Francouzský pozorovatel: Češi komunismus chtějí. Nevěřte blábolům

17.10.2012 4:42 | Zprávy
autor: Radim Panenka

Volební úspěch KSČM podle dopisovatele deníku Le Monde Fabrice Martina Plichty neznačí žádnou ztrátu historické paměti Čechů, ale ukazuje, že stále velké množství lidí na komunistickou éru nostalgicky vzpomíná. Plichta navíc pro ParlamentníListy.cz předpověděl další budoucnost ODS a TOP 09.

Francouzský pozorovatel: Češi komunismus chtějí. Nevěřte blábolům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fabrice Martin Plichta, francouzský novinář působící v Praze

Ač značný úspěch komunistů v krajských a senátních volbách dlouho předpovídala i řada průzkumů, různé povolební komentáře ukazují, že je výsledkem voleb stále mnoho lidí zaskočeno.

Podle Martina Fabrice Plichty však může být zaskočen jen člověk, který žije mimo realitu a je odtržený od lidí. „Kdo nechodí do hospody, kdo nesleduje diskuse na internetu, kdo se nešel podívat na největší odborářskou demonstraci od roku 1990 v dubnu, a tak dále, tak nemůže mít přehled o náladě ve společnosti,“ řekl pro ParlamentníListy.cz.

Vzestup komunistů je vždy větší, než v průzkumech

„Nevím, co píše BIS Nečasovi a dalším vládním činitelům, například z TOPky, nebo zda vůbec čtou její zprávy, ale určitě by neměli být překvapeni. Jednak frustrace a naštvanost, jednak demoralizace a apatie, jsou v české společnosti obrovské. Jako mimochodem i v jiných evropských i amerických společnostech (řecké, španělské, francouzské, italské i v Québecu),“ popisuje dopisovatel francouzského listu Le Monde.

Zmíněné společenské nálady podle Plichty zaregistroval i prezident Václav Klaus. „Proto šlo volit tak málo lidí, a ti, kteří šli volit, to dali patřičně naplno vědět vládním a krajským politikům. Druhá věc je, že i když průzkumy ukazovaly vzestup komunistů, stále byly podhodnocené, jako vždy. Komunisté dostávají ve volbách víc hlasů, než předpovídají průzkumy od roku 1990,“ je Plichta přesvědčen.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přepočítali se, Babiš to myslí vážně. Toto už zrušil

4:44 Přepočítali se, Babiš to myslí vážně. Toto už zrušil

Bouřlivé reakce a varování před „armagedonem“ ukazují, že reorganizace na Úřadu vlády ťala do živého…