Český politik založil v Evropě vlastní stát. Nejedná se o vtip

14.04.2015 16:16

Skupina několika českých občanů založila v pondělí nový stát. Nejde o žádný vtip. Podle svých slov totiž využili platných mezinárodněprávních zvyklostí a svoji republiku vyhlásili na území, které nikomu nepatří, na tzv. zemi nikoho. Stát se jmenuje Liberland a nachází se mezi Chorvatskem a Srbskem na břehu Dunaje.

Český politik založil v Evropě vlastní stát. Nejedná se o vtip
Foto: Radim Panenka
Popisek: Vlajka nového státu Liberland, který založila skupina Čechů

Svobodná republika Liberland. Tak se jmenuje nový stát, který v pondělí mezi Chorvatskem a Srbskem založilo několik Čechů. Jedná se totiž o území, které do té doby nikomu nepatřilo, figurovalo na seznamu tzv. terra nullius, tedy země nikoho. Několik Čechů toho využilo a s odvoláním na mezinárodněprávní zvyklosti tam vyhlásili republiku.

„Svojí celkovou rozlohou cca 6 kilometrů čtverečních je Liberland hned po Vatikánu a Monaku třetím nejmenším suverénním státem. Liberland se nachází u toku Dunaje mezi Chorvatskou a Srbskou republikou. Přípravný výbor 13. dubna 2015 přímo v místě nový stát vyhlásil a území označil vztyčenou vlajkou. Zvolil také prezidenta republiky, kterého rovněž pověřil, aby vznik nového státu Liberland v rámci příslušných diplomatických nót oznámil nejen oběma sousedním státům, ale také Organizaci spojených národů a postupně i dalším zemím,“ uvádějí zakladatelé státu.

Cílem skupiny Čechů, který stát založili, je podle jejich slov vytvoření země, kde nebude stát otravovat vlastní občany zbytečnými zákazy a daněmi. „Jedním z důvodů vzniku Liberlandu je stále se rozšiřující vliv zájmových skupin na fungování státních celků a s tím související horší podmínky k životu lidí. Zakladatelé se inspirují státy jako Monako, Lichtenštejnsko nebo Hongkong,“ tvrdí.

Prezidentem státu, který bude žádat o uznání, je libertariánský politik Vít Jedlička, který dále vysvětlil, že nový stát už nyní přijímá žádosti o občanství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ze Zemana vězeň. Vezmou všechno. Vymetou Hrad.“ Budou se prý dít věci

6:01 „Ze Zemana vězeň. Vezmou všechno. Vymetou Hrad.“ Budou se prý dít věci

„Udělají z prezidenta vězně, odříznou ho od nejbližších.“ I toto se ParlamentníListy.cz dověděly při…