Režisér Troška rázně odsoudil průjezd amerického konvoje. Na transparent by napsal tento vzkaz

25. 3. 2015 17:07

Známý režisér Zdeněk Troška si myslí, že se z přejezdu amerických vojsk dělá zbytečné divadlo. "Je to takový americký Disneyland. Vždyť se mohli ti vojáci vrátit z Estonska do Německa přes Polsko a nic by se nestalo," poznamenal Troška pro ParlamentníListy.cz. Na konto odpůrců, kteří chtějí prý na Američany házet vajíčka, nebo dokonce i rajčata, se jen pousmál. "Těch potravin je škoda. Já bych si z nich udělal hemenex," dodal známý odpůrce radaru v Brdech. A promluvil pak o házení rajčat na českého prezidenta.

Režisér Troška rázně odsoudil průjezd amerického konvoje. Na transparent by napsal tento vzkaz
Foto: Archiv ZT
Popisek: Režisér Zdeněk Troška
reklama

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory gen. Jiřího Šedivého, Karla Schwarzenberga (z 24.3.)(ze 14.2.) +(z 30.1.), (z 3.10.) + (ze 14.8.) Ivana Langera, Jana Šinágla (z 22.3.), Pavla Šafra (z 21.3.), německého velvyslance , Tomáše Klvani (z 20.3.)+ (z 12.3.), Luďka Niedermayera (z 20.3.), Martina Bursíka (ze 17.3.) (+z 4.2.) + (z 2.12.) (+ z 6.10.z 6. 8. a z 23. 6.), Karla Svobody (z 16.3.) (+ z 28.1) Miroslava Kalouska (z 11.3.) + (ze 17.2.) + ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.), Františka LaudátaPavla Teličky, Romana Jocha (ze 4.3.) + (ze 14.1.)  (+ 8.12. + 11. 9  +ze 7. 8.), ,  Grigorije Paska (ze 3.3.) +(+ 19.11.) (+21. 10.), Daniela Hermana,  Marka Ženíška (z  27.2.) + (z 12.2.) + (z 26.1.) (+ ze 14.1.), Michaela Kocába (z 25.2.) + (z 3.12.) (+ z 8. 11.), Daniela Kroupy , Lenky Víchové, Alexandra Tolčinského (z 23.2.) + (z 13.2.), Heleny Ilnerové, Petra Fialy (z 22.2) + (4.9.)Štefana Füleho, Martina Jana Stránského, Jiřího Zlatušky, gruzínského velvyslance Zaala Gogsadzeho, Jefima Fištejna (z 12.2.)  (+z 11.12) , Jana ZahradilaMiroslavy Němcové , Jakuba Jandy, Barbory Tachecí, Ivana Gabala (+ 21.11.), Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25.1.) (+z 15.1.) + (z 27.8.) ,  Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty, Michaela Romancova (ze 7.1.) (+ z 20.8.),Tomáše Peszyńského,  Martina Balcara, Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) , , Alexandra Vondry, Čestmíra HofhanzlaPetra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje Zubova, Václava BartuškyKarla Janečka, Pavla Žáčka (+ z 10. 9.), Jana Urbana, Maji Lutaj, Františka Janoucha, , Vladimíra Hanzela, Anatolije Lebeděva či Alexandra Kručinina

"Dneska nemusíme vůbec stavět žádné základny, dneska stačí, když se vypne proud, plyn a ropa a je po válce,“ řekl před lety známý tvůrce pohádek a komedií Zdeněk Troška, když promlouval na demonstraci proti americkému radaru. Tehdy totiž Troška podpořil aktivně Iniciativu Ne základnám. Přestože je prý znám jako silný odpůrce válek všeho druhu a cvičení amerických vojsk kdekoliv na světě je mu proti srsti, na přejezd amerického konvoje Dragoon Ride vypjaté názory kupodivu nemá. Výrazně mu totiž nevadí.

"Přejezd sem, přejezd tam, ať projedou a hotovo. Když to takto má být, a když je to těší, tak ať Českem prosviští. Jednou jsme v NATO a toto je prostě součástí cvičení. Koneckonců se do toho zapojily i ostatní státy, tak nám asi nezbývá nic jiného nežli poslechnout,“ řekl překvapivě Troška v rozhovoru na téma americké akce.

Když se to ale vezme s nadhledem, tak je to podle jeho soudu přece jen prý akce "na efekt“. "Chtějí nám prostě ukázat, jak nás umí ochránit a jak jsou úžasní a báječní. Chlapci ale mohli jet přes Polsko a Německo dolů a nemuseli to vzít přes Českou republiku,“ poznamenal k tomu kriticky pro ParlamentníListy.cz.

Prý jde o  "laciné divadlo".

Disneyland a paráda. Nic víc!

"Je to takový americký Disneyland, paráda, přehlídka na tanku. Já osobně ale takovou akci nepodporuji, takže mávat jim rozhodně nepůjdu. Kdo jim chce zamávat, ať jim zamává, kdo nechce, ať zůstane doma, nebo se k nim otočí zády. Máme přece demokracii, takže je tady volnost projevu,“ zmínil dále Troška.

"Pokud by tady chtěli zůstat, tak by to pochopitelně mohla být stejná situace, jako byla v roce 1968, jenom v jiné barvě. Ale oni tudy přece jen - naštěstí  - pouze projíždí. Zatím. Myslím si totiž, že tady u nás být nemusí, to znamená, že jejich základny u nás nejsou třeba,“ odpověděl Troška na dotaz, zda souhlasí s těmi hlasy odpůrců konvoje, kteří hovoří v souvislosti s americkou armádou o asociacích se srpnem 1968.

Naopak názory levicových politiků - a to zejména z komunistické strany, že takovýto přejezd Američanů přes Evropu vyvolá zároveň protiakci u ruského prezidenta Vladimira Putina, se mu nezdají nijak výrazně přitažené za vlasy.

Reakce Putina? To je jasné!

"Že to u Putina vyvolá protiakci, tak to je samozřejmé. Je úplně jasné, že to je provokace. Oni prostě už neví, jak by toho Putina měli vydráždit, aby měli alespoň jedinou záminku k tomu, aby na Ukrajinu mohli vlítnout. To je ale špatně, je to zbytečná provokace,“ přitakal k tomu. A následně se mu myšlenky vloudily ještě do jiného kouta.

"Já jsem totiž zásadně proti tomu dodávat zbraně na Ukrajinu, což jsem již veřejně proklamoval. Je to špatně a nic by se tím nevyřešilo a jen by se tam krize více a více vyhrocovala. Já bych jim dával pouze humanitární pomoc... Víte, ta krize tam je podle mne uměle vyvolaná za účelem a úmyslem rozpoutat válku za každou cenu. To by Američané koukali, kdyby se jim tohle dělo na jejich území! Oni jsou ovšem chráněni velkou vodou a tak mají pocit, že mohou rozbíjet celý svět okolo a Amerika je podle nich nedotknutelná,“ pronesl k stále nekončícímu napětí na východ od nás.

Nad aktivisty, kteří se na Facebooku šikují a vymýšlejí nejrůznější akce na podporu amerických dragounů, ale kroutí hlavou. Nezdá se mu zvláště ta aktivita, v níž se skupinka nadšenců snaží vyburcovat ostatní k tomu, aby americké uniformy přivítali studeným plzeňským pivem.

Chtějí jim rozlévat zlatavý český mok

K této akci se přitom na sociální síti již počátkem tohoto týdne přihlásilo kolem jednoho a půl tisíce uživatelů. "Připojte se a ukažme, že českou veřejnost neovládá ruská propaganda. Přivítejme naše spojence podobně, jako naše babičky a dědové vítali Američany před 70 lety! S basou plzní se můžeme potkat v pondělí na Ruzyni, kam konvoje směřují,“ nabádají kolem "pivního“ vzdoru organizátoři.

"Tak to už se mi zdá trošku přehnané,“ poznamenal na to s úsměvem Troška. "My jsme v tomto ode zdi ke zdi. Já jsem pro zlatou střední cestu. Osobně bych u toho piva zůstal doma. Podle mne je to už medializace na 'entou', všechno se nafukuje. Normální český člověk se zdravým a selským rozumem si to vše přebere a určitě ví, o co tady jde. To je podobné, jako to bylo s těmi červenými kartami 17. listopadu, které byly namířené proti panu prezidentovi. Je to prostě blázinec a show. Kvůli těmto věcem se navíc odklání pozornost od daleko důležitějších problémů, které tady jsou. Vždyť je úplně jedno, jestli tihle hoši projedou kolem rybníka, nebo pod lesem,“ podotkl k tomu.

To, že chtějí někteří odpůrci na americké vojáky házet vajíčka nebo rajčata, se mu zdá sice přehnané, ale že by je v tomto případě mohl stihnout trest - mohli by být totiž "popotahováni“ Vojenskou policií, která má akci celkově pod dozorem, tak to se zdá režisérovi už nutně přepjaté.

Když házeli rajčata na prezidenta, nic se jim nestalo

"Pokud si někdo hodí rajče po americkém tanku a pak by měl být za to popotahovaný a trestaný, tak to se mi zdá trošku mimo. Vždyť lidé házeli vajíčka i na hlavu státu a také na ostatní prezidenty. A to bylo daleko horší, přesto se jim nic nestalo. Jestli chce někdo protestovat, tak bych jim poradil, aby neházeli ani vejce a ani rajčata. Vždyť je to škoda! Já bych si z vajíček udělal hemenex a z rajčat dušená rajčata na vejcích. To je daleko lepší. Když už bych tam šel, tak bych si tam stoupnul s nějakým transparentem a plakátem, kde by třeba bylo napsáno: 'Šťastnou cestu domů a už se nevracejte!' Hotovo, dvacet,“ dodal Troška.

Protože se prý kolem přejezdu obrněnců dělá zbytečné divadlo, aktivně se žádných akcí pro a ani proti přejezdu on osobně zúčastňovat nebude.

Konvoj amerického 2. mechanizovaného pluku, v němž kromě obrněných vozidel Stryker s kulometnou výzbrojí budou ještě další logistická vozidla, jako jsou vyprošťovací a odsunové prostředky a také vozidla HMMWV, projede Českou republikou na přelomu března a dubna. Vojáci se budou vracet ze cvičení v Estonsku na domovskou základnu v Německu.

Tři kolony

Přejezd bude rozdělen do tří kolon. První kolona by se měla přesouvat po trase Ostrava – Vyškov, druhá kolona pojede po trase Náchod – Pardubice a třetí kolona překročí hranice v Harrachově, následně bude pokračovat na Prahu ze severu Čech. Všechny tři kolony se setkají v areálu kasáren v Praze-Ruzyni, odkud se následující den přesunou po ose Praha – Plzeň – Rozvadov do Německa, do své domovské posádky Rose Barracks ve Vilsecku.

Americká akce Dragoon Ride ale vyvolala mezi Čechy mnoho reakcí. Mnozí odpůrci totiž chtějí na americké vojáky házet nejenom zmiňovaná vajíčka či rajčata, prý se chystá z jejich strany i pálení americké vlajky či propíchávání pneumatik. Pokud jde o tyto odpůrce, tak někteří z nich se sejdou už ve čtvrtek v 15 hodin na Masarykově náměstí ve Vyškově. Tuto demonstraci pořádá tamní KSČM a Alternativa zdola. Očekává se ovšem, že nejvíc lidí přijde protestovat v sobotu v 15 hodin na Václavské náměstí v Praze. Akci tam pořádá společně s KSČM iniciativa Ne základnám, známá svou kampaní proti stavbě amerického radaru v Brdech.

Americký konvoj, který bude čítat 516 lidí a 118 vozidel, má ale i řadu příznivců, kteří se chtějí s americkými vojáky nejenom setkat, ale prohlédnout si i jejich techniku. Jak už bylo řečeno, k různým akcím se svolávají převážně na sociálních sítích. Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce budou mít fandové možnost prohlédnout si techniku v neděli odpoledne nebo večer ve všech posádkách, kde vojáci přenocují. Další příležitost pak budou mít v úterý v Praze Ruzyni.

Ujištění o spojeneckých závazích

Viditelným průjezdem obrněnců chce prý Pentagon přispět k ujištění evropských spojenců, že USA ctí spojenecké závazky. Mluvčí americké armády v Evropě Craig Childs dokonce označil konvoj za "viditelnou demonstraci amerického závazku vůči spojencům v NATO a ukázku schopnosti Aliance pružně přesouvat vojenské jednotky přes hranice spojenců v úzké spolupráci s nimi".

Tiskové oddělení vlády zveřejnilo, že loni proběhlo na území ČR 131 armádních přesunů spojenců, kterých se účastnilo 1631 zahraničních vojáků se 601 kusy techniky. Z tohoto počtu se jedenáct silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA, konkrétně šlo o 632 osob a 316 kusů techniky. Aktuální přesun patří prý k těm větším.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…