Čísla: Plodnost českých žen se řítí dolů. Temné otázky

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
11.09.2023 12:00 | Analýza

Plodnost českých žen, tedy očekávaný počet narozených dětí na jednu rodičku, se dramaticky snižuje. Dokládají to čísla ze začátku roku 2023, které od zdravotních pojišťoven získal mediální projekt Mainstream Angeliky Bazalové a Petra Šourka. Materiál, který byl částečně poskytnut i ParlamentnímListům.cz, pracuje s hypotézou, že zlom v plodnosti žen koreluje s obdobím, kdy se ženy v reprodukčním věku začaly očkovat proti covidu-19.

Čísla: Plodnost českých žen se řítí dolů. Temné otázky
Foto: Ilustrační foto
Popisek: Novorozeně

Ženy rodí málo dětí. Realita roku 2023 překonává nejhorší prognózy. Mainstream získal nejnovější, dosud nepublikovaná data od zdravotních pojišťoven.

V roce 2022 v Česku klesl počet narozených dětí o 11 procent. S touto informací přišel letos v březnu ČSÚ. Demografové tehdy uklidňovali veřejnost, že za to může nižší počet žen v reprodukčním věku. Úhrnná plodnost českých žen je prý v průměru pořád stejná a k panice není důvod.

Mainstream ale na základě zákona 106 o svobodném přístupu k informacím získal data od zdravotních pojišťoven, ze kterých vyplývá, že plodnost žen klesá. A to velmi prudce. Dosud nikde nepublikované údaje za rok 2023 (červený sloupec) vyrážejí dech.

Graf plodnosti

První reakce: Údiv

Strukturu dat navrhla a získaná data pro Mainstream zpracovala matematička Lucia Houfková. Náklady, které si pojišťovny účtují za zpracovaní žádosti, Mainstream hradil z peněz, které získal od laskavých dárců ve veřejné sbírce:

Stojíme o to, aby se rozběhla veřejná diskuse na toto téma, zveřejnujeme proto link na data a metodu výpočtu, pro případné oponenty. „Moje první reakce byla, že údaje ještě nejsou kompletní,“ popisuje Lucia Houfková překvapení, které ji čekalo při prvním pohledu na prudký pokles křivky. Z pojišťoven se nám ale dostalo ujištění, že většina výkonů v daném období by už měla být vykázána a žádné výrazné změny už nečekají.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Karel Výborný

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

****, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJana G. , 11.09.2023 14:02:19
Kdyby měli mladí lepší podmínky pro zakládání rodiny (bydlení, práce, bezpečnost a jistoty), bylo by dětí daleko víc. Mladé ženy si dnes rozmýšlí jestli do stávající situace u nás mají přivést děti.

|  9 |  1

Další články z rubriky

Bývalá mluvčí na vnitru, teď novinářka. Napíše článek o Babišovi, Rakušan nasdílí. Objednáno?

9:45 Bývalá mluvčí na vnitru, teď novinářka. Napíše článek o Babišovi, Rakušan nasdílí. Objednáno?

Objednal si ministr Rakušan v Bruselu článek proti Andreji Babišovi? Sám expremiér to naznačuje a me…