Nesmíříme se, křičel poslanec ČSSD. Kníže podporuje teroristu. Nevolit

18. 2. 2012 19:43

REPORTÁŽ Proti existenci nezávislého takzvaného státu Kosovo v pátek v podvečer na Václavském náměstí v Praze demonstrovalo na stovku lidí. Sdružení Přátelé Srbů na Kosovu, které akci pořádalo, srovnává vyhlášení Kosova s Mnichovskou dohodou, v obou případech došlo k odtržení části území bez souhlasu státu, kterému území náleží. Mezi řečníky vystoupil i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

Nesmíříme se, křičel poslanec ČSSD. Kníže podporuje teroristu. Nevolit
Foto: Radim Panenka
Popisek: Poslanec Jaroslav Foldyna z ČSSD a několik dalších lidí protestovali proti nezávislému Kosovu na Václavském náměstí v Praze
reklama

Na Václavském náměstí se i přes deštivé počasí sešlo ke stovce účastníků a shromáždění doprovázely i tradiční srbské vlastenecké písně, které vznikly na Kosovu. Řečníci v projevech upozorňovali především na to, že území Kosova a Metohije patří mezi historicky i duchovně nejvýznamnější území celého Srbska a je symbolickým srdcem srbského národa.

Fotogalerie: - Proti Kosovu

Poslanec Jaroslav Foldyna z ČSSD a několik dalších...
Poslanec Jaroslav Foldyna z ČSSD a několik dalších...
Poslanec Jaroslav Foldyna z ČSSD a několik dalších...
Poslanec Jaroslav Foldyna z ČSSD a několik dalších...

Z Kosova bylo vyhnáno 350 tisíc Srbů

Akci zahájil člen sdružení Přátelé Srbů na Kosovu a dokumentarista Václav Dvořák, který ve své řeči upozornil na to, kolik Srbů bylo z Kosova Albánci vyhnáno. „Protestujeme proti takzvanému státu, který byl vyhlášen protiprávně a to proti všem mezinárodním úmluvám, které v Evropě platí. Kosovo má jen silné protektory, kteří ho protežují. Protestujeme proti porušování lidských práv na Kosovu. Pro připomenutí: Z Kosova bylo vyhnáno 350 tisíc Srbů a dalších nealbánců. Po vstupu NATO na Kosovo od června 1999 zde bylo vypáleno 51 tisíc objektů, které patřily Srbům, většinou to byly jejich domovy, v nichž žili po staletí,“ řekl protestujícím Dvořák.

„Bylo tam vypáleno a někdy dokonce buldozerem srovnáno se zemí 116 církevních objektů srbské pravoslavné církve a při pogromu na Srby v roce 2004 bylo vypáleno dalších 30 klášterů a kostelů a dalších tři a půl tisíce Srbů přišlo o své domovy. Srbové jsou ze své praotčiny systematicky vyháněni albánskou zločineckou organizací UĆK a patronem jim k tomu je Evropská unie a státy NATO,“ obvinil mezinárodní organizace z podpory zločinu Václav Dvořák, který mimo jiné natočil známý dokument Uloupené Kosovo.

Více reportáží ZDE

Foldyna: Kosovo – druhý Mnichovský diktát

Sociálně – demokratický poslanec a čestný předseda sdružení srovnal vyhlášení nezávislosti Kosova s okleštěním Československé republiky v roce 1938. „Každý rok vždy 17. února se tu scházíme, abychom připomněli, že od konce druhé světové války se v Evropě nestal tak silný protiprávní krok, jako bylo jednostranné vyhlášení Kosova a jeho uznání druhými státy. Stojí snad za zmínku, že na místě, kde stojíme, na Václavském náměstí, se český národ scházel v dobách, kdy mu bylo nejhůř. Sešel se tu i v roce 1938, kdy jsme si my Češi a Slováci prožili své Kosovo. Naší zemi bylo uloupeno patnáct procent jejího území,“ upozornil Foldyna.

Ten také doplnil, že státy, které tehdy podepsaly Mnichovskou dohodu, pak stáli i u zrodu toho druhého kroku, uznání nezávislého Kosova v roce 2008. „Německo, Itálie, Francie a Anglie stály první u podpisu uznání Republiky Kosovo. Stejně, jako tomu bylo v roce 1938, je to podivná náhoda? Díváme se na televizi a vidíme neustále propagandistické filmy, které ukazují srbský národ jako barbary, kteří se neumí chovat,“ pokračoval poslanec.

Srbové bránili Evropu před nájezdy muslimů

„Čím se ti Srbové provinili? Tím, že vždy stáli na straně proti fašismu? Provinili se tím, že jsou křesťany a bránili Evropu před útoky islámu? Provinili se tím, že jsou vlastenci? Nebo čím se to vlastně provinili, že paní Merkelová jim diktuje, za jakých podmínek budou přijati do Evropské unie. Oni tu Evropu po staletí bránili!“ vyjmenovával Jaroslav Foldyna zásluhy Srbů o Evropu.

Tolik krve jako Srbové na obranu křesťanských pravidel a zásad v Evropě podle něho dal málokterý národ. „Znovu se ptám, co udělalo Srbsko tak špatného, že mu Merkelová diktuje podmínky vstupu do EU? Srbsko je součástí Evropy a jeho místo je v Evropské unii. Ať paní Merkelová chce nebo nechce,“ vzkázal německé kancléřce.

Poslanec Foldyna také připomněl, že žijeme ve státě, který je dle jeho slov pokračovalatelem idejí T. G. Masaryka a právě Masaryk, když ve světě vyjednával o samostatnosti Československa, používal k tomu srbský pas.

Kníže se prý kamarádí s teroristou

„Když si říkáme, že budeme dodržovat ideje československého státu a masarykovské politiky, koho potom reprezentuje pan ministr zahraničních věcí Schwarzenberg? Který si podává ruku s Hashimem Thacim (předseda vlády Kosova – pozn.red.), s člověkem, o kterém Martyho zpráva v Radě Evropy říká, že je spojen s organizovaným zločinem, který odebíral svým zajatcům lidské orgány a obchoduje s drogami. Koho to ten pan Schwarzenberg reprezentuje?“ tázal se pod sochou svatého Václava.

„My jsme sem 17. února přišli, abychom řekli, že my Češi nezapomínáme na to, který národ nám stál vždy po boku. V roce 1918, v roce 1938, v roce 1968. Vždycky nám Srbové dávali svoji podporu a my jsme se v tento den sešli, abychom Srbům vzkázali, že jsme na to nezapomněli, a že pořád ctíme jednu jedinou historickou pravdu. Že Kosovo, ať všichni v Evropě a na celém světě chtějí nebo ne, bylo je a bude Srbsko. Kosovo je Srbsko!“ zakončil projev poslanec Jaroslav Foldyna.

Nevolte Fischera ani Schwarzenberga, schvalují prý zločiny na Srbech

Na závěr demonstrace znovu vystoupil člen pořádajícího sdružení Václav Dvořák, který varoval demonstrující, aby za prezidenta nevolili Karla Schwarzenberga ani Jana Fischera.

„Chtěl bych zmínit několik důležitých věcí. Jedním z kandidátů na prezidenta bude také Jan Fischer a já musím říct, že pan Fischer byl jediný ministerský předseda z celé Evropy a z celého světa, který si s Hashimem Thacim, šéfem gangsterů kosovsko-albánské narkomafie, velmi rozuměl, plácal se s ním po zádech a objímal. Nezapomeňme na to, pan Fischer není náš kandidát na prezidenta,“ vyzýval Dvořák.

Česká televize vysílá jako za normalizace

Nepřijatelný pro ně je i současný šéf ministerstva zahraničních věcí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Dále musím upozornit na pana Schwarzenberga, který na zasedání vlády v Teplicích v květnu 2008 tajně, předem neohlášeně, donutil vládu Mirka Topolánka, aby uznala Kosovo. Činil tak proti vůli českého parlamentu a proti vůli 80 procent české populace. Nezapomínáme!“ uvedl Dvořák.

„Česká televize nyní vysílá seriál CI5, o britské tajné službě a ten seriál neslouží k ničemu jinému, než k pomluvám srbského národa a srbskému boji proti islámu a proti fašismu. Česká televize zase jako za normalizace nám lže a překrucuje. Takže buďme ve střehu a proti těmto manýrám a protestujme!“ uzavřel demonstraci režisér Uloupeného Kosova Václav Dvořák. Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtěli ukrást i zvon! V roce 90 přišel na radnici. Znal Havla, podepsal Chartu. A viděl dost

10:54 Chtěli ukrást i zvon! V roce 90 přišel na radnici. Znal Havla, podepsal Chartu. A viděl dost

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII Bolševické levárny v Chomutově pokračovaly i po revoluci, vzpomínal…