Rusko pryč z Rady OSN. Země, které tak chtějí hlasovat, dostaly výhrůžný dopis. Od Rusů

07.04.2022 16:37

Rusko se rázně ohradilo proti návrhu některých zemí, aby bylo Ruské federaci dočasně pozastaveno členství v Radě OSN pro lidská práva. Hlasování pro přijetí rezoluce, nebo i dokonce jen zdržení se hlasování prý bude považováno za „nepřátelské gesto“, které si budou Rusové dobře pamatovat při budoucí spolupráci v rámci OSN.

Rusko pryč z Rady OSN. Země, které tak chtějí hlasovat, dostaly výhrůžný dopis. Od Rusů
Foto: OSN
Popisek: OSN

O možném pozastavení členství Ruska v Radě OSN pro lidská práva kvůli možnému hrubému porušování lidských práv se má rozhodovat ještě tento týden. K přijetí rezoluce je potřeba dvoutřetinová většina hlasujících členů, přičemž zdržení se hlasování se do dvou třetin nepočítá.

V OSN je zastoupeno 193 zemí a řada z nich před brzkým hlasováním obdržela mírně výhrůžný dopis od ruské mise v OSN. Ta označuje rezoluci za protiruskou a vyhrožuje, že podpora této iniciativy, nebo dokonce i zdržení se hlasování bude považováno za „nepřátelské gesto“.

Rusko v dopise dále deklaruje, že si výsledek hlasování dobře zapamatuje. „Postoj každé země bude mimo jiné zohledněn jak při rozvoji bilaterálních vztahů, tak při práci na důležitých otázkách v rámci OSN,“ stojí v dopise podle informací serveru Novinky.cz.

Podle mluvčí americké mise při OSN Olivie Daltonové ruský dopis nutnost vyloučení z Rady OSN pro lidská práva jen posiluje. „Skutečnost, že Rusko bezostyšně a otevřeně vyhrožuje zemím, které hlasují pro jeho vyloučení z Rady OSN pro lidská práva, je jen dalším důkazem, že je třeba okamžitě Rusku pozastavit členství v Radě OSN pro lidská práva,“ uvedla Daltonová.

Stejný názor má český velvyslanec v OSN a bývalý ministr zahraničí Jakub Kulhánek. „Pokračováním v páchání strašlivých zvěrstev na Ukrajině ztratilo Rusko své místo v UNHCR už dávno,“ napsal na Twitteru Kulhánek a vyzval státy OSN, aby hlasovaly pro přijetí rezoluce. Česká republika je jedním z předkladatelů rezoluce, a tak se podle Kulhánka dá předpokládat, že bude pro Rusko i nadále „nepřátelskou zemí“.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

zemědělství

Mluvíte o likvidaci našeho zemědělství. Ale jak vysvětlíte, že zisky zemědělců rostou? Mě přijde, že si stěžují neoprávněně. Jediný, kdo tady trpí, jsme my, a to kvůli vysokým cenám potravin. A podle mě jsou na vině i zemědělci nebo to vidíte jinak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

19:20 Jsem fašista, provokoval Zeman po setkání s Ficem a Orbánem. A toto předcházelo

Bývalý prezident Miloš Zeman se v úterý po schůzi premiérů zemí visegrádské čtyřky setkal s Robertem…