Kalousek se zabreptal. Ale pak rozjel kanonádu: Zeman? Ostuda! A Babiš...

17.04.2018 12:34

Poslanecká sněmovna znovu jedná a členové jednotlivých stran předstupují před novináři, aby se vyjádřili k aktuálním tématům. Nejinak tomu bylo i u předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, který před kamerami tvrdě zkritizoval trestně stíhaného premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) i prezidenta Miloše Zemana. Tomu vynadal za to, že se zapojuje do obchodů mezi Čínou a Ruskem, což je něco, co mu česká Ústava rozhodně neukládá.

Kalousek se zabreptal. Ale pak rozjel kanonádu: Zeman? Ostuda! A Babiš...
Foto: Kalousek
Popisek: Miroslav Kalousek na tiskovém brífinku před schůzí sněmovny

„Dobrý den, dovolte jenom několik slov k tiskové konferenci, eeeh k Poslanecké sněmovně,“ začal Kalousek. A pak spustil kanonádu.

TOP 09 podle předsedy poslaneckého klubu této strany jednoznačně podporuje své spojence v NATO a platí to i o útoku v Sýrii provedeném Spojenými státy, Velkou Británií a Francií v noci na sobotu. Kalousek ocenil, že tuto akci podpořila i česká vláda ústy ministryně obrany Karly Šlechtové, ministra zahraničí Martina Stropnického a nakonec i ústy premiéra Andreje Babiše v sobotu.

Syrský prezident podle Kalouska použil chemické zbraně proti vlastnímu obyvatelstvu, což je v rozporu s mezinárodním právem. Je to přímo zločin proti lidskosti. „TOP 09 vyjádřila podporu našim spojencům, protože vrazi a zločinci proti lidskosti rozumí pouze síle,“ podotkl Kalousek s tím, že respektuje i jiné názory, ale sám má tento.  

Nejdůležitější ovšem je, jak se k celé věci vyjadřuje odpovědná česká vláda.

O to nepochopitelnější se Kalouskovi jeví Babišův nedělní obrat, kdy předseda vlády po schůzce s prezidentem řekl, že zásah spojenců v Sýrii vlastně nic neřeší a není pravda, že by tuto akci podpořila vláda jako celek.   

„Stalo se to nejhorší, co se mohlo stát,“ zlobil se před kamerami Kalousek. Česká zahraniční politika se totiž znovu stala nečitelnou a s nečitelnými partnery nikdo nepočítá. Nečitelná vláda také těžko může prosazovat své zájmy. „Nečitelnost je v zahraniční politice opravdu to nejhorší, co nás opravdu velmi poškozuje,“ zdůraznil Kalousek. TOP 09 proto vyzývá vládu, aby se v budoucnu vyjadřovala jasněji a podporovala spojence, kteří nám pomáhají zajistit naši bezpečnost. „Pevně doufám, že se tomu bude věnovat zahraniční výbor, že tam tento apel zazní vůči premiérovi a ministrovi zahraničí ještě jednou,“ zdůraznil Kalousek. „Tolik k té nejvýznamnější světové události, která proběhla o víkendu,“ uzavřel téma.    

Poté se vyjádřil k odchodu Michala Murína z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„Lidsky pana Murína chápu. Byl ochoten sloužit a dostalo se mu za to neskutečné šikany a tlaku. Ale jinak to pokládám za velmi nebezpečné,“ dodal Kalousek. Trestně stíhaný premiér prý vyvinul neuvěřitelný tlak, aby ovládl dosud nezávislou Generální inspekci bezpečnostních sborů. Kalousek nepochybuje, že Babiš do čela GIBS bude chtít dosadit nějakého člověka, který bude vůči němu co nejloajálnější.

„Bylo by to velmi nebezpečné, i kdyby byl pan premiér čistý jako lilie a měl důvěru Poslanecké sněmovny. V okamžiku, kdy je to trestně stíhaný premiér bez důvěry Poslanecké sněmovny, je to skandální,“ zdůraznil Kalousek.  

Oznámil také, že TOP 09 nepodpoří zákon o obecném referendu, který by se teď mohl v Poslanecké sněmovně projednávat, protože TOP 09 nemá v programu zákon o obecném referendu.

Pár slov padlo i k jednáním ČSSD a ANO o vládě. Podle Kalouska tyto strany mohou jednat, jak je jim libo, ale jednu zásadní věc to nezmění. „Nic ti nemění na tom, že nám vládne a s největší pravděpodobností bude vládnout koalice ANO, SPD a KSČM. Teď jde o to, jestli to bude s demokratickým krytím ČSSD,“ podotkl Kalousek.

Nakonec došlo i na čínské a ruské obchody a na roli prezidenta Miloše Zemana v nich. Ukazuje se, že Čína tu zatím neinvestovala stovky miliard slibovaných prezidentem Zemanem. Proběhlo jen několik akvizic. A tak se zdá, že Čína využívá českého prezidenta jen jako prostředníka k obchodům s Ruskem, k čemuž by se prý český prezident neměl propůjčovat. „Já osobně jsem přesvědčen, a jistě nejsem sám, že z Ústavy úkol dělat prostředníka mezi čínskými investory a ruským prezidentem český prezident nemá a že to vůbec nemá dělat. Je to ostuda, že to dělá, a je to také podle mého názoru velké bezpečnostní riziko, uzavřel varovně Kalousek své vystoupení.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poche všechno zničí. A pejsek Petříček...“ Kauza Šmarda jde do finále. A může nabrat nečekaný konec

15:00 „Poche všechno zničí. A pejsek Petříček...“ Kauza Šmarda jde do finále. A může nabrat nečekaný konec

Blíží se konec ČSSD ve vládě? Pokud ano, velmi pravděpodobně to nebude znamenat konec vlády Andreje …