Exministr Bašta důrazně k Zemanovu projevu v ruštině, politice vůči Rusku a cenzuře, která je tu prý tužší než za totality

01.10.2014 11:00 | Zprávy

Exministr někdejší Zemanovy vlády a bývalý velvyslanec v Rusku i na Ukrajině Jaroslav Bašta si utahuje z českých médií, která podle něj předvádějí tužší cenzuru než byla ta normalizační. Zároveň v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hájí prezidenta Zemana ve věci jeho projevu na řeckém ostrově Rhodos a naznačuje, že Rusko se sankcí uvalených na něj Západem nemusí obávat.

Exministr Bašta důrazně k Zemanovu projevu v ruštině, politice vůči Rusku a cenzuře, která je tu prý tužší než za totality
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory  Pavla Žáčka (+ z 10.9.), Jana Urbana, Daniely Kolářové, Petra Gazdíka, Alexandra Tomského (+ 2. část), Michala Kučery, Romana Šmuclera, Jiřího Peheho (z 11. 9.), Romana Jocha (ze 7. 8.) + (9. 9.), Jiřího Pospíšila, Marka Ženíška, Přemysla Sobotky,  Johna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, generála Miroslava Žižky, Pavla Šafra, Františka Janoucha, Jiřího Šestáka, Cyrila Svobody (z 1. 9.), Vladimíra Hanzela, českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla SchwarzenbergaAlexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava ŠebkaHynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody (z 22. 8.), Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Peheho (30. 7.), Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka či Džamily Stehlíkové.

Projev prezidenta Zemana na konferenci Dialog civilizací byl vnímán jako povel k tomu, abychom se přestali kočkovat s Ruskem a místo toho se spojili proti Islámskému státu. Takto projev pochopili v zásadě všichni politici a mnozí komentátoři. Co říkáte vnímání a pochopení tohoto projevu v České republice, především tedy v médiích a na politické scéně?

Obávám se, že většinu českých médií a část politiků obsah prezidentova projevu vůbec nezajímal. Zasekli se na jeho formě - všude zdůraznili, že ho pronesl rusky, tím pádem je nezajímá, co vlastně říkal. Je to, bohužel, pokračování poslední prezidentské volební kampaně s její hysterickou rusofobií, která byla jedním z hlavních témat umělecké fronty podporující jeho protikandidáta. Celá záležitost má groteskní rysy, protože ČT nikdy neodvysílala celý projev našeho prezidenta, kdežto řeč ukrajinské hlavy státu Petro Porošenka ano. Snad by jim měl někdo vysvětlit, že ještě nejsme Ukrajina...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomio Okamura: Ukrajinští uprchlíci, zpátky domů

12:15 Tomio Okamura: Ukrajinští uprchlíci, zpátky domů

Podle hnutí SPD by se měli ukrajinští uprchlíci vrátit domů a měla by se zahájit mírová jednaní o uk…