Černé na bílém. Ukrajinská jednotka ponese historicky nacistický titul

15.02.2023 16:52 | Zprávy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pomocí dekretu udělil 10. samostatné horské útočné brigádě ozbrojených sil Ukrajiny čestný titul Edelweiss. Bývalý hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) upozorňuje, že naposledy nesla název Edelweiss nacistická protipartyzánská jednotka působící během druhé světové války na území Slovenska. Právě na spojitost s nacismem v této souvislosti odkazují četná ruská média.

Černé na bílém. Ukrajinská jednotka ponese historicky nacistický titul
Foto: archív autora
Popisek: Heinrich Himmler a příslušníci zločinecké ukrajinské divize SS Galizien.

Text na oficiálních stránkách ukrajinského prezidenta Zelenského informuje o vydání dekretu o udělení čestného názvu 10. samostatné horské útočné brigádě pozemních sil Ozbrojených sil Ukrajiny.

„S ohledem na příkladné plnění stanovených úkolů v průběhu obrany územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny příslušníky 10. samostatné horské útočné brigády pozemních sil Ozbrojených sil Ukrajiny uděluji čestný název Edelweiss. Brigáda bude dále označována jako 10. samostatná horská útočná brigáda ‚Edelweiss‘ Ozbrojených sil Ukrajiny,“ uvádí Zelenskyj.

Neoficiálně brigáda nesla tento název již od svého založení v roce 2015 po ruské anexi Krymu, Edelweiss je vyobrazen na jejím znaku. Tisková služba brigády komentovala prezidentovo rozhodnutí na Facebooku. Zdůraznili, že brigáda hájí svůj čestný název každý den v těžkých bojích za Ukrajinu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Preferenční hlasy

Dobrý den, jak si vysvětlujete, že víc hlasů dostal třeba pan Rajchl nebo i váš bratr? A vůbec, že jste ve volbách celkově jako strana oslabili? Kde je podle vás chyba? Uvažujete třeba o tom, že byste skončil jako předseda?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I z vašich peněz. Ukrajině slíbili přes 240 mil. korun na souzení Putina

11:45 I z vašich peněz. Ukrajině slíbili přes 240 mil. korun na souzení Putina

Evropská unie se rozhodla financovat tribunál na souzení válečných zločinů Ruské federace na Ukrajin…