Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády

23.06.2026 13:02 | Monitoring
autor: PV

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k debatě kolem ČT.

Levice: Odmítáme šikanu ČT ze strany vlády
Foto: levice.org
Popisek: Levice

Strana Levice je velice kritická ke zpravodajství a publicistice zejména České televize. Ta dlouhodobě a systematicky hájí jednostranný pohled na zahraniční i domácí politiku. Nekriticky opakuje politické názory a představy, které souzní s politikou Spojených států. V domácích otázkách pak přispívá k diskvalifikování levicových alternativ a podporuje neoliberální pohled na hospodářství. Tím selhává v naplňování svého veřejnoprávního poslání, což je vidět dnes hlavně v tom, jak pokrývá situaci na Blízkém východě.

Při vší naší kritice jsme ale zároveň obhájci institucí veřejnoprávních médií, která poskytují řadu dalších služeb než jen zpravodajství a publicistiku. Podpora dokumentární a filmové tvorby, partnerství v oblasti kultury, zvyšování povědomí o minoritních kulturách a žánrech stejně jako rozsáhlý archiv patří k důležitým rolím, které Česká televize a Český rozhlas mají. Odmítáme jejich šikanu ze strany vlády skrze snahu podřídit je státnímu rozpočtu. Obě instituce hospodaří s vyrovnaným rozpočtem, a proto jsou požadavky na úspory naprostým nesmyslem. Na místě je naopak diskuse o demokratizaci veřejnoprávních médií, o jejich větší provázanosti s veřejností a větší odpovědnosti za obsah, který produkují.

Protože věříme, že hlavním levicovým přístupem je solidarita, podporujeme stávkující pracovníky rozhlasu a televize bez ohledu na to, jaké politické názory sami zastávali nebo zastávají.

Vládou navržená změna financování ze státního rozpočtu je krokem ke zhoršení, nikoli ke zlepšení práce veřejnoprávních médií. Změna k lepšímu by mohla nastat, pokud by došlo k výraznému posílení seberegulačních nástrojů, zejména v otázkách politické vyváženosti a plurality názorů. Jsme rovněž pro to, aby výše poplatků byla odstupňována podle příjmů. Veřejnoprávnost musí být skutečná, nikoliv jen deklarovaná.

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Diskuse obsahuje 3 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Kupka (ODS): Babiš může beztrestně okrádat stát

15:01 Kupka (ODS): Babiš může beztrestně okrádat stát

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Andreji Babišovi.