Já nic, já nic. Další rozruch mezi politiky kvůli seznamu zlodějů

23. 1. 2012 10:34

Tikající politickou bombou, ale i novinářskou kachnou může být údajný seznam, na němž si měl bývalý manažer Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala zaznamenávat ty politiky, kteří od něj brali černé peníze. Ty mohly sloužit i na financování volebních kampaní některých politických stran.

Já nic, já nic. Další rozruch mezi politiky kvůli seznamu zlodějů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Už měsíc sedí ve vazbě bývalý manažer Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala. Těsně před Vánocemi byl zatčen pro podezření z mnohamiliónových úplatků při lukrativních pronájmech dálničních odpočívadel. V závěru minulého týdne přišel deník Právo s informací, že si Hala vedl seznam příjemců černých peněz a policie ho při domovní prohlídce u něj objevila.

Od té doby padají jména politiků obou nejsilnějších stran, která by na „výplatní listině“ mohla být. ČSSD svému ambicióznímu členovi pomohla k významnému postu, v němž ale vytrval i po roce 2006, kdy se v čele ministerstva dopravy střídali ministři za ODS. Seznam je prý nyní zamčen v policejním trezoru, aby se k němu nedostal nikdo nepovolaný.

Anketa

Co říkáte na takzvaný Halův seznam?

hlasovalo: 1347 lidí

Své jméno v seznamu odmítají všichni

Ti, kteří by na něm mohli figurovat, však podobné spekulace rázně odmítají. „Já? V životě jsem pana Halu neviděl, neznáme se, odkud taky,“ popřel pro časopis Týden své možné zapojení premiérův poradce Martin Říman. „Pokládám to za naprosto lživou a účelovou spekulaci a něco takového naprosto vylučuji. Toho člověka vůbec neznám,“ bránil se i jeho stranický kolega Boris Šťastný, donedávna šéf pražské ODS. A exministr Aleš Řebíček nepovažoval za nutné na podezření vůbec reagovat.

 

Na seznamu mají být i jména spojená s financováním politických stran, v ČSSD ho měl do roku 2010 na starosti volební manažer Jaroslav Tvrdík. „Na pomluvy se těžko reaguje. Jediné, co bych si přál v případě, že se nejedná o podvrh, je, aby policie celý údajný seznam zveřejnila. Jsem si jist, že na žádném takovém seznamu moje jméno být nemůže,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Tvrdík.

Podle Haška je to špína a podpásové údery

Z nejsilnější parlamentní strany se v této souvislosti zmiňuje také jméno prvního místopředsedy ČSSD a jihomoravského hejtmana Michala Haška. „Už jenom to, že to o něm koluje, je pro něj obrovský problém. Ten už je uvnitř ČSSD odepsaný, v politice si už neškrtne,“ cituje časopis Týden jeden ze zdrojů pohybující se ve vrcholné politice.

„Bohužel česká politika posledních let je plná špíny a podpásových úderů namísto souboje myšlenek a politických konceptů, proto už jsou lidé tak znechuceni. Já nehodlám naskakovat na žádné hry a spekulace v kauze manažerů ŘSD, nemám k tomu důvod. Držím palce policii a státnímu zastupitelství a věřím, že vše nestranně a objektivně prošetří,“ reaguje Hašek pro ParlamentníListy.cz.

Věci veřejné by z problémů ČSSD a ODS mohly profitovat

Vyšetřovatelé existenci dokumentu prozatím přecházejí mlčením, policejní prezident Petr Lessy však zareagoval rázně. „K novinářským kachnám se nebudeme vyjadřovat. Vůbec,“ uvedl pro časopis Týden. Informaci o tom, že detektivové přišli k něčemu hotovému a jednoznačnému, zřejmě mohl vypustit ten, komu by se hodila nejvíce.

Ředitelství silnic a dálnic mají v současnosti pod kontrolou Věci veřejné a jejich ministr Pavel Dobeš. Jde zároveň o stranu, která se ani nemohla namočit do starých kauz, jež ožívají po zatčení bývalých manažerů ŘSD. Podezření spojená s Halou a spol. naopak podle časopisu Týden potápějí tradiční hráče na politické scéně – ČSSD a ODS. Zdroj z policie přímo poukazuje na současného bezpečnostního ředitele ŘSD Václava Jahodáře, blízkého spolupracovníka šéfa poslanců VV Víta Bárty.

Pokud v korupci jely strany, je tím zasažen systém

„Vzniká velká naděje na dohledání odpovědnosti za financování politiků předchozích vlád. Nicméně o to větší mám obavu o snahu diskreditovat v následujících dnech všechny, kteří se na tomto vyšetřování podílejí, to znamená současné vedení ŘSD i Policii ČR,“ zaznělo v oficiálním vyjádření Víta Bárty, které rozeslal médiím.

Advokátka Hana Marvanová, členka ustavujícího výboru Veřejnosti proti korupci, připouští, že systémem fungujícím na ŘSD mohlo docházet k tomu, že politické strany měly na volební kampaně mnohem víc peněz, než vykazovaly. „A platit to mohl kdokoli, to nemusely samotné strany. I v sebelepším právním systému může dojít k tomu, že jednotlivec podlehne pokušení si nakrást. Pokud jsou do toho ale zapojeny instituce, politické strany, tak je to horší, protože je korupcí zasažen systém,“ zdůrazňuje pro ParlamentníListy.cz Marvanová.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

22:39 Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

Vláda ohlásila zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie, které bude možné schválit až p…