Štěch už zná neúspěšný scénář koaličního vyjednávání. I jak se mu vyhnout

12.11.2013 18:20 | Zprávy

Povolební vyjednávání o možné budoucí vládě jsou teprve v počátcích, začíná se ale mluvit o některých možných zádrhelech a programových bodech, z nichž není možné ustoupit. ParlamentníListy.cz oslovily několik politiků ČSSD včetně členů vyjednávacího týmu, co podle nich může být největší problém. Nejčastěji zazněla dvě slova: církevní restituce.

Štěch už zná neúspěšný scénář koaličního vyjednávání. I jak se mu vyhnout
Foto: Martin Vlček
Popisek: Předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch (ČSSD)

O tom, že velkým zádrhelem v dohodě o možné koalici nejspíš bude otázka církevních restitucí, promluvil pro server ParlamentníListy.cz v pondělí také novinář a politický analytik Erik Best.

„Dopředu nevíme, jaký důraz na to budou klást lidovci. Umím si ale představit, že církevní restituce mohou být důvodem, proč nedojde k sestavení vlády. Neznamená to, že to předpovídám, vůbec. Ale může to být největší problém. Daně takový problém nebudou,“ odhadl ve svém komentáři Best.

Možnost nějaké změny zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi připustil i šéf ANO Andrej Babiš, jehož hnutí se tím ve svém programu nijak nezabývalo. Podle všeho ale stále platí, že pro KDU-ČSL je to uzavřená kapitola.

Vážné neshody mohou nastat, připustil Štěch

Redakce ParlamentníchListů.cz oslovila několik politiků sociální demokracie, včetně dvou členů vyjednávacího týmu ČSSD, s dotazy, v čem může být největší problém při jednáních s možnými koaličními partnery a z čeho by sociálnědemokratická strana neměla ustupovat.

„Jsme na začátku jednání, je těžké v tuto chvíli dělat nějaké úsudky, jaké budou výsledky. Přeji si, aby se mluvilo o podstatě záležitostí a šlo se dovnitř problémů a pak vidím šanci na úspěch. Pokud se bude jednat povrchně a trvat na tom, že každý máme ve svém programu něco a to je dokonalé, potom by mohlo dojít k vážným problémům a neshodám,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda Senátu a člen vyjednávacího týmu ČSSD Milan Štěch.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová práce pro Foltýna? Konečná překvapila

19:00 Nová práce pro Foltýna? Konečná překvapila

Jak politici hodnotí rok ve funkci vládního koordinátora strategické komunikace Otakara Foltýna? „Ne…