Vladyka Kryštof hájí sebe i pravoslavnou církev: Miliony za podepsání směnek fakt nemám

10.02.2013 15:25

ROZHOVOR Metropolita Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, vladyka Kryštof, se ohradil proti nařčením, která vůči církvi před několika měsíci publikoval politik VV Tomáš Jarolím. Církev má prý peníze v pořádku, a proto vladyka Kryštof celou věc podrobně vysvětlil.

Vladyka Kryštof hájí sebe i pravoslavnou církev: Miliony za podepsání směnek fakt nemám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Metropolita Kryštof

Můžete nejdříve obecně promluvit o těch tvrzeních a obviněních, která Tomáš Jarolím na adresu pravoslavné církve směřoval?
Nejhorší z toho je, že jsem údajně já získal desetimiliony nebo několik desítek milionů za to, že jsem podepsal nějak směnky. To není pravda. Já jsem žádné směnky nepodepsal a ani jsem podepsat nemohl, i kdybych chtěl. A já jsem rozhodně nechtěl. Každopádně ale jak říkám, i kdybych chtěl, nešlo by to.

Zásada Ikonostasu v té sestavě, v jaké je, byla, že všichni tři účastníci, to znamená Dr. Fencl, Dr. Barták a pravoslavná církev mnou zastoupená, budou veškeré úkony činit společně. Že na všech platných dokladech musí být všechny tři podpisy a musí valná hromada postup schválit.

Změny ve firmě Ikonostas jsme přijali proto, že jsme připravovali hospic pro veterány z Kosova a dalších míst, cítili jsme potřebu rozvinout humanitární pomoc pro tyto lidi. S tím byla spojená snaha otevřít diagnostické centrum. Tam je ale potřeba kardiolog a internista. Kardiolog měl být doktor Jaroslav Barták a internista doktor František Fencl. Celé to měla zastřešovat pravoslavná církev.

Vytipovali jsme pro to místo v Praze 8 a idea byla taková, že to bude otevřené i pro občany Prahy 8 a pro širokou veřejnost. Z těchto důvodů musela být společnost Ikonostas tak upravena, aby tam šlo přijímat prostředky, a aby tam byli dva lékařští odborníci, kteří jsou k tomu nutní. Církev to měla zastřešit, dát to know how, sehnat pozemek a získat finanční prostředky pro zařízení jednak hospice a jednak diagnostického střediska.

  • Tvrzení Tomáše Jarolíme čtěte ZDE

Projekt hospice a diagnostického střediska ale nakonec realizován nebyl…
Najednou se stalo, že člověk, který nám nabízel pomoc při získání grantu Evropské unie, s námi přestal spolupracovat, odcestoval, a my jsme už neměli žádnou možnost to řešit. Pak jsme přišli i o nabízený pozemek v Karlíně. Ten patřil české armádě, která nám původně nabídla bezúplatný převod. Ale postupně se proti tomu postavil Miroslav Kalousek, na ministerstvu obrany se změnilo vedení a Vlasta Parkanová měla najednou jiný názor než její předchůdci.

Tím celá dohoda i plány na zbudování toho zařízení padly a společnost Ikonostas tím ztratila svůj účel. Proto firma již několik let nevykazuje žádnou činnost, což lze veřejně dohledat. Samozřejmě jsme vykazovali finančním orgánům, že tam neprobíhají žádné aktivity s tím, že církev se rozhodla firmu likvidovat. V tom přišel pan Jarolím s nabídkou, že by nám zprostředkoval její prodej. Církevní orgány s tím však nesouhlasily, protože by to mohlo církev uvést do špatného světla. Takto jsme to oznámili panu Jarolímovi a tím jsme celou věc pokládali za uzavřenou. Bylo prostě řečeno, že Ikonostas splnil svoji úlohu a má být zlikvidován.

Jaký byl původní účel té společnosti?
Společnost Ikonostas nám, jako Pravoslavné církvi, opravdu ve své době pomohla. Například při získání půjček na opravdu našem objektu. Dříve totiž banky nechtěly církvi peníze půjčit, protože ji neuznávaly jako organizaci. To byl důvod, proč firma Ikonostas ve své době vznikla. Teď už to nepotřebujeme, protože je církev běžně uznávána i bankami. Nyní se činí kroky k likvidaci této společnosti. 

Další rozhovory ParlamentníchListů.cz čtěte ZDE

Velice nás trápí, když se o církvi rozvažuje takto křivě, že má nějaké pohledávky, které bude uplatňovat v narovnání se státem. My prostě žádné pohledávky, kromě těch půjček, které řádně splácíme, nemáme. Nemáme žádné skryté dluhy.

Dá se tedy podle vás říct, že Tomáš Jarolím ty informace o směnkách šíří proto, že jste odmítli jeho nabídku na prodej Ikonostasu, s čímž mohl on mít nějaké své záměry?
Zřejmě ano, dá se to tak vyložit. My jsme s ním o tom ale nemluvili, odmítl totiž setkání, nebral telefony, a nebyla žádná příležitost, abychom si to s ním vysvětlili. Až nedávno jsme pak četli ten rozhovor s ním, kde vznáší ta obvinění, což nás opravdu šokovalo. Šíří tam řadu nepravd.

My nemáme žádné takové dluhy, žádné pohledávky, které bychom mohli nějak uplatňovat vůči vyrovnání se státem. Teď uvnitř církve jednáme, jak dál, jak chceme prostředky z vyrovnání využívat. Jsou různé nabídky, například dluhopisy od ministra Kalouska. Existují různé možnosti, jak s těmi penězi naložit, a my chceme mluvit otevřeně. Proto také říkám, že do toho jdeme s čistým štítem. Nemáme nic skrytého a byly bychom rádi, aby nedůvěra, která, díky tomu veřejnému rozhovoru s panem Jarolímem, vznikla k církvi, byla napravena, a aby bylo všem jasné, že to prostě není pravda, že chceme jednat otevřeně a nic neskrýváme.

Můžeme se ještě krátce vrátit ke změnám vlastnické struktury Ikonostasu, o kterých Jarolím spekuloval?
Ten důvod byl prostý. Změny jsme tam udělali právě kvůli tomu plánu se vznikem diagnostického střediska, což, jak jsem říkal, se nakonec zastavilo. Teď tam žádné pohyby nejsou, připravujeme likvidaci. Jenže to je problematické, protože není tajemstvím, že jeden z účastníků je ve vazbě a těžko s ním navazovat kontakty, i když my se o to snažíme a věříme, že se nám to přes jeho právníky podaří a brzy bude firma v likvidaci.

Tomáš Jarolím o plánech s hospicem věděl? V onom rozhovoru se o tom totiž ani slovem nezmínil.
Určitě to věděl. Hovořili jsme o tom spolu velmi, velmi otevřeně a on ty plány znal. Jak už víte, ten vojenský pozemek jsme nezískali, přestože do toho naši dárci investovali velké peníze. Šlo o několik milionů, ten prostor jsme několik let dávali do pořádku, a nakonec z toho ještě zbyly dluhy, které jsme museli doplácet. Pak jsme ještě dostali půlmilionovou pokutu za to, že jsme pozemek opustili o dva měsíce později. To bylo kvůli tomu, že jsme původně od armády dostali darem nějaká vozidla, která jsme používali pro humanitární akce, třeba rozdávání polévky bezdomovcům, a když nám bylo řečeno, abychom pozemek opustili, neměli jsme pro ta vozidla vlastní prostor, tak tam ještě nějaký čas zůstala.

Prosil jsem tehdy pana ministra Vondru a další představitele, aby nám tu pokutu odpustili, ale ti to odmítli. Přitom jsme na tom pozemku odvedli obrovský kus práce. Převzali jsme to totiž po povodních, ještě neopravené. Otloukali jsme omítku, vyváželi jsme bláto. Celé jsme to vyklidili a vyčistili, přitom to ještě patřilo ministerstvu obrany. Ale dělali jsme to v naději, že se slib naplní, a ty prostory dostaneme. No a nakonec pak ještě přišel účet na půl milionu korun za dvouměsíční využívání objektu, že jsme se tam údajně obohacovali. Přitom to není pravda. Jen tam ještě zůstala ta vozidla, nic se tam nedělo.

To bylo za jakého ministra obrany?
Za paní Parkanové. Ještě když byl ministrem Karel Kühnl, nevěřím, že by tento člověk něco takového udělal, vždycky se mi jevil jako čestný politik. U Vlasty Parkanové bohužel takto nemohu smýšlet, když neměla slitování nad církví, která toho na pozemku a objektu vlastněné státem tolik udělala. My jsme to tam vyklidili, vyčistili a ještě jsme zaplatili půl milionu pokutu. Nerad na to vzpomínám, ale pokládám to za věc, která není v pořádku, tak by se stát neměl chovat vůči chudé církvi.

SLEDUJEME téma: MILIARDY PRO CÍRKVE

Ještě jednou říkám vůči chudé církvi, naše církev nepatří do restitucí, my nedostaneme ani metr čtvereční nějakého lesa nebo nějaké pole nebo nějakou budovu, vůbec nic. Nám všechno sebrali nacisté, respektive jednotky SS. Je dohledatelné v pozemkových knihách, že se v září roku 1942 všechno převádí na jednotky SS. A potom to přešlo na český stát a nám se to už nikdy nevrátilo.

Pravoslavná církev patří jen do kategorie finančního vyrovnání. Budeme obracet každou korunu tak, abychom vše využili pro náš věřící lid a vůbec prospěšně pro občany České republiky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Děte už do pí*i, chápete, do p**i!“ Politik ODS se rozzlobil. Ptali jsme se na dotace kolem předsedy Fialy. Tady další várka zjištění

5:00 „Děte už do pí*i, chápete, do p**i!“ Politik ODS se rozzlobil. Ptali jsme se na dotace kolem předsedy Fialy. Tady další várka zjištění

ParlamentníListy.cz mají letité kontakty na některé zástupce ODS v Brně. Spojuje je postava muže z š…