Zděšený Drahoš: Chtěli mě pověsit. Zatím cvičně

10.02.2022 15:25

Senátor Jiří Drahoš se při projednávání novely pandemického zákona svěřil svým kolegům, že se minulý týden dočkal od dvou demonstrantek řečí o tom, jak by mu prospěla oprátka. „Celá veřejná debata a věcná debata kolem novely pandemického zákona se posunula do naprosto absurdní roviny, kdy už vůbec nejde o zákon samotný, ale jen a pouze o protest určité skupiny lidí, kteří se rozhodli, že oni mají pravdu,“ poznamenal Drahoš.

Zděšený Drahoš: Chtěli mě pověsit. Zatím cvičně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jiří Drahoš

Anketa

Měl by ombudsman Křeček skončit za výrok, že Romové si za svou bytovou situaci můžou sami?

0%
98%
hlasovalo: 34613 lidí
„Tady zaznělo mnohé pro i proti pandemickému zákonu. Od některých kolegů jsem slyšel, že to je ta nejhorší legislativní úprava v historii této země. Nechci komentovat věci, které tady zazněly, slyšel jsem ale, že v ideálním případě můžeme do konce února projednat to či ono. Já jsem chemik a znám pojem ideálního plynu, ale ten ideální plyn neexistuje, takže takové úvahy, co můžeme stihnout a co nemůžeme, nechám stranou. Nechci také věnovat nic komunikaci vlády občanům, i já tady mám nějaké výhrady, ale to není to podstatné,“ zahájil svá slova před Senátem Drahoš.

„Já bych se s vámi rád podělil o svůj pohled na pandemický zákon. Nechám taky stranou ústavnost nebo případnou neústavnost samotného procesu při schvalování této novely v Poslanecké sněmovně. Nejsem právník, jsem chemik, přenechám toto povolanějším, tedy soudcům Ústavního soudu. Takže k těm obecnějším aspektům pandemického zákona. Jde o novelu již existujícícho zákona, kde se zavádějí nějaké úpravy,“ dodal Drahoš s tím, že také vnímá určité nedokonalosti tohoto návrhu, nesystémovost.

„Pokud bychom nyní pandemický zákon zamítli, je jasné, že některé zákony přestanou platit nebo dávat smysl. Minulý týden jste tady téměř všemi hlasy, já jsem byl v karanténě, schválili například zákon, který umožňuje ředitelům škol dát 10 dnů mimořádného ředitelského volna či přejít na plošnou distanční výuku. Tento zákon byl přijat za minutu dvanáct, ale i tak si jej ředitelé pochvalují, že jim pomáhá zvládnout situaci,“ míní Drahoš. „I tento námi bez problémů přijatý zákon by přestal od 1. března platit,“ dodal a kvitoval pozměňovací návrhy přijaté ve Sněmovně. 

„Navrhovaná novela pandemického zákona je v mnoha aspektech výrazně vstřícnější k občanům než zmíněný zákon o ochraně veřejného zdraví či dokonce než nouzový stav,“ zmínil také Drahoš.

„Jako každý z vás i já jsem dostával a dostávám v posledních dnech stovky, možná tisíce e-mailů, většinou jde o několik lehce modifikovaných verzí, ale jednoho a téhož fabulovaného příběhu. Některé ty e-maily se snaží argumentovat zdánlivě věcně, byť je evidentní, že jim tam chybí jakákoliv podrobnější znalost navrhované novely, jiné, alespoň v mém případě, obsahovaly přímé výhrůžky typu: My si vás najdeme, když budete hlasovat jinak, nebo když nebudete hlasovat správně. Já sám mám velmi čerstvou zkušenost se dvěma demonstrantkami, které evidentně mířily od šibenic u Poslanecké sněmovny ke stanici metra Malostranská. Když jsem je míjel, tak mi daly obě docela hlasitě najevo, že bych si mohl, a nejen já, ony řekly, leckdo, kdo se tady prochází, takovou smyčku na krku vyzkoušet, že by mi to také prospělo. Jako politici musíme být zvyklí na ledacos a já vás mohu ujistit, že po zkušenostech z prezidentské kampaně nejsem cimprlich. O těch dvou dámách, omlouvám se všem dámám, nebyly to dámy, pomyslel jsem si svoje, ale jen těžko mohu přejít tu demagogickou argumentaci, kterou odpůrci pandemického zákona používají,“ zmínil Drahoš následující. 

„Ohánějí se tady koncem demokracie, svobody, nástupem totality, také tady padlo: Je to jako za Hitlera v třicátých letech při jeho nástupu k moci v Německu. Já to považuji za naprosto nehorázné vůči všem těm, kteří zažili skutečnou totalitu, se kterou se současná situace v České republice v žádném případě nedá srovnávat. Já nevím, zda si skutečně někdo myslí, že pan ministr Válek zruší demokracii a nastolí diktaturu Ministerstva zdravotnictví. Já rozhodně ne, ale bohužel někteří lidé zjevně ano. Takže celá veřejná debata a věcná debata kolem novely pandemického zákona se posunula do naprosto absurdní roviny, kdy už vůbec nejde o zákon samotný, ale jen a pouze o protest určité skupiny lidí, kteří se rozhodli, že oni mají pravdu,“ zakončil Drahoš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně bylo populistického na návrhu ANO zmrazit platy politiků?

Protože nyní už to chcete taky, když vás k tomu vyzval i prezident. V čem bude váš návrh od toho opozice nepolulistický? A co, že jste (až) nyní tak otočili? A proč je vůbec třeba, aby byly platy politiků pravidelně valorizovány, když spousta jiných skupin lidí, ale i třeba státních profesí se stejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

339 Kč za Persil, jako v ČR... A pak se podívala pořádně

10:45 339 Kč za Persil, jako v ČR... A pak se podívala pořádně

Prací gel Persil za skoro stejnou cenu jako v Česku, řekl by si návštěvník polského nákupního řetězc…