Rázný komunista řekl více k "esenbáku" Ondráčkovi i lustraci pro Babiše

18.11.2013 21:36

ROZHOVOR Podle názoru europoslance Jaromíra Kohlíčka (KSČM) je mediální dehonestace nového poslance KSČM Zdeňka Ondráčka trapná, neboť Ondráček byl jedním z elitních vyšetřovatelů české policie. „Asi z něj mají někteří novináři strach,“ poznamenal trefně Kohlíček pro ParlamentníListy.cz právě ve chvíli, kdy nastupoval do letadla směr švýcarská Basilej.

Rázný komunista řekl více k "esenbáku" Ondráčkovi i lustraci pro Babiše
Foto: KSČM
Popisek: Jaromír Kohlíček

V nedělních Otázkách Václava Moravce padala mimo jiné témata k listopadu roku 1989. Někdejší disidentka a politička Hana Marvanová pak k dotazu, jak je možné, že člověk, který coby policista bil lidi na Václavském náměstí v lednu 1989, je nyní poslancem, uvedla, že voliči si o tom rozhodli sami a to ve svobodných volbách... Jak na vás ale působí ten fakt, že ještě po 24 letech je toto téma tak živé?

Já si myslím, že je to nedostatkem jiných témat, která by média mohla použít, protože u nás v současné době nikde neteče krev, nic se nehroutí, nemáme tady tsunami, přírodní katastrofy, takže by se dalo říci, že je nyní pro novináře taková okurková sezona. Zatím ani po volbách nemají jednání nějaký konkrétní výsledek. Když tedy nemáme nového premiéra a nemáme ani sestavenou novou vládu, tak se není do koho strefovat! Proto se hledají zástupná témata. A samozřejmě každý, kdo je starší čtyřiceti let, tak něco musel před pětadvaceti lety dělat. A mohu u každého nad tím, co dělal před těmi pětadvaceti lety, stanovit, co se mi na jeho tehdejší práci nelíbí. Ať už to byla učitelka v mateřské školce, nebo policistka, nebo funkcionář kupříkladu Svazu Československo - sovětského přátelství, či topič v kotelně. Když někdo byl policistou, tak šel prostě tam, kam byl vyslán. Jestliže ale z toho někdo vyvozuje, že ten člověk jednal ve shodě s tím, jak byl zaměstnán, tak to je špatně. To se pak jen hledá způsob, jak toho druhého poplivat. Je to ale také nedostatek témat, která způsobují pak tyto výpady některých novinářů. Jak to říkal Karel Čapek - vždycky nakonec zjistíme, že ti, kdo byli rovní, tak jsou stále rovní a ti, kteří tzv. profitovali, tak jim to zůstalo dodneška.

Abych upřesnila, v médiích se nyní pořádal hon na Zdeňka Ondráčka, což je nový poslanec KSČM. Deník Blesk o něm o víkendu dokonce napsal článek s titulkem „Příběh esenbáka: Mlátil holky obuškem, teď sedí ve sněmovně“. To ale není jediný článek, který o Ondráčkovi byl v poslední době zveřejněn. S jakými pocity se na tuto aktivitu médií díváte?

Je to snaha o skandalizaci, protože Zdeněk Ondráček byl jedním z elitních vyšetřovatelů naší policie. Je tady evidentně snaha najít kohokoliv, na koho mohu jakýmkoliv způsobem vyšťourávat prstíčkem jakékoliv trapnosti. Myslím si ale, že za chvíli ten střelný prach zvlhne. Víte, Zdeněk Ondráček je opravdu velmi zkušený a velmi vzdělaný člověk a protože byl jedním z našich elitních vyšetřovatelů české policie, tak jsem velmi zvědav, jak se mu podaří uplatnit své znalosti v Poslanecké sněmovně. Já osobně si myslím, že jsou i mezi novináři lidé, co se ho snaží takto dehonestovat jen proto, že mají strach. Jen dobrý novinář se samozřejmě nemusí bát. Já ho osobně znám, je to poctivý člověk, už nějakou dobu s ním spolupracuji a moc se těším na další spolupráci s ním coby poslancem.

Jak vlastně vnímáte debatu kolem lustračních osvědčení? Kupříkladu chartista Václav Žák ve svém blogu na Aktuálně.cz k tomuto tématu uvedl, že se „lustrace prodávaly jako vyrovnání s minulostí a ochrana nového demokratického režimu“. Ve skutečnosti ale podle něj šlo o kartu v mocenském zápase. Souhlasíte s ním?

Já si myslím, že lustrace byly již absurdní věcí před deseti lety. Jestliže nás něco rozdělilo od vyspělé části světa, tak to byly právě lustrace. To je jev naprosto středověký a připomíná mi čarodějnické procesy v moderním hávu. Proto si myslím, že je nejvyšší čas, aby se konečně naše politické elity vzepřely středověkému drancování a aby konečně řekly, o které konkrétní lidi se jedná. Tady totiž zůstalo už jen minimálně lidí, kteří zastávali vysoké funkce v době před 25 lety, na které by se mohly lustrace vztahovat. Ti ostatní - to už byli skutečně takzvaní pěšáci, ať už si o nich dnes myslí okolí cokoliv, tak v té době nemohli nic zásadního ovlivnit.

Právě ale lídr hnutí ANO Andrej Babiš prý čeká na lustrační osvědčení... Je tady totiž požadavek Miloše Zemana, aby členové příští vlády předložili negativní lustrační osvědčení. Co byste k tomu řekl?

Pan Babiš je jenom dobře viditelná figura, do které se dobře strefuje. O nic jiného se nejedná. Pokud bych takovou dobře viditelnou figurou byl já, nebo vy, tak by se také do nás dobře strefovalo, a to přes cokoliv. Takových viditelných figur ale jsou desítky. Dost možná se stane za dvacet let, že někdo podobným způsobem bude tady lustrovat dnešní členy BIS.

Co se týče europarlamentu, tak v těchto strukturách na vás někdo lustrace požadoval?

Ne, ne. V Evropském parlamentu jsme v civilizovaném prostředí, nejsme v Čechách – na Divokém východě. To znamená, že se v europarlamentu nic takového nevyžaduje, nepředpokládá se, že ten, kdo pracoval, je nepřítel státu. Mimochodem, když se podíváte do USA, našeho „vzoru“, tak tam většinou ti, co pracovali v nejvyšších funkcích FBI, dostávají i křesla ministrů, tedy členů vlády USA. Takže tady v tom jsme se minuli s naším velkým vzorem a snažíme se vrátit spíše někam do středověku. Jak už jsem říkal, čarodějnické procesy jsou velmi specifické a myslím si, že už není doba, kde bychom měli podobné věci jako lustrace rozvíjet, neboť tím dáváme najevo vlastní nezralost a nedostatek témat zajímavých pro veřejnost.

Policisté údajně chtějí obvinit expremiéra a bývalého ministra vnitra Lubomíra Štrougala za to, že byl jedním z tvůrců československé železné opony z let 1948 až 1989 a že se podílel na vztyčení elektrických plotů kolem státních hranic. Elektřina totiž zabila jedenadevadesát uprchlíků a podle ředitele policejního Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavla Breta jde o trestné činy obecného ohrožení či zneužití pravomocí. Jak vnímáte tento fakt?

Myslím si, že se tady hledají zástupná témata a asi Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu nemá žádné skutečné téma. Vždyť ani nikoho nebyl schopen označit za strůjce nějakých jasných skutečností, takže když nemám možnost koho obvinit, tak alespoň rozhodím takováto obecná obvinění a řeknu, že za to může ten a ten ministr, či za to může předseda nějaké strany nebo odborového sdružení. Je to prostě taková předsmrtná křeč úřadu, který nemá žádnou náplň a který se snaží na sebe zoufale upozornit. Bez toho totiž nedostane v dalších rozpočtech peníze.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Zima se bojí zimy: Můžeme tu zhasnout, říkají mi. Vláda se chová jako exekutor, ne hospodář

20:04 Profesor Zima se bojí zimy: Můžeme tu zhasnout, říkají mi. Vláda se chová jako exekutor, ne hospodář

Vláda se k průmyslu chová jako exekutor, ne hospodář, říká prezidentský kandidát Tomáš Zima.