Malér v pravoslavné církvi na Moravě. Máme dokumenty naznačující podvody s majetkem za desítky milionů

20.05.2021 11:23 | Kauza

Biskup Izaiáš, občanským jménem Igor Slaninka, se podle serveru Ikona press dopustil řady velice zvláštních přešlapů. Odborně laděný web se pustil do odhalení skutečností, jež se mezi laickou veřejnost dostanou málokdy. Krom toho se naší redakci od kolegů z olomouckých novinek podařilo zjistit, že na níže popsané věci byly tamní orgány upozorněny trestním oznámením.

Malér v pravoslavné církvi na Moravě. Máme dokumenty naznačující podvody s majetkem za desítky milionů
Foto: hks.re
Popisek: Pravoslavný kříž

Anketa

Považujete Srby za bratrský národ?

96%
4%
hlasovalo: 13320 lidí
„Zamysleme se nad skutečností, kdo obývá již několik let církevní dům v Mostě, získaný způsobem navozující dojem podvodného jednání,“ uvádí server zkraje svého investigativního textu. Oním neznámým středobodem všeho má být pravoslavný biskup Izaiáš, občanským jménem Igor Slaninka. Ten prý velmi podivně získal dne 8. 7. 2011 od tehdejšího metropolity českých zemí a Slovenska Kryštofa věcné břemeno na tento církevní dům.

Stal se tedy jeho hlavním správcem a uživatelem.

Problém podle citované redakce nastává v tom, že majetek nebyl osobním majetkem vladyky Kryštofa, ale majetkem církve a toto břemeno nebylo napsáno na církevní osobu, ale na fyzickou osobu Igora Slaninky. Ten zmíněný církevní majetek dodnes užívá pro svou osobní potřebu.

Na nesčetné výzvy prý odmítá uvedený církevní dům předat právoplatnému majiteli, tedy Pravoslavné církevní obci v Mostě, do jejího užívání.

Igor Slaninka ovšem vidí celou záležitost jinak. V rámci mosteckého majetku se prý jedná o společný „Arcibiskupský palác Olomoucko-brněnské eparchie.“ Prý to není pravda. Druhá strana totiž potvrdila, že se jedná jednoznačně o majetek církevní obce v Mostě.

Zřízení věcného břemene (zdroj: ikonapress.info)
 

Slaninka měl být v minulosti již vyzván, aby zmíněný objekt opustil, aby se vystěhoval. To podle všeho odmítl a setrvává zde i nadále.

„Člověk by se mohl domnívat, že tento ‚skromný‘ vladyka má již pod kontrolou dostatek církevního majetku a mohl by se již uspokojit. Nikoliv. Jeho pozornosti neunikla spořádaná, funkční a bohatá farnost v Brně pod vedením oblíbeného otce Fejsaka. Tento duchovní pastýř zde působí řadu let, žije svou farností a za tuto dýchá. Všichni brněnští věřící mají z těchto úspěchů radost a těší se hojnosti tohoto Božího stánku,“ uvádí také Ikona press.

Vladyka Izaiáš, Igor Slaninka, prý falešně osočil otce Fejsaka z údajného pokusu o převod farnosti v Brně pod Pražskou eparchii. Na tomto se měli údajně domluvit s pražským arcibiskupem Michalem.

I tato vevnitř pravoslavné církve bublající pře podle získaných indicií neobstojí. Aby k možnému převodu církevního majetku došlo, musely by s ním souhlasit takzvané eparchiální rady. Jde o jeden z nejvyšších útvarů uvnitř církve. Uvedené věci prý eparchiální rada Olomoucko-brněnské eparchie ani eparchiální rada v Praze nikdy neprojednávala. Dokázat se to dá, neboť neexistují zápisy z rad, kde by se tato okolnost vůbec kdy projednávala.

To ostatně potvrdili i někteří jejich členové. Existuje taktéž prohlášení otce Fejsaka z Brna, jež předal vladykovi Simeonovi a potvrzuje to i řada podepsaných matérií.

Ani tím prý Slaninkova aktivita u pravoslavné církve nekončí.

Velmi podezřelý měl být také pokus o převod monastýru ve Vilémově na občanský spolek pod názvem „Posvátný Patriarší Stavropigiální Monastýr Zesnutí Přesvaté Bohorodice,“ který si Slaninka založil s cizím státním příslušníkem. Jak se redakci podařilo zjistit, arcibiskupem Konstantinopolského patriarchátu (Turecko) s působností ve Vídni. Tím je jistý Konstantinos Kardamikis.

Foto: Monastýr Zesnutí Přesvaté Bohorodice ve Vilémově a budova v Mostě

V době převodu byl Igor Slaninka statutárním zástupcem tohoto monastýru a bez souhlasu eparchiální rady Olomoucko-brněnské eparchie, bez souhlasu církevního nadřízeného, ale především bez souhlasu Posvátného synodu nemohl zmíněné kroky podniknout.

Anketa

Vyhraje hnutí ANO sněmovní volby? (Ptáme se od 9.5.2021)

87%
9%
4%
hlasovalo: 12939 lidí
ParlamentníListy.cz krom popsaných skutečností oslovily Igora Slaninku s prosbou o vyjádření. Že se jedná o závažná obvinění, potvrdil také náš zdroj z redakce olomouckých novinek. Právě ten nám sdělil, že o problému vědí, jelikož tamním orgánům činným v trestním řízení dorazilo trestní oznámení popisující některé ze shora uvedených skutečností.

„Mohu vás ujistit, že je vše v pořádku a jedná se zásadně o vnitřní církevní záležitosti,“ uvedl biskup Izaiáš pro naši redakci s tím, že s námi dané záležitosti nebude jakkoliv projednávat. 
 
„Jak víte, církve mají ze strany státu udělenou vnitřní autonomii a řídí si své věci na základě rozhodnutí svých církevních orgánů,“ doplnil ve středu večer pro PL. 

Redakce PL o pravoslavné církvi psala již v roce 2013. Krom jiného bývalý pravoslavný pražský arcibiskup a metropolita českých zemí a Slovenska Kryštof odpovídal na dotazy týkající se jeho případu, kdy byl obviněn z porušení celibátu. V exkluzivním rozhovoru mimo jiné zmínil, že je připraven vrátit se zpět do úřadu, požádá-li ho o to církev. To se ovšem nestalo.

Aktuální téma s ústřední postavou Igora Slaninky má oproti tehdejším obviněním vladyky Kryštofa jiný charakter. PL viděly mnoho dokumentů, jež snahu o převody majetku za desítky milionů a získání osobního prospěchu potvrzují.

Tématu se proto budeme věnovat i nadále.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Biden třikrát denně pleny. Už aby vyhrál Trump. Rusáci z Ukrajiny neodejdou. Český dvojitý agent promluvil

10:52 Biden třikrát denně pleny. Už aby vyhrál Trump. Rusáci z Ukrajiny neodejdou. Český dvojitý agent promluvil

„Poopravil jsem své názory. Už nejsem tak zapřisáhlý amerikanofil jako v osmdesátých letech. Možná, …