„Trump vytáhne zástrčku.“ Německé pochybnosti nad F-35. I v jiných zemích

21.03.2025 18:27 | Monitoring

Německý ministr obrany Boris Pistorius podle některých informací plánoval uskutečnit krizovou schůzi s generály a experty ministerstva obrany kvůli přehodnocení nákupu amerických letounů F-35 ve světle pochybností o spolehlivosti amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pistorius ale tyto zprávy popřel s tím, že USA jsou a zůstanou důležitým spojencem i pro vyzbrojení německé armády.

„Trump vytáhne zástrčku.“ Německé pochybnosti nad F-35. I v jiných zemích
Foto: Lockheed Martin
Popisek: Letouny F-35

Jak ve čtvrtek uvedl list Süddeutsche Zeitung s odvoláním na své informátory, Pistorius plánoval důvěrnou schůzku s generály, experty ministerstva a zástupci úřadu pro zadávání veřejných zakázek. Mělo se jednat o bezpečnostních otázkách týkajících se amerických zbraňových systémů, které bundeswehr již používá nebo které objednal. Diskutovat se mělo hlavně o stíhačkách F-35, kterých chce bundeswehr nakoupit nejméně 35 kusů.

V pozadí úvah o přehodnocení nákupu amerických zbraňových systémů je fakt, že se zvyšuje závislost Německa na USA. Existují obavy, že USA se za prezidentství Donalda Trumpa budou stále více vyvíjet v geopolitického protivníka a americké zbraňové systémy by pak mohly být v nejhorším případě nepoužitelné.

Před Trumpem varuje i německý vojenský expert Carlo Masala. „Trump změnil strany,“ řekl Masala, profesor mezinárodní politiky na Universität der Bundeswehr v Mnichově. Masala pro deník Tagesspiegel varoval, že americké stroje by bez potřebných náhradních dílů mohly mít velmi omezenou funkcionalitu.

Odborníci vidí řešení v nákupu evropského obranného vybavení. „V budoucnu je třeba věnovat větší pozornost nákupům v Německu nebo v Evropě, i když nedosáhneme 100 % amerických schopností,“ řekl ve čtvrtek referent SPD pro obranný rozpočet Andreas Schwarz. „Je lepší mít 80 procent věcí, které fungují, než 100 procent, která nejsou k dispozici, protože Trump vytáhne zástrčku.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…