Ransdorf: Ukrajinci nemají čím topit. Jen lesy, trávu a exkrementy. Sami netuší, k čemu se upsali. Média sprostě lžou, knížepán je ignorant

18.09.2014 4:35

Komunistický europoslance Miloslav Ransdorf jezdí na Ukrajinu téměř každý týden a ParlamentnímListům.cz tak popsal aktuální stav země před blížícími se volbami. K asociační dohodě Ukrajiny s EU mimo jiné uvedl, že byla parafována už v roce 2012, ale teprve o rok později byla přeložena do ruštiny a ukrajinštiny. Ukrajinci tak podle jeho názoru ani nevěděli, co podepsali.

Ransdorf: Ukrajinci nemají čím topit. Jen lesy, trávu a exkrementy. Sami netuší, k čemu se upsali. Média sprostě lžou, knížepán je ignorant
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloslav Ransdorf

Anketa

Měla by média informovat citlivěji o závažné nemoci expremiéra Stanislava Grosse?

hlasovalo: 2535 lidí

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Alexandra Tomského (+ 2. část), Přemysla Rabase, Romana Šmuclera, Josefa Mlejnka, Jiřího Peheho (z 11. 9.), Romana Jocha (ze 7. 8.) + (9. 9.), Jiřího Pospíšila, Pavla Žáčka, Marka Ženíška, Přemysla Sobotky,  Johna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, generála Miroslava Žižky, Pavla Šafra, Františka Janoucha, Jiřího Šestáka, Cyrila Svobody (z 1. 9.), Vladimíra Hanzela, českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla SchwarzenbergaAlexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody (z 22. 8.), Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Peheho (30. 7.), Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka či Džamily Stehlíkové.

Anketa

Doporučujete Skotům odtrhnout se od Velké Británie?

86%
14%
hlasovalo: 11414 lidí

Hlasoval jste v EP proti asociační dohodě EU s Ukrajinou. Proč? Podle Macha je nevýhodná pro východní Ukrajinu a tehdejší prezident Janukovyč mluvil o tom, že by přivodila Ukrajině ekonomický kolaps…

Proti jsem hlasoval, protože je to špatné jak pro Ukrajinu, tak pro Evropskou unii. Ta asociační dohoda má 1200 stran a jsou to vesměs podmínky, které má Ukrajina splnit. Jsou tam i věci, které ji připoutávají k evropským bezpečnostním strukturám.

Důležité je nicméně to, že Ukrajina pro plnění těchto podmínek není připravena a navíc ani Ukrajinci sami nevěděli, když se demonstrovalo, o co tam jde. Můžu říci věc, která je překvapivá, že totiž tu dohodu předběžně parafovali už v květnu 2012 a v srpnu 2013 teprve byla přeložena do ruštiny a ukrajinštiny. V podstatě se vůči národu vedla tajná agenda. Říkám, že na ukrajinské potraviny evropský trh nijak příznivě reagovat nebude, protože je plný a založený na kvótování a pokud jde o průmyslové výrobky z Ukrajiny, ty jsou také v současné době těžko konkurenceschopné. Navíc je Ukrajina v kritickém stavu, což jsem ovšem už řekl v úterý v Evropském parlamentu.

Názor jiného europoslance: Stanislav Polčák (TOP 09/STAN)

Přestože byla dohoda schválena, bylo dohodnuto odložení její účinnosti až do roku 2016. Co si o tom odložení myslíte? A je reálné, že vůbec někdy dojde k jejímu naplnění?

Proto říkám, že Ukrajina není připravena na plnění podmínek spjatých s touto smlouvou. Ale jestli někdy dojde k jejímu naplnění, to nejsem schopen říct, protože nejsem v čele ani komise, ani klíčových evropských států.

Rozhodně si myslím, že s tím naplněním to bude velmi těžké a jsem toho názoru, že si dokonce v Kyjevě oddechli, protože když došlo k odložení do roku 2016, získali tím určitý oddechový čas. Dá se to vysvětlovat tak, že to je trošku i určité vstřícné gesto vůči Rusku.

Váš kolega z europarlamentu Jaromír Štětina za TOP 09 to právě v úterý komentoval tak, že za odložením účinnosti té asociační dohody „lze tušit tlak Ruska“…

Tak Jaromír Štětina jako dřívější opěvovatel bývalého Sovětského svazu a jeho lidu hledá na Rusku všechno, co by mohlo poplivat a pošpinit. Já si myslím, že obě strany tam vědí, že ztratí. Ukrajina ztratí trh pro své výrobky, které se jinde udat nedají a Rusko samozřejmě by uzavřením hranic a omezením vzájemného obchodu ztratilo také, dokonce až 100 miliard dolarů. A z ukrajinské strany jsou ztráty ještě větší.

Jaké pohyby sledujete na ukrajinské politické scéně před volbami? Šíří se další napětí, nespokojenost a protesty v Kyjevě. Co lze od nadcházejících voleb čekat?

Na Ukrajině jsem prakticky každý týden. Je tam snaha o určité politické přeskupení před volbami. Zajímavé třeba je, že když je Blok Petra Porošenka a ukrajinská ústava ty bloky zakazuje, tak se to udělá formálně tak, že je to blok v uvozovkách a podobně.

Dějí se tam různé šachy, ale ta Porošenkova strana může dosáhnout toho, co si předsevzala, tedy až 30 procent zisku ve volbách. To by jim dalo dobrou výchozí pozici pro pohodlnou většinu se spojenci v ukrajinském parlamentu.

Ze strany některých ukrajinských politiků se objevily výhrůžky o obnovení jaderného arzenálu. Myslí to vážně nebo jde jen o rétoriku?

Je spousta států, které by si mohly pořídit jaderný arzenál a to včetně České republiky, ale já si myslím, že v tom určitě není smysl. Tady je to taká poměrně laciná pohrůžka, protože Ukrajina je finančně opravdu na dně. Jejich armáda je v dezolátním stavu, má asi nějakých 6 tisíc bojeschopných mužů a Národní garda a dobrovolníci, to je spíše na zastrašování civilního obyvatelstva, ne na nějaký boj.

Co soudíte o minských protokolech? Je šance, že by mírové dohody z Minsku vedly dlouhodobě ke zklidnění situace?

Tam jde o to, že všichni do jisté míry to měli jako možnost odejít ze scény se zachováním vlastní tváře, protože kdyby pokračovala válka, tak Ukrajina skončí bankrotem. K tomu se blíží zima a oni nemají energetické uhlí. Na východě Ukrajiny je 35 dolů a některé jsou už zatopené. V oblasti energetiky je to celkově kritické, protože Ukrajina by potřebovala dodatečně koupit pět až osm miliard krychlových metrů plynu, ale nemá za co, takže budou kácet lesy, sady a používat zvířecí exkrementy, kukuřici a trávu, aby to nějakým způsobem vykompenzovali, což je ale nesmysl.

Nicméně cesta k dohodě je pořád možná a já osobně si myslím, že zejména po zimní měsíce se příměří udrží. Vidím riziko nového konfliktu někdy na jaře příštího roku.

Jaký status může nakonec oblast tzv. Novoruska mít?

Zejména po té tragédii v Oděse je určitý psychologický zlom, ale kdyby byli v Kyjevě rozumní a přistoupili na nějakou decentralizaci státu, na federalizaci státu, tak jsem přesvědčený, že by ani Krym tehdy neodešel.

Poslanecká sněmovna odmítla návrhy TOP 09 o tom, že premiér Sobotka při jednání o sankcích poškodil Českou republiku a její zájmy. Je možné na základě toho soudit, že by docházelo k posunu v názorech u ČSSD?

Myslím, že Sobotka nemůže ignorovat názor podnikové sféry. Když jsme v roce 2013 do Ruska vyvezli zboží a služby za 116 miliard korun a zároveň je pro nás Ruská federace klíčovým partnerem z hlediska dovozu surovin a energií, tak to musí premiér Sobotka vnímat. Nemůže být v ekonomických věcech takový ignorant jako třeba „knížepán“.

Anketa

Jste pro radikální omezení migrace do Evropy?

98%
2%
hlasovalo: 22182 lidí

V souvislosti s ukrajinskou krizí a Ruskem byla často kritizována některá česká média a nepletu-li se, patřil jste k těm kritikům také.

Já jsem tvrdil, že média lhala. Systematicky, cynicky a sprostě lhala pokud jde o dění na Ukrajině a postoje Ruska k ukrajinské krizi.

Pozorujete poslední dobou nějaký posun v tom, jak média o těchto tématech referují?

Například se už vůbec nemluví o malajsijském letadle. Vidíte sám, že je naprosté ticho, protože ta verze takřka oficiální a všemožně podporovaná, se ukázala jako lživá. Tak je kolem toho ticho.

V Evropském parlamentu proti asociační dohodě s Ukrajinou z europoslanců ČSSD hlasoval jen Jan Keller. Jsou ti ostatní tak přesvědčeni, že je dohoda dobrá, anebo se jen bojí?

Pane redaktore, to je velmi správná otázka. Po hlasování mě potkávala řada lidí, kteří řekli, že vůbec nejsou přesvědčeni o tom, jak hlasovali, ale prostě se tak usnesla frakce a oni podle toho zvedli ruku. Oni v podstatě nebyli přesvědčeni o tom, že hlasují správně. Jan Keller byl jediný sociální demokrat, který hlasoval proti.

Jak hodnotíte působení Angely Merkelové v ukrajinské krizi v poslední době? Komentátor Martin Hekrdla psal o tom, že kancléřka musí sladit transatlantické, východoevropské a ruské zájmy Německa. Je možné vidět nějaký posun Merkelové směrem od USA?

Angela Merkel je politička, která se řídí průzkumy veřejného mínění, což je samozřejmě problém, protože nějakou vlastní ucelenou koncepci nemá a respektuje pohyby ve veřejném mínění. Je teď ale v obtížné situaci. Pokud jde o Američany, ti mají vzájemný obchod s Ruskem velmi malý, asi jen 3 miliardy dolarů. Naproti tomu ona ví, že mají velké obchodní zájmy na východě, pokud jde o obchod s plynem, tak má Německo s Ruskem nadstandardní vztahy a na druhé straně ale obchodní vazby Německa s USA jsou větší než obchodní vazby na Ruskou federaci. Její situace je velmi složitá a proto manévruje, jak umí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš pro PL: Žádná dohoda s EU! Vměšují se, i Jourová. Jsme svobodná země

6:20 Babiš pro PL: Žádná dohoda s EU! Vměšují se, i Jourová. Jsme svobodná země

ROZHOVOR S PREMIÉREM Migrace je stále vážné téma, které je nutné řešit. Opozice to popírá, protože n…