Chtíč po světovládě, vstřícnost k fašismu. Poslanec se nepáral s USA

11.02.2015 8:34

Ukrajinská krize dále kulminuje. Podle poslance za KSČM Jiřího Valenty jde ale o jinou situaci než Kubánskou krizi v období studené války. Americké ambice dodávat zbraně Kyjevu nezůstanou ze strany Ruska bez odezvy a Německo a Francie pravděpodobně udělaly poslední možný krok, který ale ukrajinský prezident nemusí nadšeně kvitovat….

Chtíč po světovládě, vstřícnost k fašismu. Poslanec se nepáral s USA
Foto: archiv J. Valenty
Popisek: Jiří Valenta na sjezdu moskevských komunistů

 

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Jana ZahradilaMiroslavy Němcové , Jakuba Jandy, Barbory Tachecí, Martina Bursíka (z 4.2.) + (z 2.12.) (+ z 6.10.z 6. 8. a z 23. 6.), Karla Schwarzenberga (z 30.1.), (z 3.10.) + (ze 14.8.), Ivana Gabala (+ 21.11.), Karla Svobody, Marka Ženíška (z 26.1.) (+ ze 14.1.) , Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25.1.) (+z 15.1.) + (z 27.8.) ,  Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty, Romana Jocha (ze 14.1.)  (+ 8.12. + 11. 9  +ze 7. 8.) Michaela Romancova (ze 7.1.) (+ z 20.8.),Tomáše Peszyńského, Miroslava Kalouska ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.), Mariana Jurečky, Jana Šinágla, Jiřího Wolfa, Martina Balcara, Jiřího Peheho (z 26. 11.) + (z 11.9.) + (z 30.7.) , Jefima Fištejna, Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) ,  Grigorije Paska (+21. 10.) Michaela Kocába (z 3.12.) (+ z 8. 11.+ z 5. 7. a 15. 3.), Alexandra Vondry, Čestmíra HofhanzlaPetra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje Zubova, Václava BartuškyKarla Janečka, Pavla Žáčka (+ z 10. 9.), Jana Urbana, Daniely Kolářové, Petra Gazdíka, Alexandra Tomského (+ 2. část), Jiřího Peheho (z 11. 9.),  Jiřího Pospíšila, Přemysla SobotkyJohna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, Pavla Šafra, Františka Janoucha, , Vladimíra Hanzela, českých umělců Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Anatolije Lebeděva, Alexandra Kručinina, Milana HulíkaVladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy,   Františka BublanaMarty Kubišové, Petry Procházkové, šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka (+ z 23. 10.), či Džamily Stehlíkové (21.11.)

Co říkáte současné eskalaci bojů na východní Ukrajině? Kdo je podle vás viníkem?

Současná situace, kdy na Ukrajině dochází k těžkým bojům a přirozeně tak i k vysokým lidským obětem a nepředstavitelným hmotným škodám nejen na infrastruktuře země, je logickým důsledkem neústupného a ostře ideologicky vyhraněného, postoje "kyjevské vlády". Místo vstřícného politického a racionálně diplomaticky rozfázovaného postupu s reálnou snahou o zklidnění situace dochází spíše k "přilévání oleje do ohně". Obávám se, že ukrajinští "mocipáni" systematicky a účelově staví svoji zemi do obtížně řešitelné pozice "kdo z koho", ve které se rozhodně občanský válečný konflikt zklidnit ani nemůže. Na otázku "komu je to ku prospěchu" si může odpovědět každý z nás, a to již i přes mohutnou dezinformační vlnu zasahující nejen území České republiky.

Nepřichází iniciativa Německa a Francie již příliš pozdě? Historicky byla přece vždy Francie provázána s Ruskem a naopak...

A priori nelze jakoukoliv iniciativu vedoucí k zastavení bojů odmítat. Německo a Francie, se též podle mého názoru, pokusily alespoň částečně pragmaticky vymezit k některým názorovým proudům, vybízejícím Západ k dodávkám zbraní Ukrajině. Prezident Porošenko sice poděkoval Hollandovi i Merkelové za "významné snahy stabilizovat, zmírnit a urovnat občanskou válku,“ ale obávám se, že se mu nedá v tomto ohledu až tolik věřit. Relativně vstřícné nabídky na uzavření příměří, počítající s autonomií některých území, jsou mu "trnem v oku" a obávám se, že jakoukoliv pomoc proti nespokojené části Ukrajiny bude hledat, a zcela jistě již i hledá, i mimo území Evropy. A krev i kvůli němu poteče bohužel dále...

Budou dodávat Američané "obranné" zbraně na Ukrajinu podle vás přímo či prostřednictvím například Polska?

Spojeným státům jejich dosavadní rozpínavá "jestřábí" politika, praktikovaná z pozice "světového četníka", velí dodávat zbraně vybraným zemím a organizacím tak, aby jejich velmocenské zájmy, podbarvené chtíčem po světovládě, byly uspokojeny. Aktuálně jsou však přímo či nepřímo, zainteresovány v několika významných válečných konfliktech po celé planetě, a veřejné mínění se jim již "doma" pozvolna obrací proti vlastní politické reprezentaci. Z tohoto důvodu se mohu domnívat, že zbraně a zbraňové systémy by mohly putovat ze zámoří na Ukrajinu již spíše zprostředkovaně.

Hovoří se o velké skupině Rusů v pobaltských státech, kteří jsou "občany-neobčany" nebo "občany druhé kategorie" bez volebního práva a dalších výhod. Nebude tohle další záminka Ruska k eskalaci napětí?

Objektivně musím konstatovat, že v tomto ohledu nenechá porušování práv skupin Rusů, jejich mateřské Rusko zcela jistě klidným, a je to tak nejspíše i v pořádku! Vzpomeňme na americké prezidentské proklamace, že ochrana jakéhokoliv jejich občana, kdekoliv na planetě, je výsostným zájmem a právem Spojených států a lze k tomu využít všemožné prostředky. Nemyslím si, že by obě světové velmoci uvažovaly a chovaly se odlišně. Na tuto problematiku se prostě nedá hledět prizmatem obyvatele České republiky, byl by to objektivně velice zjednodušený pohled, neboť pro "světové leadery" platí, ať chceme či nikoliv, zcela jiné konsekvence.

Někteří zahraniční komentátoři hovoří o největší eskalaci studené války od druhé světové války, srovnatelné snad jedině s kubánskou krizí. Jaký na to máte názor?

Ano, jedná se prokazatelně o významně nebezpečnou krizi, do jisté míry také o konflikt "studenoválečného" charakteru. Zatímco však v takzvané Kubánské krizi byly bipolárně zainteresovány dva dlouhodobě ideologicky protikladné politické systémy, a to systémy nejen s odlišnými filosofickými principy života, socialismus či kapitalismus, v tomto případě se jedná o ozbrojený ideologický střet v rámci jedné země, kdy doposud přátelsky kooperující občany začal náhle rozdělovat zřetelně nepřátelský přístup exekutivy k sousednímu Rusku, ale také nepřijatelná vstřícnost k ideologii fašismu, která je dnes "Kyjevem" prokazatelně minimálně tolerována. Na to však některé "západní země", zejména tedy jejich čelní představitelé, tendenčně pozapomínají a svalují veškerou vinu za iniciaci ukrajinské občanské války na Ruskou federaci. Sice se jim nedivím, ale současně s nimi zásadně nesouhlasím!

Nebude nulový výsledek mírových evropských snah pomyslným hřebíkem do rakve Evropské unie?

Tak to je poměrně odvážné tvrzení, i když racionální zárodek lze i v něm spatřovat. Je pravdou, že každé další diplomatické selhání EU by se mohlo již skutečně považovat za setrvale narůstající dysfunkci jejího politického vlivu. Zásadních hospodářských, ale také politických či jiných rozporů narušujících stavební strukturu EU, která ostatně nebyla nikdy ve své podstatě zcela pevná, v poslední době aritmeticky přibylo a stále přibývá, stejně tak jako nabízejících se úvah o možném vystupování některých členů z měnové unie, či dokonce samotné EU. Možná, že i my budeme v blízké době nuceni znovu přehodnocovat oprávněnost našeho členství a skutečný přínos unijního soužití pro naše občany, ale to bych opravdu nechtěl zatím předbíhat!

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista našel ideální kandidátku na českou prezidentku. Jmenuje se Zuzana

17:22 Publicista našel ideální kandidátku na českou prezidentku. Jmenuje se Zuzana

Publicista Zdeněk Holásek ve svém posledním komentáři na serveru Neviditelnýpes.cz přemítal o budouc…