Doktorka Kleslová o tom, jak těžké to má Krnáčová, i o spolupráci s Babišem

02.05.2015 4:52

ROZHOVOR Má vysokou důvěru ministra financí, je místopředsedkyní hnutí a zároveň dlouhá léta figuruje v politice. Radmila Kleslová po všech zkušenostech, které má, pro naši redakci řekla, že ničeho nelituje. Rozebrali jsme s ní rovněž plány a prosazování politiky ANO.

Doktorka Kleslová o tom, jak těžké to má Krnáčová, i o spolupráci s Babišem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radmila Kleslová a Adriana Krnáčová na sněmu hnutí ANO

Paní předsedkyně, hnutí ANO má stabilně silné preference, čím si to vysvětlujete?

Myslím si, že stále platí, že hlavním tahounem našeho hnutí je předseda Babiš. Lidé skoro každý den vidí, jak zápasí s opozicí a někdy i koalicí o to, aby se tu konečně politika dělala na základě zdravého rozumu, transparentně, pro lidi. No a my ostatní mu snad taky neděláme ostudu. Máme kvalitní ministry, komunální volby vygenerovaly zajímavé tváře na radnice, lidé začínají vnímat, jak pracují noví starostové a radní z hnutí Ano, tedy že se politika konečně stává službou lidem. Prostě je na čem stavět.

Dobře, vraťme se ještě k síle ANO. Měříte například preference hnutí v rámci Prahy, anebo jejich vybraných částí?

Ne, momentálně je do voleb daleko, proto si preference sami nijak neměříme. Já osobně se soustředím hlavně na svou práci. Jsem starostkou na Praze 10, krajskou předsedkyní Prahy a nově i místopředsedkyní celého hnutí, pro mě je důležité odvádět kvalitní práci ve prospěch občanů Prahy 10 a ve prospěch hnutí. Preferencemi se nyní rozhodně nezabývám.

Co se týká hnutí v hlavním městě, hodně se skloňoval rozkol na Praze 4: Jak jste k této situaci přistoupili?

To je otázka, která by měla být směrována na Oblastní předsednictvo Prahy 4.

Dobře, ale ještě k Praze. Agentura SANEP uveřejnila pořadí hejtmanů, kde je na posledním místě vaše nominantka, primátorka Adriana Krnáčová. Přikládáte těmto výzkumům váhu?

Nepřikládám. Pokud vím, objevily se i průzkumy, kde byla primátorka na předních místech (myšlen byl tento od agentury Phoenix, pozn. red.). Navíc ona má velmi nevděčnou úlohu. Předchozí garnitura jí na Magistrátu nechala neuvěřitelné množství nedodělaných, předražených nebo velmi špatně vedených projektů a ona se s nimi od prvních dnů musí potýkat.A opačně. Pro mnoho voličů hnutí ANO představuje a představovalo změnu, jak se tato očekávání z vašeho pohledu promítnou či promítají v metropoli?

Primárně nám jde o to, aby ani koruna už nešla na nějaké pochybné a předražené projekty. A za to bojujeme všude, kde máme tu možnost. Začíná se pracovat na revitalizaci Václavského náměstí, vím, že chce primátorka řešit problematiku pražských taxikářů a tak dále a tak dále. To všechno s opozicí, která jí nedá jedinou minutu vydechnout. My to na Praze 10 máme podobné. Možná ještě horší. Ale tak to prostě je.

Dlouhé roky se pohybujete v politice, jak si vysvětlujete vzájemné spory mezi resorty financí a místním rozvojem, týkající se auditů? Nemělo nejdřív dojít ke vzájemné schůzce a až poté to filtrovat na veřejnost?

Nezlobte se, ale já mám tolik práce, že tuto mediální kauzu jsem zachytila jen v médiích, a proto se necítím kompetentní se k ní vyjadřovat.

Vy jste kromě předsedkyně hnutí v Praze i starostkou městské části Praha 10, kde jste zvítězila ve volbách. Jak konkrétně prosazujete svou politiku v tomto velkém obvodu?

Samozřejmě že se společně s kolegy především snažím dostát závazkům, které máme vůči našim voličům. Prvořadým úkolem je tedy v co nejvyšší míře prosazovat program hnutí ANO. Nám se podařilo mnohé z našeho programu začlenit do Programového prohlášení rady. A tyto priority nyní budeme postupně plnit. Chci svým občanům Prahy 10 dokázat, že se v této městské části dělá politika slušně. Do konce roku otevřeme Malešický penzion, ve kterém je téměř 200 malometrážních bytů, byty pro hendikepované spoluobčany, klub pro seniory i klub pro maminky s malými dětmi. Jako jedna z mála MČ financujeme zubní pohotovost pro děti. Zvyšujeme kapacitu míst pro děti v mateřských školách, letos poprvé uspořádáme příměstský tábor a takto bych mohla pokračovat dále.

Pokud byste před volbami věděla, co vás čeká, ať už politicky či mediálně, šla byste do toho znovu?

Nelituju vůbec ničeho. Lidi mi ve volbách dali své hlasy a myslím si, že i novináři už začínají chápat, že jsem tady, abych pomohla Praze 10 i celému hnutí ANO díky svým politickým zkušenostem. Možná si někdy říkám, že té práce je až příliš, ale já bych bez toho stejně nemohla být.

Poslední dotaz se týká Andreje Babiše, s nímž se dlouho znáte. Změnil se podle vás od chvíle, kdy vstoupil do vrcholné politiky?

Změnil, určitě se změnil, ale jen ve vztahu k médiím a komunikaci. Dříve si chránil své soukromí, nikde veřejně moc nevystupoval, dnes chodí každý den do televize, píše tweety, reaguje na Facebooku. Když mám ale jednou za čas možnost s ním mluvit sama, zjišťuji, že je jinak pořád stejný. Pracovitý a se svým typickým zápalem pro věc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Musíme se ptát: Kdo vlastně ovládá USA? Až Biden odstoupí... Ben Kuras šokuje

9:39 Musíme se ptát: Kdo vlastně ovládá USA? Až Biden odstoupí... Ben Kuras šokuje

OBZOR BENJAMINA KURASE Bidenovy bláboly už by vydaly na sbírku, bude se řešit jeho předčasný konec, …