Nad Tatrou sa blýska, slová divo bijú: Němcov byl ruský playboy. Držet hubu a krok, jinak z nás udělají putinovce. Akce proti vojskům NATO

04.03.2015 10:51

Na Slovensku probíhá bouřlivá debata kvůli ukrajinské krizi a úvahám NATO o vybudování nové základny na území Slovenska. Někdejší slovenský premiér Ján Čarnogurský je v médiích dokonce paradoxně označován za nepřítele státu. Slovenský poslanec Ľuboš Blaha (SMER) hovoří o nástupu nové totality. Lidé, kteří si dovolí mít jiný názor, jenž není v souladu s propagandou Západu, budou podle Blahy automaticky spojováni s tím, že jsou agenti nepřátelského režimu, milovníci Putina či takzvaná pátá kolona.

Nad Tatrou sa blýska, slová divo bijú: Němcov byl ruský playboy. Držet hubu a krok, jinak z nás udělají putinovce. Akce proti vojskům NATO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentský palác v Bratislavě, sídlo slovenské hlavy státu

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Romana Jocha (ze 4.3.) + (ze 14.1.)  (+ 8.12. + 11. 9  +ze 7. 8.), ,  Grigorije Paska (ze 3.3.) +(+ 19.11.) (+21. 10.), Daniela Hermana,  Marka Ženíška (z  27.2.) + (z 12.2.) + (z 26.1.) (+ ze 14.1.), Michaela Kocába (z 25.2.) + (z 3.12.) (+ z 8. 11.), Lenky Víchové, Alexandra Tolčinského (z 23.2.) + (z 13.2.), Heleny Ilnerové, Petra Fialy (z 22.2) + (4.9.)Štefana Füleho, Martina Jana Stránského, Miroslava Kalouska (ze 17.2.) + ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.)Karla Schwarzenberga (ze 14.2.) +(z 30.1.), (z 3.10.) + (ze 14.8.), Jiřího Zlatušky, Luďka Niedermayera, gruzínského velvyslance Zaala Gogsadzeho, Jefima Fištejna (z 12.2.)  (+z 11.12) , Jana ZahradilaMiroslavy Němcové , Jakuba Jandy, Barbory Tachecí, Martina Bursíka (z 4.2.) + (z 2.12.) (+ z 6.10.z 6. 8. a z 23. 6.), Ivana Gabala (+ 21.11.), Karla Svobody, Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25.1.) (+z 15.1.) + (z 27.8.) ,  Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty, Michaela Romancova (ze 7.1.) (+ z 20.8.),Tomáše Peszyńského, Mariana Jurečky, Jana Šinágla, Martina Balcara, Jiřího Peheho (z 26. 11.) + (z 11.9.) + (z 30.7.) , Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) , , Alexandra Vondry, Čestmíra HofhanzlaPetra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje Zubova, Václava BartuškyKarla Janečka, Pavla Žáčka (+ z 10. 9.), Jana Urbana, Daniely Kolářové, Alexandra Tomského (+ 2. část), Jiřího Peheho (z 11. 9.),  Johna BokaMaji Lutaj, Pavla Šafra, Františka Janoucha, , Vladimíra Hanzela, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Anatolije Lebeděva, Alexandra Kručinina, Jana Vidíma,či  Daniela Kroupy

Ján Čarnogurský na svém facebookovém profilu v úterý v souvislosti s vraždou někdejšího liberálního ruského politika Borise Němcova napsal: „Nakonec vás přeci jen budu zatěžovat dalším mým textem. Média jsou plná smutné události – vraždy Borise Němcova v Moskvě. Jako obvykle prezentují tento zločin úplně jednostranně proti Rusku, připisují ho Putinovi a ve skutečnosti zakrývají i plastičtější obraz Borise Němcova. S Borisem Němcovem jsem se setkal asi před 3–4 roky na zasedání Valdajského klubu v Rusku. Tehdy byl na programu blok o ruské opozici a přišel i Boris Němcov. Jeho politický souputník Vladimír Ryžkov je členem klubu a účastní se jeho zasedání pravidelně,“ napsal úvodem někdejší slovenský premiér.

Němcov byl ruským playboyem

Následně připomněl, že Boris Němcov a Vladimír Ryžkov založili politickou stranu PARNAS a byli jejími spolupředsedy. „Je to dost neobvyklé řešení a nedodává to straně důvěryhodnost. PARNAS má spíše liberální zaměření, ale chce oslovit i tradiční voliče. Něco jako na Slovensku donedávna NOVA. Ryžkov i Němcov vystupovali v diskusi velmi opozičně proti Putinovi. Na Němcova si vzpomínám, že jeho ekonomická argumentace působila kompetentním dojmem. Ryžkov se vyjadřuje spíše k politickým otázkám,“ stojí dále v příspěvku Čarnogurského na jeho facebookovém profilu.

Boris Němcov byl ale podle něj i jakýmsi „ruským playboyem“. „Má čtyři děti se třemi ženami, ačkoliv je stále ženatý s původní manželkou Raisou. S ukrajinskou fotomodelkou Annou Durickou se znal od roku 2011 a spolu žili střídavě v Kyjevě a v Moskvě. Byl straší o 32 let. V ruském tisku píší, že Durická otěhotněla koncem roku 2013 a v lednu 2014 jí Němcov zaplatil potrat na elitní klinice ve Švýcarsku. Oné tragické noci byli spolu na večeři v restauraci a šli spolu do Němcovova bytu nedaleko Kremlu. Podle mého názoru by měl Němcov šanci na politický comeback jen v případě, pokud by Rusko, neboli Putin, totálně politicky prohráli konflikt na Ukrajině. Zatím ho však Rusko vyhrává,“ uvedl s tím, že si vrahové Borise Němcova zaslouží, aby je policie co nejdříve odhalila, a oni byli spravedlivě potrestáni.“

Čarnogurský – veřejný nepřítel?

Jak dále uvádí, tento text se snažil napsat vyváženě kvůli tomu, že byl minulý týden v deníku SME označen Peterem Schulzem za šiřitele ruské propagandy. V pondělí pak Konštantín Čikovský v Denníku N Čarnogurského dokonce označil za v zásadě veřejného nepřítele, kterému by mělo být znemožněno vystupování v médiích. „Naštěstí díky blogům, Facebooku a dalším médiím to technicky není možné,“ dodává k tomu Čarnogurský, který v minulosti zastával například funkce místopředsedy federální vlády (1990), předsedy vlády Slovenské republiky(1991–1992) a ministra spravedlnosti Slovenska (1998–2002).

Poté připomněl blížící se shromáždění občanů proti základnám NATO na Slovensku. Akce proběhne 12. března v 17 hodin v Bratislavě na Hviezdoslavově náměstí. „Dnes (3. 3. – pozn. red.) už jednal generální tajemník NATO v Bratislavě s naším prezidentem a našich závazcích v NATO. Aby nás nepředběhli,“ napsal dále Čarnogurský.

Informační válka na Slovensku a Kiska

Slovenský poslanec Ľuboš Blaha (SMER) pak reagoval na svém facebookovém profilu na jednání slovenského prezidenta Andreje Kisky s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem v Bruselu, kde Kiska zdůraznil, že z pohledu bezpečnosti je slovenské členství v Severoatlantické alianci absolutní prioritou. Slovenská hlava státu se vyjádřila i k takzvané informační válce v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Kiska uvedl, že v době zhoršení situace na Ukrajině jsme svědky narůstajícího informačního boje v podobě placených účelových dezinformací a lží, které se dostávají stále častěji do médií a šíří se po internetu. „Je zřejmé, že to není demokratické šíření vlastních názorů, ale placená informační kampaň,“ řekl Kiska. Se Stolterbergem pak jednali o tom, jak tomu čelit. Podle Kisky se shodli na tom, že „lež má krátké nohy“. Generální tajemník dodal, že nelze na propagandu reagovat další propagandou. Modelem úspěchu v boji proti informační válce je podle Kisky účinnější angažovanost občanské společnosti a politických lídrů.

„Prezident Kiska dnes (3. 3. – pozn. red.) vyhlásil, že informační válce ohledně Ruska se musíme bránit a dodal, že lež má krátké nohy. Jsou dvě možnosti, jak si to vysvětlovat: buď to myslel jako hlubokou sebereflexi a vlastně brutálně vynadal šéfovi NATO a EK za to, že organizují informační válku a že jejich lži časem budou odhaleny. V tom případě klobouk dolů, že konečně někdo z pravicové smetánky přiznal, že ohledně Ruska se v Evropě šíří štvavá propaganda, která už nabývá hysterických projevů. Samozřejmě žertuji, Kiska to takto nemyslel.

Blaha: Nastupuje nová totalita

Pravdivá je podle Blahy druhá možnost. „Myslel tím, že jakýkoliv alternativní názor je dnes potřeba na Západě spojovat s informační válkou Ruska a že pokud má někdo jiný názor, jak si přeje NATO, takový názor nemůže být autentický a musí být uměle vyvolaný Rusy. Oni prostě chtějí z lidí dělat úplné idioty… Nastupuje nová totalita, přátelé. Všimněte si toho důrazu, jaký Západ klade na to, že Rusové šíří propagandu a že rozdělují obyvatele na Západě: nějaký učitel zkoumá webové stránky na internetu, které mají proruský obsah (zbytek webu je tedy stejně tak zmanipulovaný, jen druhou stranou, pokud to správně interpretuji), nějaká politoložka v přímém přenosu konspiruje, že Syriza má něco společné s Putinem (pro paní politoložku hanba na celý život v celé akademické obci, ale asi to stojí za to). Kiska v Bruselu hovoří o bránění se informační válce… Kam celá tato kampaň směřuje?“ ptá se Blaha.

Podle něj povede k potlačení svobodné diskuse. „Každý, kdo myslí jinak, bude okamžitě podezřelý z toho, že ve válce stojí na straně „nepřítele“. Pozvolna se tu začíná legitimizovat totální útok na svobodu slova a svobodu myšlení. Nejen politici, ale i běžní občané, kteří si dovolí mít jiný názor, než je propaganda Západu, budou automaticky spojováni s tím, že jsou agenti nepřátelského režimu, milovníci Putina a pátá kolona či co já vím, co ještě. Do tohoto putinovského pytle nahází celou radikálnější levici, včetně Syrizy, Die Linke a k nim hodí i kritičtější sociální demokraty, konzervativce, nacionalisty, zelené či antiglobalisty, jen aby se zbavili autenticky všech kritiků. Hodí tam úplně každého, kdo přemýšlí alternativně, kritizuje americké imperiální výboje, odmítá nespravedlnosti korporátního kapitalismu, upozorňuje na chudobu, nerovnost či aroganci bank a velkých firem. Se Stalinskou paranoií tam hodí všechny, co nedrží hubu a krok. Z nepřátelství vůči Rusku se stane náboženství a každý kritický hlas vůči establishmentu bude považovaný za herezi. Sem směřujeme… Kiskova slova naznačují, že jde do tuhého. Západ si vytvořil „strašáka“, proti kterému se jde „bránit“: to už tu v dějinách párkrát bylo a vždy to končilo totalitou. Zlé, zlé, zlé,“ uzavírá Blaha.

Proruskou propagandu na Slovensku prý šíří 42 webů. Alespoň o tom je přesvědčen středoškolský učitel Juraj Smatana, který sestavil seznam internetových stránek, které na Slovensku pomáhají vytvářet obraz světa vyhovující ruské politice. Více se dočtete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…