Stupidní rozhodnutí, hloupý manažer Sobotka. Krajan z Kanady si povšiml pikantní okolnosti vyhození ministra Chládka

31.05.2015 9:11

JINÝMA OČIMA Vyhodit nejlepšího ministra školství v době, kdy se zjišťuje, že školství upadá a potřebuje změnit, a udělat to na základě neprokázaných obvinění, lze označit za stupidní. Tak hodnotí krajan z Kanady a přírodovědec Jiří Jírovec chování premiéra Bohuslava Sobotky k ministru školství Marcelovi Chládkovi.

Stupidní rozhodnutí, hloupý manažer Sobotka. Krajan z Kanady si povšiml pikantní okolnosti vyhození ministra Chládka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Jírovec

„Řízení státu politiky je údajně nezbytnost. Po kanadských zkušenostech bych si s tímto sebeobranným výrokem politiků dovolil silně polemizovat. Politik nemusí být z principu hlupák. To, že jeho činy tak často vypadají idiotsky, je totiž výsledkem kompromisů, které musí dělat, aby si zachoval svoji politickou pozici. V politice jde jedině o moc,“ začíná biolog Jiří Jírovec a hned dodává: „I v soukromém sektoru lze najít lidi, kteří se chovají zhůvěřile. Příkladem může být vedení americké společnosti Enron nebo kanadského, dnes již neexistujícího domácího stříbra, zvaného Nortel.“

Babišova firma

„Kdyby byli čeští politici takoví odborníci, jak si o sobě myslí, nemohlo by dojít k takovým šílenostem, jako je předražení tunelu Blanka, zadlužení státu po roce 1989, a ztrátě mnoha podniků, třeba Válcoven trub v Chomutově, privatizaci dolů, prodeji významné části ČSA korejským aeroliniím za cenu jednoho tryskového motoru anebo ztrátě plzeňského Prazdroje,“ míní Jírovec.

Když přišel Andrej Babiš s výrokem, že stát je třeba řídit jako firmu, byl a je politiky z povolání napadán, že to není možné. „Potíž je v tom, že političtí profesionálové a jim poplatná média papouškují jen část toho, co Babiš řekl. Ten zbytek se totiž týká hospodaření s veřejnými penězi, tedy vedení projektů jimi financovaných. Babiš vysvětloval, že dřív, než se zahájí projekt za státní peníze, je třeba analyzovat, zda je potřebný. Pokud je schválen, je nutné jeho provedení sledovat prostřednictvím kontrolních bodů a po dokončení udělat závěrečnou analýzu, jejímž smyslem je zjistit případné nedostatky celého procesu, aby bylo možné zamezit opakování chyb v budoucnosti, “říká.

Sobotka jako manažer

„Nebezpečí řízení státu podle Babiše je prý v tom, říkají na svou obranu politici, že ve firmě je možné propouštět lidi mýrnyx týrnyx, jak to manažery napadne,– podotýká a pokračuje: „V souvislosti s vyhozením ministra školství Chládka to zní skoro směšně. Premiér Sobotka se totiž chová jako hloupý manažer. Termín manažer je míněn ironicky, protože tento člověk by těžko mohl nějakou firmu řídit. Vždyť mu to moc nejde ani s vládou. Sobotka prohlásil – v rozporu s často proklamovanou zásadou, že si politici nic nesdělují přes média – že ministra vyhodí kvůli obvinění, které se objevilo v MF Dnes, tedy v médiu, které premiér nepovažuje za nezávislé. Dodejme, že patří Babišovi, který nemá Chládka rád.“

„Respektuji fakt, že při našem dnešním rozhovoru ministr Chládek nařčení publikovaná v MF Dnes odmítl jako nepravdivá, chce se proti nim bránit a svou rezignaci by vnímal jako jakési ‚přiznání viny‘,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka a dodal: „Současně nechci, aby zveřejněnými podezřeními vůči chování ministra Chládka a diskusí o nich bylo jakkoliv zatíženo fungování Ministerstva školství a práce sociální demokracie ve vládě. Proto jsem navrhl odvolání Marcela Chládka z funkce ministra školství a budu se zabývat výběrem jeho nástupce za ČSSD.“

Nejlepší ministr

Sobotka to může podle Jírovce jen těžko myslet vážně, když současně říká: „Pokládám Marcela Chládka za nejlepšího ministra školství za posledních deset let…“ Možná to, jak říká krajan z Kanady, pochopí prezident a Chládka odmítne v zájmu státu odvolat. „Vyhodit nejlepšího ministra školství v době, kdy se zjišťuje, že školství upadá a potřebuje změnit, a udělat to na základě neprokázaných obvinění, lze označit za stupidní. Jakkoli je zájem devíti žen – kam odešly a za jakých podmínek – důležitý, existuje jistý nepoměr s potřebou deseti milionů občanů mít skvělého ministra školství,“ doplňuje.

„Mechanismus odstraňování nevhodných ministrů by se dal dotáhnout ad absurdum tím, že se pár sekretářek nebo novinářů dá koupit. Co když to za čas udělá opozice, obviní samotného premiéra a bude požadovat, aby odstoupil, protože nesplňuje ‚přísné nároky‘, které jsou spojeny s výkonem vysoké ústavní funkce člena vlády. Sám Chládek to naznačuje. Nejspíš je všechno jinak. Sobotka nechce riskovat konflikt s Babišem, a tak dělá to, co ve známém seriálu radí Sir Humphrey: ‚Když se někoho chcete zbavit, postavíte se za něj, abyste ho mohli bodnout do zad‘,“ rozebírá dál celou událost Jiří Jírovec a předpovídá následný budoucí scénář: „Odchodem Chládka spor o jím požadované navýšení rozpočtu vychladne a za rok se uvidí. To je řešení, v němž je školství premiérovi šumafuk, tedy ukradené. Jde o přípravu na další volby, v nichž vláda ČSSD skončí, nebude-li mít Babišův souhlas, tedy jeho ANO.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…