Jihočeši prý chtějí jaderné úložiště. Okolní obce to popírají

24.07.2012 21:55

Jihočeské obce Lodhéřov a Deštná, poblíž kterých leží lokalita Čihadlo, která je uvažována jako úložiště pro jaderný odpad z Temelína, protestují proti výsledkům průzkumu Správy úložišť jaderného odpadu, podle kterého má většina místních příznivý postoj ke geologickému průzkumu za účelem vybudování skladu. Informovala o tom Česká televize.

Jihočeši prý chtějí jaderné úložiště. Okolní obce to popírají
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Podle Úřadu za kladné stanovisko mohou především nabízené kompenzace a rovněž otevřená informační kampaň. „V roce 2004 proběhlo referendum, které hovořilo jednoznačně. Nemyslím, že by SÚRAO tady dělalo takovou informační kampaň, aby lidi změnili názor,“ říká starosta Deštné David Šašek z ODS.

Státní úřad připouští, že v některých obcích může být názor odlišný, neboť průzkum prý byl zpracováván v celé oblasti. „Je tedy možné, že názor celé lokality se může trochu lišit od názoru jednotlivých obcí,“ řekla ČT Tereza Bečvaříková ze SÚRAO.

Obce podpořil i jihočeský hejtman Jiří Zimola, podle kterého kraj odmítá jakékoliv přípravné práce ke stavbě hlubinného úložiště. Kromě Čihadla má SÚRAO vytipováno několik dalších lokalit, z nichž nejvstřícněji se k úložišti staví v lokalitě Kraví hora na Žďársku, kde kladný názor vyjádřilo 76 procent obyvatel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EXKLUZIVNĚ Ruský velvyslanec v ČR: Proč české orgány pustily k Nikulinovi agenty FBI, aby ho zpracovávali? Chtějí ho psychicky zlomit

9:36 EXKLUZIVNĚ Ruský velvyslanec v ČR: Proč české orgány pustily k Nikulinovi agenty FBI, aby ho zpracovávali? Chtějí ho psychicky zlomit

„Nám není jasné, proč byli agenti FBI připuštěni k ruskému občanovi, proč jim bylo dovoleno ho ‚zpra…