Způsobilo rozruch: Takhle dopadne svět, ve kterém prostě nebudete mít práci. A boháči se zabední před zbytkem

09.06.2015 8:28 | Zprávy
autor: pro

Barbara Ehrenreichová ve své recenzi publikované v New York Times píše o knize Martina Forda Vzestup robotů a Práce ve stínu od Craiga Lamberta, kde se jejich autoři věnují negativním dopadům robotizace a moderních technologií na pracovní trh. Obavy o ztrátu zaměstnání by prý měli mít pro příští léta i vysoce vzdělaní odborníci.

Způsobilo rozruch: Takhle dopadne svět, ve kterém prostě nebudete mít práci. A boháči se zabední před zbytkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

„Západní právníci, radiologové či návrháři softwaru byli v posledních letech svědky toho, jak jejich práci zastali stejně úspěšně lidé v Indii nebo Číně. Moderní počítačové programy jsou již nyní schopny vytvářet vysokoškolské eseje a Ford upozorňuje na to, že by během deseti let mohly vytvářet zpravodajské články stroje,“ píše v úvodu Ehrenreichová, která považuje za přednost Fordovy knihy především to, že autor nemá sklony příliš přehánět či dramatizovat. „Ford uvádí, že většina z nejméně představitelných věcí by mohla být v podstatě realizována již dnes, ale patrně si na ně budeme muset počkat dalších třicet let,“ píše Ehrenreichová v recenzi, která vyvolala značnou pozornost.

V knize je však podle Ehrenreichové velmi málo řečeno o budoucnosti robotizace ve vojenství. „Už nyní jsou přitom piloti nahrazováni drony a pro zneškodňování nastražených bomb se používají roboti. Ford coby softwarový inženýr také opomíjí možný vývoj v lékařské oblasti. Není však nutné uvádět mnoho dalších příkladů vzestupu robotizace v běžném životě. Její důsledky poznáváme již dnes. Byť míra nezaměstnanosti oficiálně klesá, dlouhodobá nezaměstnanost přetrvává. Na vzestupu je naopak podzaměstnanost v sektorech, kde není zapotřebí speciálních dovedností. Mnoho společností podle Forda přišlo na to, že je lepší se věnovat vývoji nových technologií, protože ty tak mohou nahradit zaměstnance. Ford v této souvislosti cituje zakladatele automatizace výroby delikatesních hamburgerů, podle kterého není cílem zefektivnit práci lidí, ale úplně je odstranit z pracovního procesu,“ píše Ehrenreichová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…