Nečase nakonec sněmovna vydávat nebude. Ištvan prý žádost stáhne

16.07.2013 22:44

Státní zastupitelství nakonec stáhne žádost o vydání bývalého premiéra Petra Nečase k trestnímu stíhání. Důvodem je rozhodnutí Nejvyššího soudu, který shledal, že bývalí poslanci ODS, obvinění z korupce, jsou chráněni imunitou. Na výzvy k okamžité rezignaci však vrchní žalobce reagovat nehodlá.

Nečase nakonec sněmovna vydávat nebude. Ištvan prý žádost stáhne
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci

„Žádost o vydání Petra Nečase vezmeme zpět,“ uvedl státní zástupce Ivo Ištvan v pořadu České televize Události, komentáře. Reagoval tím na rozhodnutí Nejvyššího soudu, které si v podvečer převzal a následně prostudoval.

Jedná se o reakci na usnesení Nejvyššího soudu, který vyňal tři bývalé poslance ODS z trestní pravomoci s vysvětlením, že se na jejich jednání až do rezignace vztahovala imunita. Podle Ištvana nadále nemá smysl požadovat Nečasovo vydání.  "K jeho trestnímu stíhání ani k trestnímu stíhání kohokoliv jiného nelze přikročit, dokud se zcela jednoznačně nevyřeší otázka rozsahu poslanecké imunity," uvedl Ištvan.

Navíc si stále myslí, že by mohlo být možné alespoň za některé skutky bývalé poslance ODS stíhat. Jedná se o ty skutky, které byly spáchány po zániku imunity. K tomuto názoru se ale vyjádřil skepticky profesor Jiří Jelínek z pražské Právnické fakulty, který pak jeho vystoupení ve studiu komentoval.

Ištvan rozhodně nehodlá vyslyšet výzvy politiků ODS a rezignovat na funkci vrchního žalobce. „Pokud moji nadřízení usoudí, že jsem spáchal nějakou chybu, tak ať mě potrestají,“ uvedl vrchní státní zástupce. Sám však žádné pochybení nevnímá.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejtemnější tvář českých kriminálů: Půl roku ho dennodenně znásilňovali. Nahý utíkal po chodbě. Nepomohlo. Pak si to bachaři pustili na videu

4:47 Nejtemnější tvář českých kriminálů: Půl roku ho dennodenně znásilňovali. Nahý utíkal po chodbě. Nepomohlo. Pak si to bachaři pustili na videu

ČESKÉ KRIMINÁLY ParlamentníListy.cz přinášejí třetí díl série o prostředí našich věznic. Požádali js…