To prý Vondru na školení v USA nenaučí. Advokátka Hustáková, znalkyně Ruska, o zvaní Alexandrovců, Ukrajině i roce 1968

25. 8. 2014 4:44

ROZHOVOR Kdo chce spojovat srpen 1968 s dnešním Ruskem, měl by si procvičit dějepis. A kdo poukazuje na korupci a zločinnost v Rusku, měl by si uvědomit, že kvůli Američany drženém Jelcinovi hrozil této zemi krach a nefungovalo v ní vůbec nic. I to ParlamentnímListům.cz sdělila bývalá soudkyně a pražská advokátka Miroslava Hustáková, která dlouhodobě osobně i díky svým kontaktům sleduje velmoc ,,cara" Vladimira Putina a která se zásadně angažovala v tom, aby prezident Zeman přijal záštitu nad českým turné slavných Alexandrovců.

To prý Vondru na školení v USA nenaučí. Advokátka Hustáková, znalkyně Ruska, o zvaní Alexandrovců, Ukrajině i roce 1968
Foto: Hans Štembera
Popisek: Veřejné shromáždění při příležitosti 23. výročí nezávislosti Ukrajiny u sochy sv. Václava

Anketa

Který evropský národ máte nejraději? (Hlasování od 14.4.2016)

52%
1%
2%
32%
1%
2%
0%
hlasovalo: 9412 lidí

Nesouhlasíte s článkem, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Ladislava Cabady, Johna Boka, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla SchwarzenbergaAlexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Matěje Stropnického, Romana Jocha, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody, Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.) či Džamily Stehlíkové.

V souvislosti s výročím srpna 1968 někteří komentátoři, aktivisté a politici hovořili o nebezpečí ze strany Ruska a o tom, že nikdy nebyla připomínka okupace autentičtější než dnes“, například. Jak se vypořádáváte s takovými výroky, které dávají ruské počínání na Ukrajině do souvislosti s 46 let starými událostmi? Alexandr Vondra řekl, že nechápe, že po zkušenosti absolutní devastace během vlády komunismu se zase objevují slavjanofilské tendence a opěvování Ruska“. Není přeci jen pochopitelné, že v českém národě přetrvává pachuť vůči Rusku z let 1948-1989?

Dne 21. 8. 1968 vtrhla na naše území vojska Varšavské smlouvy, a to 5 států – Polska, Maďarska, Německa, Bulharska a Sovětského svazu, jehož součástí byla jak Ruská federace, tak Ukrajina. Nepochybně vše organizovalo vedení Komunistické strany Sovětského svazu v Moskvě, kterému velel Ukrajinec Brežněv. Byla to doba vlády komunistické strany, která sice v Rusku je dosud parlamentní stranou, ale jako u nás je v opozici. Nehledět na tento fakt je stejné, jako bychom strašili Němci, že nás chtějí znovu napadnout. Pokud pan Vondra takové výroky pronáší, tak by si měl zopakovat dějepis naší země, protože mám obavy, že ani na případných školeních v USA jej tato fakta nenaučí.

Anketa

Který porevoluční ministr zahraničí byl nejlepší?

53%
hlasovalo: 6193 lidí

Pokud se mne ptáte na jakousi pachuť vůči Rusku z let 1948 - 1989, tak ten, kdo historii zná, ví, že největší zvěrstva se děla v Sovětském svazu za vlády Stalina, který byl národností Gruzín. Pokud bych objektivně měla odpovídat, co bylo podle mne zdevastováno v naší zemi od roku 1948 do roku 1989, tak bych musela odpovědět i na to, co bylo zdevastováno od roku 1989 dosud. Byla by to velmi dlouhá odpověď, na kterou mohu odpovědět jedinou větou. Pokud jedu do zahraničí, tak nejsem schopna už koupit nic typicky českého, na letišti vše vyřeší pivo, protože naše země už neprodukuje nic, čím bych mohla své přátele a rodinu, kterou mám v různých zemích světa, potěšit.

V minulých týdnech jste lobbovala za to, aby prezident Zeman podpořil turné ruských Alexandrovců, což se nakonec zdařilo. Máte pochopení pro pozici premiéra Sobotky, který zatím s podporou, podle svých slov, váhá? Mnozí rozhodně budou považovat krok Zemana za provokaci, Sobotka musí vyvažovat různé proudy ve straně, v koalici a v politice obecně.

Domnívám se, že každý má právo mít svůj názor a za tím si stát. Nikdy bych si nedovolila poslat písemnou žádost o záštitu, pokud by to nebylo dopředu předjednáno. Stejně to probíhalo i u pana premiéra. Kdyby řekl ústně ne, tak mu písemně nic zasláno nebylo. On bohužel řekl již v červnu ano, a 31. 7. sdělil v SMS osobě, co s ním tuto věc osobně řešila, že mu Ministerstvo zahraničních věcí záštitu nedoporučuje a on bude tento názor respektovat.

JUDr. Miroslava Hustáková
JUDr. Miroslava Hustáková

Myslím, že pokud chci být premiér země, mám vědět, co chci. Pokud to nevím, dám si čas na rozmyšlenou a potom sdělím stanovisko. Měnit názor, aniž by se stala nějaká vážná událost, která mne k tomu opravňuje, je projev, který je mi osobně cizí. Naprosto odmítám spekulace, se kterými jsem se setkala až tady v Praze, že není třeba děkovat bývalým státům SSSR za osvobození, protože by bylo lépe, kdyby nás osvobodily USA.

Kdo si neváží obětí jakéhokoliv jiného národa, které byly položeny za naši budoucnost, tak se jej musím zeptat: „Co dělali v době války jeho předkové?" Statisíce českých občanů zahynuly v koncentračních táborech, bohužel po osvobození zůstaly statisíce kolaborantů, kteří je udávali, nebyli často potrestáni, a ti měli poté své potomky. To mi vysvětluje, jak mnozí velmi snadno odpustili německým nacistům okupaci naší země a jejich snahu zničit náš národ, a pro Rusy slušného slova nemají. Chování pana premiéra nechť si lidé vyhodnotí sami a případně se podle toho rozhodnou ve volbách, nechci jej dál komentovat.

Zkusme malou předpověď. Až Alexandrovci příští rok přijedou, jaký může být stav vývoje na válčící Ukrajině a jaký může být stav vztahů Ruska a Západu? Zkusme třeba i více variant, prosím... Tu nejlepší a tu nejhorší. Jak vnímáte stav posledních týdnů, kdy Kyjev i separatisté tvrdí, že vítězí? Co čekáte od rozhovorů v Minsku?

Alexandrovci mají termíny koncertů na říjen 2015 již stanoveny, vstupenky se již prodávají a není důvod, proč by turné neproběhlo. Pokud ovšem nebude v Evropě válka, a to je ta nejhorší varianta, která nás může potkat. Musíme věřit, že předpovědi staré Bulharky Vangy, kterou pro její schopnosti využívaly i tajné služby, jsou tentokrát mylné. Je již mnoho let mrtvá, ale bohužel předpověděla přesně rok války v Sýrii, návrat Krymu do Ruska, válku na Ukrajině, která se má v roce 2015 roznést do Evropy, a tu viděla v roce 2016 pustou a chladnou. V 15 % svých předpovědí se prokazatelně za svůj život spletla, tak věřme, že viděla špatně i osud Evropy.

Anketa

Která strana nejvíc vybouchne v komunálních a senátních volbách? Kde bude největší zklamání ze zaostání za očekáváním?

6%
52%
1%
21%
14%
1%
4%
0%
hlasovalo: 23088 lidí

Stav Donbasu je i bez předpovědí Vangy velmi neutěšený, statisíce lidí už utekly ze země, denně je vražděno civilní obyvatelstvo ukrajinskou armádou a Evropa se chová tak, že ještě zpochybňuje humanitární konvoj RF, místo toho, aby udělala pro tyto lidi něco sama. Rusko není tou zemí, která platila Majdan, aby jeden oligarcha, co nechtěl vstoupit do EU, byl vyměněn za druhého. Je nepochybné, že ohledně informací o situaci v občanské válce na Ukrajině je třeba hledat jakýsi střed, kde by mohla být pravda. V této souvislosti obdivuji každého Čecha, co neumí rusky a přesto ví, že mu naše média lžou. S takovými lidmi se setkávám, nevědí, co je pravdou, ale českým médiím nevěří. Asi jsme národ vytrénovaný po staletí, kdy jsme byli vždy pod nějakou nadvládou jiné země a lhalo se nám.

Nyní nám vládne USA, tedy podle toho vypadá i naše zpravodajství. Ohledně jednání v Minsku žádné konkrétní výsledky nečekám, protože Porošenko mohl po svém zvolení přestat bombardovat civilní obyvatelstvo a udělat to, co navrhovali ministři zahraničních věcí USA a RF už v únoru 2014. Dnes je zřejmě k tomu pozdě. Tato zima Ukrajincům ukáže upřímnost přátelství EU - a na jejich místě bych tedy být nechtěla.

Dle dostupných zpráv, byť někdy rozporných, může pozorovatel situace získat dojem, že z Ruska skutečně míří na Donbas posily, možná i zbraně. Jak velká je dle vás angažovanost Kremlu? Uměla byste si sama před sebou zdůvodnit, že Rusko přeci jen zasahuje tímto způsobem do situace a podporuje separatisty?

V prvé řadě jsem celoživotně bezpartijní český právník, kterého politika nikdy neživila a čerpám z veřejných informačních zdrojů, dávám si do logických souvislostí, co je možné a co není. Pokud nedávno separatisté tvrdili, že zranili faktického velitele ukrajinské armády na Donbasu, amerického generála  Kee Randy Alana a současně tři další americké důstojníky zabili, z nichž jednou byla žena, tak tomu jsem ochotna věřit, protože Washington to odmítl komentovat, tvrzení nevyvrátil. Pokud mám zprávy, že tam bojují i stovky zahraničních dobrovolníků, tak tomu také věřím. Pochopitelně tam budou i stovky ruských dobrovolníků.

Každý si může na YouTube vyslechnout řadu kritik Putina ze strany separatistů, že jim odmítá pomáhat. Pokud se opět podíváte na YouTube, kde separatisté na Donbasu dne 24. 8. oslavovali Den nezávislosti Ukrajiny takovým způsobem, že nechali projít část zajatých ukrajinských vojáků před shromážděním civilních obyvatel a vystavili zničenou techniku ukrajinské armády, tak to svědčí, že je tam skutečná občanská válka, kterou má Rusko u hranic.

V červenci rozhodl Obama o vyslání amerických vojenských poradců na Ukrajinu, čímž USA zasahuje do tohoto sporu již otevřeně, neboť se nepodařila ani provokace se sestřelením letadla, kde všechna média do pěti minut věděla, že letadlo sestřelili separatisté, byly použity falešné nahrávky, které okamžitě vysílala i ČT, abychom se ze stejných médií dověděli po měsíci, že se už údajně neví nic. Přesto byly kvůli sestřelení letadla uvaleny sankce, které poškodí ekonomiku. Za takového stavu věci, kdy někdo touží po válce, je velmi těžké očekávat, co bude dál.

Politolog Michael Romancov nedávno napsal, že Ukrajina se může stát novým Západním Německem – zemí, kterou Západ přebuduje na ukázkový demokratický a prosperující stát, přičemž každý uvidí rozdíl mezi Ukrajinou a Ruskem. Podobná slova zazněla i z Ruska, akorát opačně: Že prý Rusko přebuduje Krym na výkladní skříň, tvořící kontrast vůči chudé Ukrajině. Co oběma tvrzením říkáte? Mimochodem, na Krymu dle pozorovatelů stouply ceny až o polovinu a turistů je mnohem méně...

Ukrajině bych předpovědi pana Romancova přála, ale pro příštích 20 let je to stejně pravděpodobné, jako že já se stanu Miss ČR. Ukrajina již definitivně ztratila přísun miliard dolarů ze strany Ruska a velmi stěží tyto finance bude alespoň nahrazovat EU. Pro příliv zahraničních investic potřebujete záruku vymahatelnosti práva, a ta je dokonce i dle našich médií v bídném stavu. Navíc se zjistilo, že ani s břidlicovým plynem na Donbasu to není moc slavné. Již za pár měsíců se uvidí, zda bude Ukrajincům alespoň v zimě teplo.

Revers plynu, který slíbil Fico, má jediný problém. Slovensko má určitý objem plynu zakoupen a může si s ním dělat co chce, tedy poslat jej i na Ukrajinu. Za stejné peníze už ale další plyn nedostane. Může tedy doplatit na své chování jako Bulhaři před 5 lety. GAZPROM jsou obchodníci, kteří mají tvrdé smlouvy a trvají na jejich dodržení jako každá jiná obchodní společnost.

Co se týká Krymu, tak tam vidím změny do 5 let. Oligarcha Genadij Timčenko požádal Kreml o přehodnocení plánů na stavbu mostu mezi Krymem a ruskou pevninou a chce jej nahradit podmořským tunelem. Místo 200 miliard dolarů by tunel měl stát jen 40 miliard, přičemž dal veřejný příslib státu, že věnuje pro tento účel všech svých 13 miliard dolarů Ruské federaci. Jeho jednání bylo reakcí na sankce uvalené na Rusko. Byl už schválen zákon, kterým se na tomto území mohou vybudovat kasina, provozovat hazardní hry.

Vláda Krymu po připojení k Rusku měla obrovské problémy s vodou, kterou jim Kyjev zastavil, totéž se týkalo elektřiny. Logicky proto musí vybudovat infrastrukturu nezávislou na Ukrajině, a poté se teprve bude vyvíjet Krym i v oblasti turismu. Na Krymu byly v dobách SSSR filmové ateliéry, kde se točily exteriéry pro řadu zahraničních filmů, je tam ale vše rozkradeno, ostatně mnohé naše podniky dopadly stejně.

Jako bývalá soudkyně a advokátka si jistě ceníte pojmů jako právní stát, spravedlnost, vymahatelnost práva, transparentnost apod., což jsou kategorie, ve kterých Rusko viditelně zaostává: Policie a státní správa jsou zkorumpovanější než v Evropě, indexy vnímání korupce zaostávají katastrofálně, v médiích dle tvrzení protikorupčních organizací není možné volně upozorňovat na plýtvání a rozkrádání státních peněz, soudy jsou pomalé, drobní podnikatelé čelí korupci a vydírání do té míry, že je i Putin označil za hrdiny“. Jak zlé to dle vašeho pozorování je a jaký vývoj pozorujete v posledních letech?

 

Ano, těchto kategorií si velmi vážím a chtěla bych jednou žít v zemi, kde se tyto pojmy i naplňují. Rozhodně to zatím není Česká republika. Naše země se na rozdíl od Ruska nikdy nemusela potýkat s totálním krachem země, kde bylo ještě před 15 lety běžné zastřelení člověka na ulici. Korupce za Jelcina, kterému Američané pomohli, aby byl opětovně zvolen, a ještě o tom natočili film, byla závratná.

Při nástupu Putina bylo Rusko v situaci, kdy některé republiky nechtěly Moskvě platit do společného rozpočtu, odmítaly posílat vojáky do základní vojenské služby. Vládli fakticky oligarchové - původně pouze milionáři, kteří půjčili Jelcinovi do státního rozpočtu finanční prostředky, o kterých věděli, že je nemůže nikdy vrátit, a díky uplatněným zástavám státního majetku se z nich stali přes noc miliardáři.

Boj s rozkrádáním státního majetku a korupcí je tam intenzivní až v posledních letech, kdy se hlavní problémy země vyřešily. V letošním roce jsme mohli zaznamenat, že v jediný den Putin na různých místech Ruské federace odvolal z funkcí 14 generálů, kteří spadali pod ministerstva pro mimořádné události a vnitro. Dělaly se komplexní prověrky nakládání s finančními prostředky a v některých guberniích dopadly tak, že dále jejich služeb již nebylo potřeba. Naše země nikdy v tak strašném stavu nebyla, a jsme ti poslední, co mají právo na někoho ukazovat prstem. Nejen, že často v justici a při výkonu státní správy vládne svévole, ale pokud se odhalí, nic se neděje.

V době, když jsem se otrávena stavem justice vzdala funkce soudce a chtěla už raději pomáhat lidem, jsem netušila, v jakých rozměrech musí běžný občan nezákonné praktiky trpět a co všechno musíte jako jejich advokát udělat, abyste alespoň po mnoha letech docílili spravedlivého rozsudku. Nejprve jsem se domnívala, že politici právu nerozumí a tak se zajímají jen o aktuální kauzy a skutečné problémy v otázkách naplnění práva nechápou.

Provedla jsem tedy před pár lety rozbor svévolí zjištěných Ústavním soudem za jeden běžný rok a rozeslala jej zástupcům všech politických stran, včetně Hradu. Reakce byla nulová. Svévole přitom není jen projev neznalosti práva, je to výrazné vybočení rozsudku z důkazů, které měl soudce k dispozici. Například má důkaz, že svědek obžaloby byl v rozhodné době ve vězení, ale jako svědka události jej stejně akceptuje, i když je jasné, že je výpověď nepravdivá. Touto problematikou by se přinejmenším mělo zabývat Ministerstvo spravedlnosti, realita je však jiná.

Nenajdete ani opozičního poslance, který by měl zájem se zabývat jasnými porušeními práv občanů a trval by na tom, aby na takové soudce, státní zástupce, exekutory, notáře byly podány kárné žaloby a odešli by ze svých funkcí. Takovému postoji se nelze divit. V tu chvíli by totiž začal fakticky fungovat právní stát a spravedlnost by tak mohla dostihnout i je.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nep

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvili jsme s britskou poslankyní a přítelkyní Okamury, kterou fyzicky napadli jeho odpůrci. Popsala celý incident i řadu dalších šokujících skutečností

12:12 Mluvili jsme s britskou poslankyní a přítelkyní Okamury, kterou fyzicky napadli jeho odpůrci. Popsala celý incident i řadu dalších šokujících skutečností

ROZHOVOR Britská nezávislá europoslankyně Janice Atkinsonová z frakce Evropa národů a svobody popsal…