Zeman před návštěvou Srbska vzpomíná, co mu slibovali lidé z NATO před bombardováním

28.03.2014 15:35

Prezident Miloš Zeman zamíří na začátku příštího týdne na státní návštěvu Srbska. ParlamentníListy.cz se hlavy státu při poslední příležitosti zeptaly na některé souvislosti a témata, která by během cesty do Bělehradu mohla být otevřena. Pokud by někdy Srbsko uvažovalo o vstupu do NATO, měli by o tom podle Zemana, i ve vztahu k bombardování před patnácti lety, rozhodnout Srbové v referendu.

Zeman před návštěvou Srbska vzpomíná, co mu slibovali lidé z NATO před bombardováním
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Český prezident vyráží v úterý 1. dubna na státní návštěvu Srbska. Do Bělehradu s sebou prezident bere početnou podnikatelskou misi. Kromě setkání se svým protějškem Tomislavem Nikolićem se Zeman setká s představiteli vlády, položí kytici k hrobu neznámého vojína nebo se zúčastní česko-srbského podnikatelského semináře.

Letos navíc uplynulo patnáct let ode dne, kdy NATO zahájilo 78 dní trvající bombardování zbytku Jugoslávie (Srbska a Černé Hory). Alianční bombardéry po úvodní likvidaci vojenských cílů útočily hlavně na civilní cíle. Byly zničeny nemocnice, školy, civilní vlaky, porodnice či budova státní televize. Akce s názvem „Milosrdný anděl“ byla zahájena pouhých dvanáct dní poté, co Česká republika do NATO vstoupila.

Prezident Miloš Zeman už v polovině března ParlamentnímListům.cz svůj zpětný pohled na tuto akci sdělil. „Jak víte, česká vláda byla poslední, doslova poslední, kdo dal svůj souhlas s přeletem letadel NATO přes české území. Tehdy jsme marně hledali spojence, který by pomohl řešit tuto situaci mírovými prostředky. Teprve později se podařilo takového spojence najít v Řecku. Možná, že si ještě vzpomenete na česko-řeckou iniciativu. Nu a při tomto projednávání jsme byli ujištěni, že budou bombardovány pouze vojenské cíle a toto ujištění nebylo splněno. Takže jak vidíte, slibům některých politiků se nedá tak úplně věřit,“ konstatoval prezident.

K samotnému provedení bombardování a zmíněným útokům na civilní cíle pak Zeman prozradil, že tehdejší prezident Havel dokonce chtěl udělit nejvyšší české státní vyznamenání člověku, který bombardování z pozice šéfa armád NATO řídil.

„Generál Wesley Clark (vrchní velitel vojsk NATO během bombardování – pozn. red.) byl prezidentem Havlem navržen na Řád Bílého lva, nejvyšší české vyznamenání a já jsem mu toto vyznamenání jako tehdejší premiér odmítl kontrasignovat, takže Wesley Clark žádné vyznamenání nedostal. Mimo jiné právě kvůli těm nemocnicím,“ řekl v polovině března Zeman.

Fotogalerie: - 15 let od bombardování Srbska

Před srbským velvyslanectvím se uskutečnila vzpomí...
Václav Dvořák s poslancem Jaroslavem Foldynou
Poslanec Jaroslav Foldyna mluví před srbskou ambas...
Předsedkyně České suverenity Jana Volfová
Bývalý ministr zahraničních věcí Jan Kavan
Miroslav Polreich s Václavem Dvořákem

Redakce ParlamentníchListů.cz položila prezidentu republiky i otázky týkající se jeho návštěvy a především současné situace v Srbsku. Tyto odpovědi přinášíme právě nyní, před prezidentskou státní návštěvou.

Pokud jde o Srbsko, příští týden tam míříte na státní návštěvu. Tato země dlouhodobě usiluje o vstup do EU, v čemž ji, předpokládám, podpoříte. Vyjednávání o datu zahájení přístupových rozhovorů ale pro Srbsko znamenalo obrovské ústupky vůči odtrženému Kosovu, jehož nezávislost samozřejmě Srbové, ale nejen oni, neuznávají. Navíc v Kosovu, které jste označil za teroristickou diktaturu, stále žije srbská menšina, jež neustále ze strany kosovsko-albánských složek čelí perzekuci. Není to příliš velká cena pro Srbsko za to, že s ním teprve byly zahájeny přístupové rozhovory?

Myslím si, že pro země jako je Srbsko nebo předtím Chorvatsko, kde se to už stalo, je vstup do Evropské unie do jisté míry nezbytností, protože stát na okraji nějakého společenství a nemít vliv na jeho politiku je vždycky nepříjemné. Pokud jde o Kosovo, vždy jsem vyjadřoval názor, že je to země, kde vedoucí skupina je podezřívána z válečných zločinů a z toho, že je financována narkomafiemi, a to byl také důvod, proč, podobně jako předchozí prezident, i já jsem odmítl v této zemi jmenovat velvyslance.

Mělo by podle vás Srbsko vstoupit do NATO? Já jsem nedávno zaregistroval slova významného srbského akademika a básníka Matiji Bećkoviće, který jednou řekl, že vstup Srbska do NATO by byla ještě větší hanba, než kdyby se Jacqueline Kennedy provdala za Lee Oswalda (vraha jejího manžela J. F. Kennedyho – pozn. red.).

Tak Jacqueline Kennedy se provdala za Onassise… Ale v každém případě si myslím, že je záležitostí Srbska, zda se k tomu rozhodne, a je to záležitostí NATO, zda mu to nabídne, a je záležitostí srbských občanů, jak se k tomu vyjádří. Protože, jak víte, jsem zastánce přímé demokracie a myslím si, že i v Srbsku by se o případném vstupu do NATO mělo konat referendum.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymula vystoupil: Koronavirus nebyl uměle vyroben, unikl z čínské laboratoře. Důkazy...

19:33 Prymula vystoupil: Koronavirus nebyl uměle vyroben, unikl z čínské laboratoře. Důkazy...

Unikl z laboratoře, vyroben uměle nebyl. S těmito slovy ve čtvrtek vystoupil před poslanci ministr z…