„Osobně hodnotím Petra Gazdíka jako nejhoršího ministra školství. Téměř každý týden vystoupil s nějakým nedomyšleným návrhem, co by se mělo změnit, překopat, zrušit... Proto jeho rezignaci vítám. Školství potřebuje stabilitu, uvedl v úvodu Radek Sárközi. Nový ministr by podle něj měl více naslouchat návrhům učitelů z praxe. „Petr Gazdík se obklopil lidmi, kteří zastávají výrazně menšinové názory a chtějí je vnutit všem, například majitel firmy Scio Ondřej Šteffl. Příštího ministra čeká náročný úkol zprofesionalizovat práci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy,“ upozornil.
Školy čeká velmi náročný rok
„Úřad by měl pracovat mnohem transparentněji než doposud. Když jsem například podal na ministerstvo dotaz, jak vznikala aktuální novela zákona o pedagogických pracovnících, obdržel jsem odpověď, že byla konzultována během neformální snídaně s ministrem a neexistuje ani zápis, kdo se této schůzky zúčastnil... Takto by se určitě postupovat nemělo. Ministr je vždy politický post, ať už ho zastává člen nějaké strany nebo ‚odborník‘,“ konstatoval prezident pedagogické komory.
„Určitě by bylo dobré, abychom znali jméno nového ministra (nebo lépe ministryně) školství co nejdříve. Školy čeká velmi náročný rok: začlenění desítek tisíc dětí z Ukrajiny do výuky. Je třeba navýšit rozpočet školství. Ohledně dalších změn si myslím, že méně je více. Nic zásadního se nestane, pokud odložíme Gazdíkem ohlášené změny maturit, jednotné přijímací zkoušky na SŠ, revize rámcových vzdělávacích programů a podobně,“ uzavřel Radek Sárközi.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: Oldřich Szaban