Euro nebrat. Jeho tvůrcům se to vymklo z rukou, varuje ekonomka Šichtařová

18.10.2019 20:58 | Zprávy
autor: vef

Ekonomka Markéta Šichtařová se na svém blogu na serveru iDnes.cz zamyslela nad tím, kde asi soudruzi dělají s eurem chybu.

Euro nebrat. Jeho tvůrcům se to vymklo z rukou, varuje ekonomka Šichtařová
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová v pořadu ČT Hyde park

„Ozvala se v uplynulých dnech Deutsche Bank, která by – coby svým způsobem 'podřízená' Evropské centrální banky – měla držet ústa. Ozval se šéf Erste Group. Ozvala se kritika z vlastních řad od jednotlivých centrálních bankéřů. Už v minulosti se ozvali sami ‚zakladatelé‘ či myšlenkoví otci eura. Pusu na špacír si pustil německý tisk, jindy velmi loajální ‚evropským hodnotám“. Ti všichni čím dál víc rebelují... v podstatě proti euru. Ačkoliv většinou volí diplomatičtější slovník, a místo o euru mluví o špatné měnové politice. Což jest ovšem jen vznešenější název prakticky pro totéž,“ poznamenala úvodem blogu Šichtařová.

Během posledních deseti let podle jejích slov používaly centrální banky všeliké podivuhodné a ještě podivuhodnější experimenty k rozpohybování ekonomik. Po roce 2008 se pak, jak uvádí na blogu, rozběhly praktiky na dosud nevídané obrátky. „A nic. Nulový efekt. Mezi námi, má to jednoduché vysvětlení, které socialisté nechtějí a snad ani nemohou vidět: Tam, kde je ekonomika tak zoufale vychýlena z rovnováhy, kde nezkrachovaly již neefektivní a zastaralé provozy, tam zkrátka není dost investičních příležitostí. I když lidé mají peníze, nemají je k čemu použít, nemají do čeho investovat, protože vše je nějaké staré, zatuchlé, neefektivní, málo výnosné, zkrátka nepročištěné ekonomickým poklesem,“ dodala Šichtařová s tím, že ekonomika se tedy nemůže rozhýbat. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…