Šokující příběh muže z Moravy. Na soukromém pozemku mu postavili dálnici

27.01.2015 19:39 | Zprávy
autor: Radim Panenka

Miroslav Besta zdědil po otci pozemek, přes který se později naplánovala dálnice. Přestože s úřady jednal a nabízel možnosti dohody, v rekordním čase mu byl pozemek vyvlastněn a poté zase soudně přiznán do vlastnictví. Jenže mezitím mu na pozemku stát postavil dálnici a tahanice stále nejsou u konce. ParlamentníListy.cz zmapovaly šokující příběh, který po letech čím dál víc nabývá podoby zoufalého a beznadějného boje se státním kolosem.

Šokující příběh muže z Moravy. Na soukromém pozemku mu postavili dálnici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto

Miroslav Besta z Ostravska před více než deseti lety po otci zdědil pozemek o výměře necelých 5 791 metrů čtverečních nedaleko obce Velká Polom. V té době ještě zdaleka netušil, co všechno si s nevelkou částí orné půdy "užije“.

V roce 2005 se totiž dozvěděl, že přes část tohoto zděděného pozemku je plánována trasa nové dálnice. S tím Miroslav Besta neměl problém, pouze žádal, aby stát vykoupil pozemek celý, protože zbytkové části, které by dálnice rozdělila a umožnila tak obtížně přístupnými, byly k ničemu a absolutně neprodejné.

"Oficiálně jsem sdělil, že se nebráním tomu, aby přes tento pozemek šla dálnice, ale chci, aby byl pozemek vykoupen celý. U toho jednání byla zástupkyně ŘSD paní Sýkorová. Potom asi za rok proběhlo ve Velké Polomi řízení o územním plánu a územní plán byl následně vyvěšen na úřední desce. Jenže jsem zjistil, že můj pozemek č. 1512/4 rozdělili na tři části. Proti tomu jsem protestoval, jakým právem ten pozemek rozdělili. Tím ale prý pravomoc toho obecního úřadu skončila a dál to řeší ostravský magistrát kvůli změně zákona, která v té době mezitím proběhla," vysvětluje začátky svého případu pan Besta.

Jeho útrapy ale byly teprve na začátku. Ostravský magistrát se rozhodl pozemek vyvlastnit, přestože byl Besta ochoten s úřadem jednat a chtěl pouze náhradu za svůj původní pozemek, který mu byl rozdělen. "Ředitelství silnic a dálnic mi sdělilo, že náhradní pozemek nemůžu dostat, protože ŘSD nevlastní žádné pozemky. Tak jsem se ptal, když stát nic nevlastní, co teda tehdy dali Havránkové místo pozemku pod D11. Dostala pozemky a myslím, že ještě i peníze! Mně však žádný náhradní pozemek nedali a přistoupili rovnou k vyvlastnění. Sdělili ale, že si můžu nechat udělat znalecký posudek, ale pouze v mezích cenové vyhlášky, která je daná ministerstvem, což nemělo smysl, protože stejně nebylo možné stanovit tržní cenu, když se ten znalec měl držet cenové vyhlášky. Tak na co pak dělat posudek, když je předem dané, k jaké ceně musí dojít,“ nechápe.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

4:40 Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

Skončí “velká kauza” s údajným čínským agentem blamáží pro BIS i policii? Městský soud v Praze totiž…