Žádná masa, pár tisíc. Macron pošle vojáky, ať Rusové souhlasí, nebo ne

16.03.2025 19:40 | Zprávy

Emmanuel Macron potvrdil v rozhovoru pro francouzské regionální deníky včetně La Parisian a La Dépeche du Midi, že k francouzsko-britské iniciativě pro vyslání mírových sil na Ukrajinu se chystá připojit i „několik dalších“ evropských a mimoevropských zemí. Macron zdůraznil, že nasazení nebude masivní – každý národ by měl poslat jen „několik tisíc vojáků“ na klíčová místa, kde povedou výcvikové programy. Dále Macron hovořil o evropském zbrojení a reindustrializaci.

Žádná masa, pár tisíc. Macron pošle vojáky, ať Rusové souhlasí, nebo ne
Foto: FCB
Popisek: Emmanuel Macron

„To, na čem pracujeme, je otevřená koalice, což znamená, že se jedná o francouzsko-britskou iniciativu, ale mohu potvrdit, že několik evropských i mimoevropských zemí vyjádřilo ochotu se k takovému úsilí připojit, jakmile bude potvrzena,“ sdělil Macron regionálnímu tisku včetně deníků La Parisian a La Dépêche du Midi před virtuálním summitem, který v sobotu na podporu Ukrajiny uspořádal britský premiér Keir Starmer, že k takzvané koalici ochotných se připojí i další mírové síly. Žádná země se k tomu však ještě veřejně nezavázala.

Macron uvedl, že přestože Moskva tvrdí, že nasazení evropských vojáků na Ukrajině by představovalo další eskalaci konfliktu, Francie je připravena vyslat na Ukrajinu vojáky, ať už s tím Rusko souhlasí, či nesouhlasí. „Ukrajina je suverénní. Pokud požádá o přítomnost spojeneckých sil na svém území, není na Rusku, zda s tím bude souhlasit, nebo ne,“ řekl francouzský prezident.

Macron zdůraznil, že cílem nicméně není masové vyslání evropských jednotek na Ukrajinu. Jednalo by se pouze o „několik tisíc vojáků“ z každého národa, kteří by byli rozmístěni na klíčových místech a vedli výcvikové programy a „projevovali naši dlouhodobou podporu“, uvedl Macron. „Ukrajinci nemohou v žádném případě učinit územní ústupky, aniž by měli bezpečnostní záruky,“ dodal.

V rámci vojenské podpory Kyjeva Francie zvažuje dodávku dalších letounů Mirage 2000 a další vojenské techniky na žádost prezidenta Zelenského včetně dálkově ovládaných raket a bezpilotních letounů.

Macron také vyzval francouzské výrobce obranné technologie, aby posílili své pozice na evropských trzích a nabídli své produkty jako alternativu k americkým systémům. „Požádal jsem výrobce, aby zajistili, že v systémech, kde máme nejlepší výrobky, budeme moci oslovit evropské státy, které si zvykly nakupovat americké,“ svěřil se Macron. Specificky zmínil, že by měli evropským zemím, které obvykle kupují americké systémy jako Patriot, nabídnout francouzsko-italský systém SAMP/T. Pro ty, kteří preferují americké stíhačky F-35, by měl být atraktivní francouzský rafale.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Změna Evropy

Zajímalo by mě, jak přesně to myslíte, že se společná Evropa musí měnit? Tvrdíte, že je třeba posílit konkurenceschopnost, bezpečnost, energetickou odolnost. Nemyslíte ale, že právě v tom ale EU dost selhává a je čím dál slabší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Mikronek si hraje na Napoleona., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastík1 , 16.03.2025 19:51:51
Vůbec mu nedochází, že skrz vojska NATO na UA ta 3 letá válka vznikla a je úplně jednou jestli budou mít modrý nebo zelený přilby.

|  17 |  0

Další články z rubriky

Ztratil jsem všechno, potřebujeme mír. Drsná slova mladého Ukrajince z Charkova

16:51 Ztratil jsem všechno, potřebujeme mír. Drsná slova mladého Ukrajince z Charkova

„Potřebujeme mír. Už je to pátý rok. Stačí to.“ Ukrajinci vítají třídenní příměří. Ale zdá se, že ch…