Ivana Davida pustili ke Kubalovi. Řekl si své. A rozpoutal peklo

30.06.2022 9:40 | On-line

Europoslanec Ivan David (SPD) popírá, že by Rusko podniklo v ukrajinském Kremenčuku útok na obchodní centrum plné lidí, při němž zahynulo přes dvacet civilistů. Obchodní dům, na který dopadla ruská raketa, byl dle jeho tvrzení zavřený. „Sloužil jako sklad zbraní,“ dodal též europoslanec informaci, kterou nešíří ani samotná Moskva a vše pak zopakoval ve vysílání České televize. Reakce na sebe nenechaly čekat. „Zmrd Ivan David…“ ozvalo se. Exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková však oponuje. „Zmrd není,“ píše. David je podle ní nemocný a trpí bludy.

Ivana Davida pustili ke Kubalovi. Řekl si své. A rozpoutal peklo
Foto: Repro ČT24
Popisek: Europoslanec Ivan David

Ruský útok na nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku zabil podle agentury Reuters nejméně 20 civilistů. V obchodním centru bylo podle tvrzení ukrajinské strany v době útoku velké množství lidí.  Šest desítek lidí bylo při útoku podle agentury AP zraněno a přes čtyři desítky se pohřešují. 
 
Obchodní centrum Amstor, které se nachází v Chalameňukově ulici poblíž vlakového i autobusového nádraží, zahrnovalo supermarket Silpo, obchod s domácími elektrospotřebiči Comfy, prodejce doplňků Kari, parfumerii Brocard, obchod s oblečením Columbia či lékárnu.

I přes všechny záběry z místa, výpovědi svědků, záznamy z bezpečnostních kamer či informace od provozovatele centra bylo podle europoslance Ivana Davida obchodní centrum zavřené. 
David to uvedl v reakci na ministra práce a sociálních věcích Mariana Jurečku (KDU-ČSL), jenž ruský útok na civilní cíl odsoudil s přirovnáním ruských zločinů na Ukrajině k vyhlazování českých obcí nacisty za druhé světové války. „Lidé z Lidic, Javoříčka, Ploštiny, Ležáků a dalších se také ničím neprovinili,“ uvedl s tím, že tehdy také „žili ve své rodné obci pokojnými životy, stejně jako ti co umírali dnes“. 
 
David mu oponoval tvrzením, že šlo o „sklad zbraní“ – což je tvrzení, které nešíří ani samotná Moskva a šíří se jen mezi ruskými separatisty v mezinárodně neuznávané Luhanské lidové republice. 
 
„Tak to vypadá, když někdo podléhá vlastní propagandě. Obchodní centrum je zavřené od března a sloužilo jako sklad zbraní. Uvnitř tisíc lidí a prázdné parkoviště?. Lidovci sdílejí Zelenského dezinformace...“ pustil se David do Jurečky. 
Ve včerejším vysílání Událostí, komentářů pak potvrdil, že svá slova myslí vážně a stojí si za nimi. „Ta informace, že od března bylo to centrum zavřené, je věrohodná,“ míní. 
 
Po otázce moderátora Michala Klubala, z čeho vychází, pak přišel europoslanec s tvrzením poukazujícím na údajný vánoční stromeček. „Objevil se důkaz, že to obchodní centrum je otevřené a na té fotografii, která měla být důkazem, byl vánoční stromeček. Důkazy je možno hledat různé,“ tvrdil. 
 
Není jasné, na co přesně David narážel – fotografie s otevřeným nákupním centrem v Kremenčuku s vánočním stromečkem se skutečně na internetu šíří, jde však o ilustrační záběry. Na videích zachycujících obchodní centrum po útoku Ruska žádný vánoční stromeček, o němž David hovoří, k vidění není.
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Není na čase respektovat výsledek voleb s pokorou k voličům?

Napadlo vás, že takové komentáře jako třeba ten váš k výsledku evropských voleb u nás jen posilují opoziční politiky? Výsledky voleb se logicky nebudou líbit všem, ale proč hned urážet ty, co byli zvoleni a tím vlastně i ty, kteří je volili? Mně třeba přijde, že za úspěchem opozičních politiků stojí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

11:50 Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci záp…