„Jde o přežití.“ Migrační dohoda: Nové riziko z Německa. Ještě hůře

16.06.2023 9:02 | Kauza

Klimatický uprchlík. Nový pojem, který se zavádí zejména v Německu. Dle bezpečnostního experta Jaroslava Štefce představuje nové riziko, protože nikdo nedokáže rozpoznat, kdo jím je. Navíc takových uprchlíků může být nekonečně. Jde o přežití, uvádí expert rovnou. Migrační dohoda, která má zařídit, aby země postižené migrací dostávaly peníze od těch, které migranty nechtějí, je dle něj účinná asi jako „lízátko“.

„Jde o přežití.“ Migrační dohoda: Nové riziko z Německa. Ještě hůře
Foto: Repro TN.cz
Popisek: Migranti zadržení na dálnici D5

Členské státy EU se dohodly na zásadních bodech migračního paktu, tedy nutné reformy migrační politiky EU. Jak uvedl ve Sněmovně premiér Petr Fiala, základ tohoto společného řešení položila Česká republika během svého předsednictví za vlády Andreje Babiše.

Hlavní princip dohody říká, že se žádné povinné kvóty nezavádí. Principem číslo dvě je pak solidární finanční pomoc migrací nejvíce zasaženým členským zemím. Zůstává tedy na členských státech, které řešení pomoci zvolí. Dohodu za Českou republiku vyjednal ministr vnitra Vít Rakušan a posléze přijde na řadu vyjednávání s Evropským parlamentem.
„Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím, kterou Česko prostřednictvím programů Ministerstva vnitra dlouhodobě realizuje,“ řekl k tomu Rakušan.

Na základě vyjednané dohody bude navíc Česká republika ze systému povinné solidarity dočasně vyjmuta, a to z důvodu velkého množství přijatých uprchlíků před válkou z Ukrajiny, kterým Česko solidárně poskytuje dočasnou ochranu.

„Tím se nám od EU dostává další uznání za naši práci. Od komisařky Ylvy Johansson jsem navíc v souvislosti s naším zapojením do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny získal příslib další finanční pomoci pro Česko,“ dodal ministr vnitra.

Důležitým výsledkem jednání je také přijetí povinné hraniční procedury, která povede k lepšímu zabezpečení hranic EU před nelegální migrací a k rychlejšímu vracení těchto osob.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Andrea Novotná

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Opravdu potřebujeme migranty?

Řada politiků včetně vás tvrdí, že ano, protože Evropa stárne a chybí pracovní síla. Ale není to chyba vás politiků, že jste neudělali více pro vyšší porodnost? A s tou prací není spíš problém v tom, že firmy hledají levnou pracovní sílu, že kdyby platili v ČR určitě více, že by nebyl nedostatek záj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co je to proti Istanbulské smlouvě, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseRadek Hanuš , 16.06.2023 15:33:50
Ta garantuje právo na azyl všem ženám, kterým v domovských zemích hrozí násilí. Což je asi 400 mil. Afričanek a 300 mil. Asiatek z muslimských zemí.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

4:44 „Jsem vlivná,“ chlubí se Nerudová. Jenže kdo to o ní řekl? A za kolik?

Žebříček vlivu českých europoslanců? Na předních příčkách se umísťují poslanci Luděk Niedermayer z T…