Kauza Nagyové by měla být došetřena, zní hlasy z pravice

27. 7. 2013 8:46

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v pátek zrušil stíhání trojice exposlanců ODS, kteří byli obviněni z korupce. Oddechli si hlavně politici pravice. Zároveň ale chápou, že kauzu bývalé šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové kvůli údajnému zneužití Vojenského zpravodajství nechal Zeman běžet.

Kauza Nagyové by měla být došetřena, zní hlasy z pravice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg vchází do sněmovního sálu
reklama

Exministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg říká, že udělování trafik je normální a běžné všude po světě, bylo by tudíž zvláštní, kdyby u nás začalo být trestné. Další stíhání v kauze Vojenského zpravodajství považuje ale za správné. "Když paní Nagyová tam neměla sebemenší pravomoci a dávala úkoly Vojenskému zpravodajství, tak to stojí za to se tím zabývat," řekl deníku Právo.

Předsedkyně strany LIDEM Karolíny Peake hodnotí Zemanovo rozhodnutí jako očekávatelné a srozumitelné. Za závažnější v celé kauze prý vždy považovala údajné zneužití vojenských zpravodajců ke sledování Nečasovy manželky a dalších osob.

Podle předsedy ústavně právního výboru sněmovny Stanislava Polčáka (TOP 09/STAN) celá kauza údajného uplácení exposlanců nakonec k soudu dospěje, přinejmenším prý v případě Nagyové a Romana Bočka. Za mříže kvůli tomu ale podle něj nejspíš nikdo nepůjde.

Levice a ODS mlčí

Politici z levého spektra se k rozhodnutí nejvyššího státního zástupce nechtěli příliš vyjadřovat. První místopředseda ČSSD Michal Hašek Právu vzkázal, že nehodlá zasahovat do práce orgánů činných v trestním řízení, a to ani komentováním jejich dílčích rozhodnutí. Na to, jak si s výhradami poradí olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, si chce počkat také šéf komunistů Vojtěch Filip. Dříve odmítá cokoli hodnotit.

Včerejší vývoj nechtějí komentovat ani politici ODS. Expremiér Petr Nečas se přitom velmi kriticky vyjádřil v rozhovoru pro Reflex. Na adresu státního zastupitelství padala opravdu ostrá slova jako dobytek nebo svině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Fik ho tam.“ Dienstbier, kmotr ODS a nejvyšší státní zástupce. Hodně vysoká hra. Informace, které mnohé změní

4:44 „Fik ho tam.“ Dienstbier, kmotr ODS a nejvyšší státní zástupce. Hodně vysoká hra. Informace, které mnohé změní

Psal se duben roku 2011, kdy tehdejší stínový ministr spravedlnosti za ČSSD Jiří Dienstbier konfront…