„Lež.“ „Terorista Biden.“ Článek o vině za Nord Stream rozjel peklo

09.02.2023 10:32

Bílý dům i CIA důrazně popřely tvrzení novináře Seymoura Hershe, že za výbuchem plynovodu Nord Stream stály Spojené státy. Podle CIA je tato zpráva „zcela a naprosto nepravdivá“. Předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin se Hershova vyjádření chopil a amerického prezidenta Bidena na sociální síti Twitter označil za „teroristu“. A to nebylo všechno...

„Lež.“ „Terorista Biden.“ Článek o vině za Nord Stream rozjel peklo
Foto: z internetu
Popisek: Biden s Putinem

Americký investigativní novinář Seymour Hersh je přesvědčený o zapojení potápěčů amerického námořnictva do zářijových výbuchů na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2. Hersh tvrdí, že američtí potápěči instalovali na plynovod výbušniny několik týdnů před explozí. Během cvičení NATO.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21500 lidí

Středisko už desítky let školí vysoce kvalifikované hlubinné potápěče, kteří umějí používat výbušniny C4 třeba k útokům na ropné plošiny, podmořské elektrárny nebo zdymadla na důležitých lodních kanálech,“ napsal Hersh s tím, že právě tito potápěči provedli loňský útok na plynovody Nord Stream a Nord Stream 2.

Oba plynovody byly podle novináře dlouho trnem v oku americké administrativě. „Od prvních dnů byl Nord Stream 1 Washingtonem a jeho protiruskými partnery v NATO vnímán jako hrozba pro západní dominanci. Holdingová společnost, která za ním stojí, Nord Stream AG, byla založena ve Švýcarsku v roce 2005 ve spolupráci s Gazpromem, který ovládají oligarchové z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina. O zisky Gazpromu se dělila ruská vláda a příjmy státu z prodeje plynu a ropy se v některých letech odhadovaly až na 45 % ročního ruského rozpočtu,“ uvedl Hersh a jedním dechem dodal, že americké obavy byly oprávněné. „Německo a zbytek západní Evropy se staly závislými na levném zemním plynu dodávaném z Ruska a zároveň se snížila závislost Evropy na Americe,“ upozornil novinář, proč Bílý dům tlačil na Německo, aby nepouštělo do provozu Nord Stream 2.

Bílý dům označil novinářovo vyjádření za nepravdivé.

Informuje o tom agentura AFP, od které vyjádření Bidenovy administrativy převzala i další média včetně France24.com.

Mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu Adrienne Watsonová označila Hershovu zprávu, zveřejněnou na jeho stránce na webové službě Substack, za „naprostou fikci“. Mluvčí CIA zopakoval vyjádření Bílého domu a označil zprávu za „zcela a naprosto nepravdivou“.

Na dotaz ohledně Hershova tvrzení, že norská vláda operaci podporovala, norské ministerstvo zahraničí odpovědělo, že „tato tvrzení jsou nepravdivá.“

Ze zářijových výbuchů obvinily západní země Rusko. Dosavadní vyšetřování, které provádějí Švédsko, Dánsko a Německo, prozatím za viníka výbuchu neoznačilo nikoho. Těsně po výbuchu se spekulovalo o tom, že výbuch mohl být v zájmu Polska nebo Ukrajiny, protože plynovody ležící na mořském dně připravily tyto země o tranzitní poplatky, ale stejně tak mohlo jít o nástroj ke zvýšení tlaku na Evropu z ruské strany, nebo také z americké strany.

Předseda ruské Státní dumy se Hershova vyjádření chopil a amerického prezidenta Bidena na sociální síti Twitter označil za „teroristu“.

„Americký prezident v projevu v Kongresu prohlásil, že americký národ slouží světu jako vůdčí hvězda. Připomíná to výroky vůdců Třetí říše,“ začal Volodin zostra.

Přesvědčení Američanů o vlastní výjimečnosti podle Volodina vede tuto mocnost k tomu, že je přesvědčena, že si může dělat, co se jí zlíbí, včetně útoku na Nord Stream.

„Na příkaz amerického prezidenta nastražili američtí potápěči pod záminkou cvičení NATO a za podpory norského námořnictva dálkově ovládaná výbušná zařízení v blízkosti plynovodů v Baltském moři a poté je odpálili. Jestliže (prezident Harry S.) Truman byl zločinec, který použil atomové zbraně proti civilistům v Hirošimě a Nagasaki, Biden byl terorista, který nařídil zničení energetické infrastruktury svých strategických partnerů: Německa, Francie a Nizozemska,“ uvedl Volodin.

„Jednalo se o akt zastrašování jeho vazalů, kteří se rozhodli rozvíjet ekonomiku s ohledem na zájmy vlastních občanů. Zveřejněná fakta by měla být podkladem pro mezinárodní vyšetřování, které Bidena a jeho společníky postaví před soud a odškodní země postižené útokem,“ pokračoval předseda ruské Státní dumy.

Také z ruského ministerstva zahraničí zazněla směrem k Washingtonu jasná výzva. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová vyzvala Bílý dům, aby se zabýval „fakty", které předložil Hersh. Na její slova upozornil server katarské televize Al-Džazíra.

„Bílý dům se nyní musí ke všem těmto skutečnostem vyjádřit," uvedla Zacharovová v příspěvku na své stránce na Telegramu, kde shrnula hlavní Hershova tvrzení ohledně údajného zapojení USA.

Z Ruska také zaznívá, že k výbuchu u plynovodu Nord Stram se vyšetřující země, jako již zmíněné Dánsko či Švédsko, prozatím nevyjádřily, protože mají co skrývat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máš 300 krav, co prdí? Plať. Česká kráva v ohrožení. Je zle

4:44 Máš 300 krav, co prdí? Plať. Česká kráva v ohrožení. Je zle

Dražší hovězí maso? Dá se to prý očekávat. Důvodem jsou nejen stále složitější dotační programy pro …