"Omluva českému národu". Dohra vyjádření, že Miloš Zeman je děvka, která slouží Kremlu

27.02.2015 17:51

Světová rada Podkarpatských Rusínů v reakci na článek serveru Annonce Zakarpatí, který ostře kritizoval prezidenta Miloše Zemana v souvislosti se schůzkou s jejich představiteli, nyní vydala prohlášení. V něm se proti textu ohrazuje a poněkud paradoxně se i omlouvá českému národu, byť ostrá slova na adresu českého prezidenta padla ze strany tiskoviny, která je vůči jejich "boji" kritická.

"Omluva českému národu". Dohra vyjádření, že Miloš Zeman je děvka, která slouží Kremlu
Foto: archiv
Popisek: Miloš Zeman s delegací Světové rady Podkarpatských Rusínů
reklama

Vše začalo tím, že se prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě setkal s předsedou Světové rady Podkarpatských Rusínů Vasylem Džuhanem. Schůzku potvrdil jak Džuhan, tak i mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. "Probírali jsme situaci na Ukrajině a petici, kterou jsme podali do Parlamentu České republiky. Bavili jsme se o decentralizaci Ukrajiny, kterou podporuje sám pan Porošenko. Zeman říkal, že pokud by se to týkalo i Podkarpatské Rusi, byl by pro,“ řekl ParlamentnímListům.cz Džuhan.

V petici se odvolávají na zakarpatské referendum z roku 1991, v němž se 78 procent voličů vyslovilo pro autonomii oblasti. "Na Ukrajině se to dosud neuznává, tak jsme požádali Parlament, aby nás podpořil a promluvil s vládou Ukrajiny,“ doplnil.

O schůzce informoval také západoukrajinský server Annonce Zakarpatí. "Prezident České republiky se v Praze setkal se zakarpatskými separatisty Vasylem Džuhanem a Michailem Ťjaskem. Michail Ťjasko žije ve městě Ťjačev v Zakarpatské oblasti, je stoupencem samozvané republiky 'Podkarpatská Rus', je v aktivním kontaktu se zakarpatskými separatisty a teroristou Petrem Heckem,“ napsal server s tím, že Ťjasko rovněž na sociálních sítích podporuje anexi Krymu a činnost teroristických organizací DLR a LLR. Pro nezávislost Ukrajiny je tak prý hrozbou.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Děvka ve službách Putina

"Vasyl Džuhan je rodák ze Zakarpatí a v současnosti žije v Česku. Podporuje oddělení Zakarpatí od Ukrajiny, je stoupencem nezákonné organizace 'Podkarpatská Rus', podporuje teroristické organizace Donbasu DLR a LLR. Džuhan je jedním ze sponzorů nezákonné organizace Podkarpatská Rus a s prezidentem Česka ho pojí obchodní vazby a společná práce pro jejich pána, Putina. 92,2 procenta Čechů mají za to, že prezident republiky Miloš Zeman je děvka ve službách Putina, FSB a KGB,“ uvedl dále server. (ČLÁNEK NAJDETE ZDE)

Lživý a urážlivý útok

Světová rada Podkarpatských Rusínů (SRPR) nyní vydala prohlášení. V něm uvádí, že je "rozhořčena lživým a urážlivým útokem listu Annonce Zakarpatí na prezidenta České republiky Miloše Zemana. SRPR je přesvědčena, že lživá zpráva v listu Annonce Zakarpatí je záměrnou dezinformací určitých skupin, které se snaží zpochybnit dobré jméno českého prezidenta a České republiky na Ukrajině a zároveň vyvolat konfrontační stav mezi občany České republiky a Ukrajiny,“ stojí v prohlášení, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici.

"Velmi si vážíme zájmu pana prezidenta o problémy Rusínů na Ukrajině, který se zjevně stal důvodem lživého a urážlivého ataku na hlavu českého státu. My, Rusíni, jsme za jeho podporu vděční. Prezident Miloš Zeman je hlavou svrchovaného státu, zvolenou právoplatně českým lidem v řádných prezidentských volbách a jeho snahy o dobro českého národa jsou pro nás zjevné a nezpochybnitelné. Jakékoliv zpochybnění svobodného rozhodování prezidenta České republiky je pro nás nepřijatelné,“ reagovala dále Světová rada Podkarpatských Rusínů.

V prohlášení se dále ohrazuje proti informacím serveru, že předseda Světové rady Podkarpatských Rusínů Vasyl Džuhan je v obchodních stycích se Zemanem. Jde prý o lež se zjevným záměrem diskreditovat jak prezidenta, tak i Džuhana.

Nejsme separatisté, ohrazují se Rusíni

"SRPR nikdy nebyla separatistickou organizací, protože prosazuje principiálně decentralizaci správy země v hranicích jednotné Ukrajiny. Tvrzení listu, že se prezident Miloš Zeman sešel se separatisty, je pouze další účelovou lží, vyprodukovanou určitými skupinami na Ukrajině,“ ohrazují se Rusíni.

"SRPR se tímto panu prezidentovi i občanům České republiky omlouvá za hrubý výpad těchto uskupení vůči hlavě státu a chce je ujistit, že se nejedná o většinový názor, ale o cílené útoky skupin, které nemají zájem ani na vyřešení problémů s národnostním uznáním etnických Rusínů na Ukrajině, ani na vyřešení konfliktního stavu na Ukrajině mírovou cestou, o které prezident České republiky, EU i RF usilují,“ napsali také ve svém prohlášení.

Samozvaná republika Podkarpatská Rus vznikla v roce 2008 a loni v dubnu vyhlásila nezávislost, což Ukrajina neuznává. Jak uvádějí Literární noviny, tato samozvaná republika vydala v loňském roce prohlášení adresované ruskému prezidentovi, že Zakarpatí nechce být součástí "nacistické Ukrajiny“. Lídr republiky Hecko navíc loni v září na tiskové konferenci v Budapešti oznámil, že maďarský parlament uzná zakarpatské referendum z roku 1991.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

17:00 Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, sro…