Češi koruně nevěří? Ekonom se tomu vysmál a předložil fakta. Eurofilové, nečtěte

29. 7. 2020 10:22

Člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda se ve svém twitterovém příspěvku pustil do eura. Vysmál se všem argumentům, že Češi koruně nevěří. „Vzpomínka na měnovou reformu roku 1953 Čechy stále budí ze snu, takže v koruně mají jenom 91,2 % svých vkladů. Chápejme, reforma může udeřit kdykoli, i v noci. S eurem ale nikdy nenastane, proto v něm má vklady úctyhodných 6,7 % Čechů,“ pousmál se na twitteru. Vše doložil na oficiálních datech Evropské centrální banky.

Češi koruně nevěří? Ekonom se tomu vysmál a předložil fakta. Eurofilové, nečtěte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda
reklama

Anketa

Do jakého filmu byste nejraději zařadili postavu Václava Havla?

hlasovalo: 13007 lidí

Ekonom Lukáš Kovanda se na twitteru v ironickém příspěvku vysmál podporovatelům eura, kteří mnohdy mají tvrdit, že české firmy a domácnosti koruně nevěří či že měnová reforma z roku 1953 prý Čechy stále budí ze snu. „Takže v koruně mají jenom 91,2 % svých vkladů. Chápejme, reforma může udeřit kdykoli, i v noci. S eurem ale nikdy nenastane, proto v něm má vklady úctyhodných 6,7 % Čechů,“ napsal Kovanda provokativně. Svůj text doložil i grafem, který ukazoval bankovní vklady domácností a firem podle měny.

Tabulce tedy vévodí Česko, kdy bankovní vklady jsou z 91,2 % v korunách a pouze 6,7 % vkladů je v eurech, jak zmínil Kovanda v příspěvku. V Polsku jde o podobný poměr, kdy Poláci drží v domácí měně 88,4 % vkladů, zatímco v eurech 7,9 %. V Maďarsku drží domácnosti a firmy 78,8 % vkladů ve forintech a 16,2 % v eurech. Poté následuje Rumunsko s Bulharskem, které mají téměř stejná čísla, a to 65 % v domácí měně a 29 % v eurech a poslední zemí v tabulce je Chorvatsko, kde je 45 % vkladů v domácí měně a 49,2 % v euru. Všechny výše zmíněné země jsou země Evropské unie, které nejsou členy eurozóny.

 

 

Fotogalerie: - Jak je to s Covidem?

Tisková konference Adama Vojtěcha a jeho týmu ke s...
Tisková konference Adama Vojtěcha a jeho týmu ke s...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Adam Vojtěch

Kovanda ve své tiskové zprávě, která se zabývá tímto tématem poukazuje na to, že data pochází z pravidelné zprávy Evropské centrální banky a říká, že vysoký podíl vkladů v české koruně ukazuje to, že Češi mají ke své domácí měně důvěru. Jednotlivci i firmy tak dle Kovandy mají vysokou míru důvěry jak k samotné české měně, tak k tuzemskému bankovnímu systému, tak k České národní bance. Česká národní banka je centrální bankou České republiky a je zodpovědná jak za měnovou politiku, tak dohlíží na řádné fungování bankovního systému v České republice.

Relativně nízký podíl vkladů v eurech je pak dle Kovandy jedním z faktorů, který pomáhá vysvětlit nechuť občanů i politiků k přijetí eura. Dodejme, že dle průzkumu z dubna 2019 z Centra pro výzkum veřejného mínění by přijetí eura podporovalo pouze 20 % občanů, zatímco 75 % z dotazovaných by českou korunu eurem nahradit nechtělo. Přijetí eura by pak omezilo provádění hospodářské politiky, obzvlášť v měnové oblasti, která by přešla do Frankfurtu, kde sídlí ECB.

Výsledky průzkumu ZDE:

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 30048 lidí

„V Bulharsku, a zejména v Chorvatsku, které letos v červenci nakročily k přijetí eura vstupem do ‚předpokoje‘ vstupu do eurozóny, mechanismu ERM2, je podíl vkladů v euru násobně vyšší než v ČR, ale také než v Polsku a částečně v Maďarsku,“ psal dále Kovanda.

Dále psal, že se v uplynulém desetiletí podíl vkladů v České republice příliš nezměnil. To doložil opět grafem, který popisoval podíl bankovních vkladů domácností a firem v domácí měně v roce 2011 a poté v roce 2019.

„Na zmíněnou úroveň loňského prosince, 91,2 procenta, klesl z úrovně roku 2011 čítající 91,9 procenta. Pokles je tedy zanedbatelný. Podobný trend velmi mírného poklesu podílu vkladů v domácí měně vykazují také Polsko, Maďarsko a Rumunsko,“ psal ekonom dále.

Zemí, kde došlo k drastickému propadu vkladů v domácí měně, bylo Chorvatsko. Zde dle dat došlo k propadu vkladů v kuně z 90 % na 45 %. Jedná se tedy o 50% pokles. Stále tu je však další jedna země, která se vymyká trendu, a to je Bulharsko, kde v jako jediné zemi došlo k nárustu vkladů v domácí měně, a to z 53,3 % na 64,6 %. „Bulharská měna je dlouhodobě na euro zavěšena při fixovaném směnném kurzu,“ dodal na závěr Kovanda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boris Šťastný na scéně! SPD ho nominovala do důležité funkce

17:44 Boris Šťastný na scéně! SPD ho nominovala do důležité funkce

Kandidátem hnutí SPD do „Rady ministerstva zdravotnictví pro řízení vakcinace“ je lékař Boris Šťastn…