Dlouholetá šéfka České školní inspekce končí ve funkci

05.08.2013 17:39

Z České školní inspekce odchází její dlouholetá šéfka Olga Hofmannová, ve funkci skončila po dohodě s ministrem školství Daliborem Štysem. Oznámil to mluvčí inspekce Libor Vacek.

Dlouholetá šéfka České školní inspekce končí ve funkci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti na přednášce. Ilustrační foto

Hofmannová (1952) nyní zřejmě půjde do důchodu, vedením inspekce bude pověřen úředník ministerstva Tomáš Zatloukal.

Inspekci v posledních letech výrazně přibylo úkolů, kromě školských statistik nově organizuje také testy žáků 5. a 9. tříd. V příštích letech ji čeká transformace.

"Pan ministr mi nabídl dohodu. Má jiný pohled na model, v jakém by inspekce měla fungovat. Chce, aby se více věnovala učitelům a jejich kvalitě," řekla Hofmannová serveru Aktuálně.cz.

"Děkuji paní Hofmannové za její dlouholetou práci v čele České školní inspekce a přeji jí v osobním životě jen to nejlepší," komentoval Štys odchod Hofmannové. Dodal, že do čela organizace po ní přichází zkušený odborník.

Štys už při svém nástupu do funkce avizoval, že nechce dělat žádné větší personální změny. Jediná zatím nastala na pozici prvního náměstka, Jiřího Nantla, který se sám rozhodl odejít, v křesle ho nahradil dosavadní náměstek pro regionální školství Jindřich Fryč.

Hofmannová vedla inspekci od roku 2005, předtím působila jako ředitelka Střední uměleckoprůmyslové školy ve Valašském Meziříčí. Ve funkci ji nahradí někdejší pracovník inspekce Zatloukal, který dosud na ministerstvu vedl odbor vzdělávání. V minulosti pracoval také jako ředitel gymnázia ve Zlíně a byl členem výboru pro kulturu a vzdělávání Evropského parlamentu.

Inspekce patří mezi takzvané ostatní přímo řízené organizace Ministerstva školství. Zaměstnává zhruba 500 lidí, roční rozpočet se pohybuje kolem 270 milionů korun. Na zlepšení hodnocení žáků a škol získala inspekce téměř 300 milionů korun z EU. Kromě testů 5. a 9. tříd se mají za peníze z dotace zlepšit také inspekční metody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poznají české děti fake news? Zjistili jsme, že na vybrané školy míří inspektoři

14:22 Poznají české děti fake news? Zjistili jsme, že na vybrané školy míří inspektoři

Jak se v českých školách vyučuje mediální gramotnost, bude v letošním roce prakticky hodnotit Česká …