Uprostřed minulého týdne přistoupila koalice na požadavky opozičních ODS a TOP 09 a z návrhu zákona vyřadila požadavek na zřízení generálního ředitelství státní služby. Závěrečného jednání, které dohodu stvrdilo, se nezúčastnil ministr pro legislativu Jiří Dienstbier. Ten se posléze nechal slyšet, že koaliční návrh byl „zprzněn“, za což není ochoten převzít odpovědnost. Ještě v pátek se na tiskové konferenci přel s premiérem Bohuslavem Sobotkou o to, zda se „jeho“ legislativci budou podílet na úpravě služebního zákona, o víkendu už ale konflikt bagatelizoval a nazýval ho jen ujasňováním celé záležitosti.
Nesouhlasíte s článkem, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Matěje Stropnického, Romana Jocha, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.) Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody, Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové či Džamily Stehlíkové.
„Někdo už to okomentoval přede mnou, že to jeho chování je infatilní a především v posledních dnech a zejména v souvislosti se sháněním podpory pro přijetí zákona o státní službě. Ale na druhou stranu musím říct, že v tomhle má pan Dienstbier pravdu. Koaličně-opoziční kompromis skutečně redukuje to podstatné na zákonu o státní službě a vlastně uchovává moc ´sekretariátů politických stran´ nad nominacemi státních úředníků. To zkrácení lhůt a odstranění generálního ředitelství je skutečně omezením apolitičnosti státního úřadu,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz na úvod svého pravidelného hodnocení politolog Zdeněk Zbořil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník