Kostlivce za 90 milionů už vyšetřuje policejní inspekce

14.06.2011 7:53

Nabídky desítek nepotřebných objektů k odprodeji na straně jedné, nevýhodné smlouvy o pronájmu na straně druhé. I to je bohužel obraz hospodaření ministerstva vnitra. Naše redakce před časem informovala o pronájmu budovy cizinecké policie v Praze na Žižkově, za nějž resort zaplatí 90 milionů korun soukromému subjektu.

Kostlivce za 90 milionů už vyšetřuje policejní inspekce

Tato smlouva o pronájmu patřila mezi několik kostlivců, které vypadli na dnes již exministra vnitra Radka Johna. Ten okamžitě pověřil policejního prezidenta Petra Lessyho, aby celou věc prošetřil.

Psali jsme:
John už sahal na kliku. Na vnitru ale ještě rozhodli o 90 milionech

Nemůžeme nic

Někdejší inspektorát cizinecké policie na pražské Koněvově ulici se v rámci reformy cizinecké policie přeměnil od 1. ledna 2011 na pracoviště Odboru azylové a migrační politiky (OAMP) ministerstva vnitra.

Správou této budovy byla pověřena Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra (SUZ), jež zdědila nevýhodný kontrakt i se všemi závazky plnění.

"Ta smlouva je nevypověditelná či přesněji velmi těžko vypověditelná. Druhá strana by musela porušit smluvní závazky, což nepředpokládám, že by učinila," vysvětlil redakci ParlamentníchListů.cz ředitel SUZ Miloslav Koudelný.

"Smluvní vztah existuje od roku 2006. Smlouvu o nájmu nebytových prostor za ČR uzavírala tehdy Policie ČR, správa hl.m. Prahy. Druhou stranou smluvního vztahu je společnost Vítkov Invest s.r.o. Máme pronajato zhruba 2600 metrů čtverečních při ceně 499 korun za metr do 31.října 2016," sdělil ParlamentnímListům.cz podrobnosti tiskový mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Citelné ztráty

Pronájem budovy tak v součtu vychází na 1 297 400 korun měsíčně. Celkem tedy resort vnitra utratí do roku 2016 okolo 90 milionů korun, které mohly být použity ať už na platy policistů či na tolik chybějící náklady na provoz. Navíc se jako nové pracoviště OAMP zvažovala budova v okresu Praha západ, patřící MV, čímž by zcela odpadly náklady za nájem. Kvůli nevypověditelnosti smlouvy na Koněvově ulici se muselo od návrhu ustoupit.

Policejní prezidium má poslední dobou vážné finanční problémy. Do kapitoly provoz se totiž už v dubnu muselo přelít 342 milionů z jiných kapitol a Petr Lessy nyní požádal vládu o další přesun 58 milionů, tentokrát však z prostředků určených původně na prémie policistů.

Více zde:
Nekompromisní vzkaz policistům: Na slíbené prémie zapomeňte

O krok dál

Prezidium už podstoupilo podezřelou smlouvu k vyšší instanci. "V rámci kontrolního průzkumu a prověřování okolností uzavření smlouvy o nájmu nebytových prostor na adrese Koněvova 188/32 byl učiněn závěr o podezření z porušení povinností policistů, případně zaměstnanců Policie ČR. Vzhledem k uvedeným okolnostem byl protokol z průzkumu předložen k posouzení Inspekci Policie ČR," odpověděl pro ParlamentníListy.cz tiskový mluvčí PP Jaroslav Ibehej.

Inspekce slovy mluvčí Radky Sandorové přijetí podnětu potvrdila. "Nemohu sdělit detaily vyšetřování, nicméně se jedná o podezření z hospodářské kriminality a tyto případy se vlečou," uvedla Sandorová.

Ďábel v dodatku

Pod původní smlouvou z roku 2006 je podle informací redakce podepsán tehdejší náměstek krajského policejního ředitele Pavel Dombrovský.

"Ano, na základě pověření ministra vnitra jsem podepisoval původní smlouvu v roce 2006 a kontrolní průzkum Policejního prezidia prověřoval i okolnosti a důvody vzniku původní smlouvy. Za kolizní však kontrolní protokol označil až okolnosti vzniku dodatku smlouvy, délku budoucícho smluvního vztahu a předčasnost jejího prodloužení, " konstatuje Dombrovský.

Proto byl protokol předán inspekci k přešetření. Od roku 2009 vykonávala práva ke smlouvě Sekce logistického zabezpečení Policejního prezidia a dodatek podepisoval již její šéf Pavel Kolář. Kolář byl však krátce po nástupu prezidenta Lessyho odvolán, a to kvůli závažným pochybením v souvislosti s tendrem na mobilní rušičky telefonního signálu pro pyrotechnický útvar policie za necelých 27 milionů korun. Smlouva byla údajně předražena o 2 miliony, vyhrála firma, která skončila až druhá v pořadí a rušičky mají navíc technické problémy. Vyjádření Pavla Koláře se bohužel nepovedlo redakci sehnat.

Mistr nad mistry

Dodatky smluv na poslední chvíli jsou oblíbeným nástrojem politiků. Své o tom ví i bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS), který v poslední den svého funkčního období procedil přes zastupitelstvo s minimálním počtem usnášeníschopných zastupitelů prodloužení smlouvy s dodatkem na poskytování IT technologií s Pražskou energetickou za 177 milionů korun. O nevýhodnosti smlouvy svědčí také fakt, že PRE stačila pokrýt službu jen z 20 procent svých kapacit a na zbytek si musela najmout subdodavatele, což celou zakázku nepochybně prodražilo. Kontrakt navíc přesahuje další volební období a je nevypověditelný až do roku 2015.

Dále čtěte:
Jančíkova derniéra. V poslední minutě přiklepl kšeft za 177 milionů 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kozdera

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda bude rozvolňovat. Jde o děti. Koncerty, divadla a zoo budou přístupnější

14:19 Vláda bude rozvolňovat. Jde o děti. Koncerty, divadla a zoo budou přístupnější

Vláda chce prý ulevit žákům a studentům a zbavit je covidových testů. Epidemie se údajně vyvíjí stab…