,,Odkaz Vitězného úno... pardon, listopadu.” Disident z Charty 77 vzpomíná na rok 1989, směje se kavárně a mluví o dnešku

21.01.2019 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Vývoj posledních desetiletí, takzvaná liberální demokracie, u nás reprezentovaná například heslem „nepolitické politiky“ a vyvoláním všech možných politických neziskovek s obrovskou skutečnou mocí, je podle publicisty Václava Vlka staršího tím, co vytvořilo příklon ke stranám a vůdcům, jako jsou u nás Babiš a ANO, v Maďarsku Fidesz a Orbán, v Itálii Liga a Hnutí pěti hvězd nebo v Rakousku Sebastian Kurz. Tohle vůbec nechápou lidé jako Daniel Kroupa a jejich představa vytvoření nového Občanského fóra je ukázkou fantasmagorických představ. Jeho přání je výkřikem filozofa, kterému se vzbouřily dějiny.

,,Odkaz Vitězného úno... pardon, listopadu.” Disident z Charty 77 vzpomíná na rok 1989, směje se kavárně a mluví o dnešku
Foto: Archiv VV
Popisek: Publicista Václav Vlk s exprezidentem Václavem Klausem

V letošním roce uplyne třicet let od listopadové revoluce. Co se podle vás za tu dobu povedlo a co naopak ne? Čím to, že se stále najde dost lidí, kteří tvrdí, že před tím „bylo líp“?

Tak to je téma na disertační práci! Popsat a rozebrat vše pořádně. Tak jen stručně:  No, nepovedlo se splnit všechny naše dosti idealistické sny. To se totiž nepovede nikdy. Povedla se však rekonstrukce ekonomiky z ekonomiky totalitní – ta zde vládla už od roku 1939, tedy rovných padesát let – na ekonomiku normální a výkonnou. Slovy, tuším, Klause se povedlo udělat z rybí polévky nazpět zase živé akvárium. Což však nebrání neustále mnoha pomatencům plodit články a posílat po internetu výblitky na to, jak je ekonomika rozkradená, jak tady trpíme a jíme odpadky a tak dále.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Vládo, ignoruj Ústavní soud jako Tusk v Polsku. Jde o demokracii

13:02 Drulák: Vládo, ignoruj Ústavní soud jako Tusk v Polsku. Jde o demokracii

Pokud se vláda nepostaví proti zásahům do jejího demokratického mandátu, jako to učinil Ústavní soud…