mají nainvestováno do technologií, mlékáren, genetiky a například Holandsko má cíl zvýšit výrobu mléka o 20 procent. Tyto procesy se nezastaví. Silní výrobu zvýší a do toho sankce? Já si nedokážu představit, co se bude dít. Myslím si, že naše vláda reflektuje tento problém, ale za měsíc jiné trhy neobjevíme.

Postupně, alespoň podle informací z médií, vychází najevo, že Rusko skutečně separatisty podporuje. Věříte těmto informacím? Mám na mysli například dnešní prohlášení ukrajinského prezidenta Porošenka o ruské invazi…

Já tomu zkrátka nevěřím. Je to hra vabank. Až ji dohrají, natáhnou ruce a budou chtít, aby je Evropská unie živila. Z tohoto pohledu považuji politiku Evropské unie za docela amatérskou. Asi šest let jsem jako prezident Agrární komory úzce komunikoval s ukrajinskou agrární komorou, takže tuto zemi trochu znám. Porošenko je sice prezidentem, ale operují tam velmi mocné nátlakové a ozbrojené skupiny, Pravý sektor atd. Ukrajina je teď zpustošenou zemí, východ, který byl těžištěm ekonomiky, stojí, milion lidí se odstěhovalo a ti, co zbudou, začnou nenávidět Kyjev. Vidím situaci v černých barvách. Pokud se Ukrajině dá nějaká injekce, tak se jen zalepí díra a peníze stejně neskončí tam, kde mají. Do tohoto dne evropští politici nebyli schopní uznat chybu. Víte, já jsem ročník 1947, můj otec byl vlastenec a aktivně podporoval partyzány. Pro mě je absolutně nepřijatelné, že jsou ve vládě Ukrajiny fašistické struktury. Mám na mysli Pravý sektor a stranu Svobody, které se hlásí k odkazu válečného zločince Stepana Bandery. Nechápu, proč se tohle zamlčuje.

Jak ovlivní trh, pokud Ukrajina podepíše asociační dohodu s EU? Může tam vzniknout prostor pro naše výrobky?

Neumím si představit podepsání asociační dohody se zemí, která je naprosto rozvrácená, kde není žádná demokracie a kde je část vlády fašistická. Kdyby se to, nedej Bože, stalo, tak stejně žádné odbytiště nevznikne. Museli bychom jim výrobky darovat, protože nemají na zaplacení. Země je rozvrácená, průmyslový východ je v troskách, po pšenici jezdily tanky. Jestli si někdo realitu maluje jinak a bude se snažit uzavřít nějaké dohody, tak sice může, ale ekonomické zákony jsou pouze jedny. Fungovat to nebude. Tady se vyhazují miliardy a jde o házení peněz do černé díry. Neumím si představit, že by Evropská unie převzala jejich hodnoty a že by se rozšířila o tuto zemi. Pokud ano, vznikne na sto procent pnutí v Evropské unii, protože názory, jaké zastávám já, má i řada dalších lidí. Stačí se podívat na sociální sítě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nezatopíte. Romové, volte Piráty, padlo a lidé trpí, zní z SPD s konkrétním infem

19:49 Nezatopíte. Romové, volte Piráty, padlo a lidé trpí, zní z SPD s konkrétním infem

Vydavatel a dvojka kandidátky SPD v Praze Jan Čížek upozornil na šokující případ městské bytovky na …