Vlastizrada? Tím šermují jen bezradní Zemanovi kritici. Babišova vláda dobře hospodaří, říká politolog Jelínek

11.01.2019 21:00 | Zprávy
autor: Marek Korejs

ROZHOVOR Hnutí ANO dominuje, tradiční strany jsou na ústupu. Politolog Lukáš Jelínek se domnívá, že nedávné zmizení Jiřího Zimoly z vedení ČSSD není prohrou, nýbrž pouze taktickým ústupem. Výrazná tvář, jakou je například v ODS rebelující Václav Klaus mladší, by ale podle Jelínka mohla už tak slabé sociální demokracii spíše uškodit. Prezident Zeman si podle Jelínka ve věci kritiky BIS počíná nelogicky, ale dodává: „Vlastizrada? Těmito pojmy šermují jen Zemanovi bezradní kritici.“ Zhrubnutí politické kultury Jelínek komentuje slovy: „Co neprošlo politikům před deseti, dvaceti lety, jim dnes projde hravě. Nad tradičními politiky občané zlámali hůl a snaží se teď uvěřit těm ‚novým‘, k nimž jsou i tolerantnější.“

Vlastizrada? Tím šermují jen bezradní Zemanovi kritici. Babišova vláda dobře hospodaří, říká politolog Jelínek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Lukáš Jelínek

Vy máte k ČSSD blízko. Jaká je nyní ve straně situace? Sociální demokraté lavírují kolem hranice volitelnosti do Sněmovny, reformní politici jako Jiří Zimola a Jaroslav Foldyna vyklízejí pozice. Je jejich ústup jen „naoko“, nebo opouštějí potápějící se loď?

Pánové Zimola a Foldyna na jarním sjezdu získali šanci měnit ČSSD k obrazu svému. Pole bylo neorané, už vzhledem k časté neschopnosti orgánů, jako je ÚVV či předsednictvo, se scházet. Přesto svoje úsilí vzdali. Buď jim došly síly, nebo získali pocit, že v ČSSD není poptávka po zboží, které nabízejí.

Kde ČSSD udělala chybu? Myslím, že se shodneme, že preference v řádu nízkých jednotek procent nejsou hodny tradiční levicové strany. Vykradl Andrej Babiš program sociální demokracie a s ním i voliče, nebo jsou příčíny pádu ČSSD složitější?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Vládo, ignoruj Ústavní soud jako Tusk v Polsku. Jde o demokracii

13:02 Drulák: Vládo, ignoruj Ústavní soud jako Tusk v Polsku. Jde o demokracii

Pokud se vláda nepostaví proti zásahům do jejího demokratického mandátu, jako to učinil Ústavní soud…