Americké zbraně potřebují odbyt. Advokátka Hustáková pečlivě o české zahraniční politice, Rusku i Evropě. A toto je prý náš nejvýznamnější politik

19.02.2015 11:37

VÝCHOD – ZÁPAD? Loajalita neznamená, že musíme někomu sloužit do sebezničení. Ale přesně toto po nás dle pražské advokátky a znalkyně Ruska Miroslavy Hustákové chce Brusel. Doktorka Hustáková přináší zajímavé srovnání – do roku 1989 jsme prý sice byli vazaly SSSR, ale nikdo nenutil československé vojáky jít bojovat do Afghánistánu. Nejvýznamnějším českým politikem z hlediska prosazování Česka v zahraničí za uplynulých 25 let je podle advokátky jednoznačně Václav Klaus.

Americké zbraně potřebují odbyt. Advokátka Hustáková pečlivě o české zahraniční politice, Rusku i Evropě. A toto je prý náš nejvýznamnější politik
Foto: Archiv MH
Popisek: Miroslava Hustáková

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Martina Jana Stránského, Miroslava Kalouska (ze 17.2.) + ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.)Karla Schwarzenberga (ze 14.2.) +(z 30.1.), (z 3.10.) + (ze 14.8.), Luďka Niedermayera, Alexandra Tolčinského, gruzínského velvyslance Zaal Gogsadze, Jefima Fištejna (z 12.2.)  (+z 11.12)  Marka Ženíška (z 12.2.)+ (z 26.1.) (+ ze 14.1.) Jana ZahradilaMiroslavy Němcové , Jakuba Jandy, Barbory Tachecí, Martina Bursíka (z 4.2.) + (z 2.12.) (+ z 6.10.z 6. 8. a z 23. 6.), Ivana Gabala (+ 21.11.), Karla Svobody, Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25.1.) (+z 15.1.) + (z 27.8.) ,  Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty, Romana Jocha (ze 14.1.)  (+ 8.12. + 11. 9  +ze 7. 8.) Michaela Romancova (ze 7.1.) (+ z 20.8.),Tomáše Peszyńského, Mariana Jurečky, Jana Šinágla, Martina Balcara, Jiřího Peheho (z 26. 11.) + (z 11.9.) + (z 30.7.) , Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) ,  Grigorije Paska (+21. 10.) Michaela Kocába (z 3.12.) (+ z 8. 11.+ z 5. 7. a 15. 3.), Alexandra Vondry, Čestmíra HofhanzlaPetra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje Zubova, Václava BartuškyKarla Janečka, Pavla Žáčka (+ z 10. 9.), Jana Urbana, Daniely Kolářové, Petra Gazdíka, Alexandra Tomského (+ 2. část), Jiřího Peheho (z 11. 9.),  Jiřího Pospíšila,Johna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, Pavla Šafra, Františka Janoucha, , Vladimíra Hanzela, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Anatolije Lebeděva, Alexandra Kručinina, Jana Vidíma, Daniela Kroupy,   Františka BublanaMarty Kubišové, Petry Procházkové, šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), či Džamily Stehlíkové (21.11.)

Paní doktorko, jak zhodnotit českou geopolitickou pozici a zahraniční politiku za posledních 25 let? Objevuje se kritika naší přílišné loajality k USA a Západu obecně, prozápadní pozorovatelé naopak kritizují českou politickou praxi za neloajalitu k EU a přátelskost k Rusku. Kde je dle Vás pravda? Které osobnosti a proudy zanechaly v tomto smyslu kladnou stopu a které zápornou?

Za loajalitu nepovažuji být někomu sluhou do svého sebezničení. Toto se po jednotlivých zemích EU chce, Brusel je nutí k poškozování vlastní ekonomiky a nic jiného sankce nepřináší. Zástupce RF v EU Čižov v pondělí přímo sdělil, že Rusko o sankcích nehodlá jednat, ať si s nimi děláme co chceme, oni budou reagovat po svém. Kdyby je tak trápily, jak se nám snaží vnutit naši politici, tak by aspoň zasedli ke stolu. Do roku 1989 jsme byli vazaly SSSR, ale nikdy nás nenutil, aby voják ČSSR šel s nimi bojovat do Afghánistánu. Českého občana za 40 let socialismu nikdo nemohl nazvat v jiné zemi okupantem. Mnohokrát kritizován, a to často právem, za politiku vnitrostátní je prezident Klaus, ale za 25 let od sametové revoluce je nutno právě jeho považovat za největší osobnost naší české politiky vůči zahraničí. Dokázal jít proti proudu, oprávněně nevěřil, že jsou chemické zbraně v Iráku, odhalil mezinárodní kšefty ohledně tzv. globálního oteplování, nesouhlasil s bombardováním Jugoslávie a jejím rozbitím, varoval před porušením mezinárodního práva nezákonným vznikem Kosova, kritizoval přepadení mírného obyvatelstva národa Jižní Osetie ze strany Saakašviliho, který by při dodržování mezinárodního práva byl dávno postaven před mezinárodní soud za genocidu národa Osetinců,  a  nehrozilo by mu jen zavření za majetkové delikty v Gruzii, kde jej trestně stíhají. Zájmy svého národa (když zrovna pominu zalíbení v propiskách) ve světě obhajoval po celou dobu 25 let, tedy postavení jeho sochy ve Washingtonu neočekávám. Negativní stopy zanechalo a zanechává tolik politiků, že by při jejich vyjmenovávání se mohl čtenář domnívat, že Parlamentní listy se staly telefonním seznamem bez čísel.

Hovoří se o rozdvojení Evropy na severní část, která se spíše bojí Ruska, a jižní část, která se spíše bojí Islámského státu. Polsko či Pobaltí mají vůči Rusku tvrdý postoj, Slovensko, Maďarsko či Rakousko častokrát s Moskvou „jdou na kompromis“. Kde je v obou dilematech, tedy „severojižním“ i „středo-východoevropském“ do budoucna naše pozice, pokud jde o Rusko, jeho ambice na kontrolu jeho blízkého příhraničí, kritiku lidských práv v Rusku, starost o Ukrajinu apod.?

Já nevím, kdo hovoří o rozdvojení Evropy, ale musím se zeptat, kdo má tady pořád tendenci vzbuzovat v lidech strach a vyvolávat v nich pocit ohrožení? Kdo se jim vnucuje s myšlenkou, že je ten nebo onen nepřítel a dělá všechno proto, aby se nepřítelem stal? Komu tyto strachy slouží? Kdo vyzbrojuje islámské radikály? Očekávám že země Kapverdy, nebo Svazijsko to asi nebudou ... Na jedné straně se v nás vzbuzuje strach z islámu, ví se, že radikálové v rámci Evropy se rekrutují převážně z druhé generace přistěhovalců, jejich asimilace a osvojení si evropských hodnot příliš v praxi nefunguje, přesto je naši politici sem zvou.

Na druhé straně u nás nemají zastání křesťanští Syřané, jejichž dětem tito radikálové uřezávají hlavy a zbytek těla vidíte v matčině náručí. Záměrně se zde vytváří problémy, aby se mohly poté řešit. Já bych nebrala vážně, který stát má k Rusku údajně tvrdý postup, protože stačí jedny volby a vše se změní. Poláci nemohou odpustit Rusům fakt, že jejich ambice se v historii nenaplnily, byli od Moskvy vyhnáni už v 17. století Dmitrijem Požarským  a partnerství s Hitlerem se jim také nevyplatilo. Uzavřeli s ním  Pakt o neútočení, kterým časově předstihli SSSR. Známý pakt Molotov – Ribentrop byl podepsán až v srpnu 1939.  Okupovali Československo v roce 1938 na Těšínsku jako spojenci Hitlera, a holt jejich partnerství dobře nedopadlo. Nyní si nechali Američany umístit systém PRO a díky tomu na ně míří ruské Iskandery.

Anketa

Budou se mít vaše děti na světě lépe než vy?

88%
12%
hlasovalo: 122048 lidí

My Češi nemáme ambice si brát cizí území, ale také nehodláme nikomu dávat to naše. Dokázali jsme i po 600 létech poděkovat Němcům za návštěvu a vyprovodit je domů, když měli zájem žít ve své říši. V podstatě se jim umožnilo mnoho let proklamované přání, i když asi jinak, než si sami představovali. Tím chci říci, že každý národ má svá specifika, je rozhodující jaká politická garnitura zrovna vládne. Kdyby byl u nás premiérem Klaus a Zeman prezidentem, tak servilita k Bruselu nebude vůbec. Pojem lidská práva je v praxi zneužíván, odůvodňuje se tím realizace mocenských zájmů, zejména ze strany těch, kteří tato práva sami nedodržují. Umíte si představit, kdyby v Rusku měli vězně deset let bez obvinění a krmili je násilím nosní dírkou jako se tomu děje na Quantánamu? Co se týká hranic, tak Rusové si základny NATO okolo svého území nepostavili, koluje vtip, že Rusko chce válku, protože umístilo zemi tak blízko základen NATO.

V českém prostředí se začínají množit často výstražné názory varující před ruskou hrozbou pro svět, pro Evropu. Komentátoři jako Šafaříková, Gabal nebo Šafr mluví o rusizaci Česka a jeho příklonu k Rusku. Je to reálná hrozba? Jak by dle Vás mohlo v příštích deseti letech Rusko proměnit architekturu Evropy? Je nutné se tomu bránit? Co teorie šířená špičkami NATO, že Rusko by mohlo otestovat soudržnost aliance vyvoláním hybridního konfliktu v Pobaltí?

Tito komentátoři a mnozí další novináři mi připomínají ty horlivé svazáky na naší fakultě, co věděli předem přesně, kde je pravda, a rozhodovali o mně, zda mohu odjet do toho imperialistického světa a významně mi po schůzi sdělili: „No, tak jsme ti tu cestu schválili, i když byly okolo tebe velké diskuse.“ Má poznámka, že kolik mi na to přispějí, když už o mně rozhodují, je vytáčela do běla a nechápali, jak tak vynikající student může mít ty oportunistické názory. Rusko si váží míru a má k tomu důvod. Za druhé světové války neslo 70 % veškerých ztrát z celého SSSR, není rodiny, která by neměla oběti na životech. Pokud si připustíme, že žijeme v kapitalismu, tak mi vysvětlete, proč USA letos dávají do zbrojení 561 miliard dolarů a Rusové 87,8 miliard? Komu tedy více zbraní stárne ve skladech? Kdo je potřebuje použít, aby mohl mít další kšeft? I z projevů některých našich vojenských představitelů je zřejmé, že se cítí nevyužiti, rádi by každý večer dávali najevo národu svoji důležitost ve zprávách z bojů. Věřím, že většina národa ale o to nestojí.

Co se týká Pobaltí, tam se objektivně a vážně porušují lidská práva, kdo je národností Rus, nesmí být občanem jejich zemí, i když se tam narodil a jinou vlast nemá. Nemají tak žádné občanství. Je jich tam okolo 30–40 % z celého obyvatelstva, a tedy třetina obyvatel může nadělat v těchto zemích problémy, pokud se jejich práva budou dál ignorovat. Tady si představme, kdyby si dovolil např. v roce 1937 prezident Beneš zamezit Němcům mít české občanství, protože jsou Němci, toto by nám přece právem vyčítal celý svět. Pokud se to děje někde jinde a nehodí se nám to do krámu, tak to raději nevidíme.

Je na místě se důvodně obávat nějakých výrazných ruských zájmů v naší zemi? Co by u nás mohlo Rusy zajímat? Vyhrotím-li otázku, mají nějaký zájem nás „vykrást“ a politicky ovládnout? Nebo jim jde jen o ekonomické partnerství?

Víte, ono je dobré se podívat na mapu Evropy a z ní už uvidíte, jakou úlohu můžeme v ní hrát. Nevím, co by v naší zemi mohli Rusové vykrást, když je za 25 let vykradena. Pokud vím, tak si tady hrajeme na chytré horákyně, co neví, jestli postavit třetí reaktor Temelína s nimi, nebo s někým jiným. Mezi tím se Rusové již dohodli o stavbě elektráren v Indii, Íránu, naposled minulý týden v Egyptě. Tím, co si vzájemně mohou partneři nabídnout, je určena kvalita jejich vztahu. Rusko je jedna z velmocí, která se vždy bude snažit mít co největší vliv jako každá jiná velmoc. Jen jde o metody, které daná země používá. Neumím si představit, že by Putin sdělil to, co nedávno Obama, a jeho projev běží na Facebooku. Podle něj USA musí mít nejvíc zbraní na světě a zemím, co je nebudou poslouchat, budou kroutit ruce. Takový přístup velmoci již předem partnerství vylučuje. Já jsem Češka a dívám se tedy z tohoto pohledu. Chci, aby naše země byla způsobilá důstojně nabídnout spolupráci jiným zemím, a tím se stala jejich faktickým partnerem. Ať už jde o Rusko, nebo kohokoliv jiného.

Někdejší vládní zmocněnec pro americký radar v Česku Tomáš Klvaňa píše dokonce o výrazném vlivu ruské propagandy u nás a tvrdí, že jí dávají prostor i „bojácná“ veřejnoprávní média a celá země se odchyluje od západní orientace, což je prý politikům buď jedno, anebo se na tom přímo podílí. Pokud podle Klvani česká občanská společnost postupnou rusifikaci nezvrátí, pak amen s námi… Co o tom soudíte? Je nutné omezit svobodu slova v zájmu „obrany před ruskou propagandou“?

Pan Klvaňa zde zastupoval zájmy USA, prosazoval něco, co mohlo ohrozit naší bezpečnost, protože v případě konfliktu druhá strana vždy ničí taková zařízení jako první.  Proto se nedivím, že je smutný. Antiruská propaganda se line ze všech médií a lže se tak, že už běží vtipy, že pravda začíná tam, kde končí signál České televize. Množící se stížnosti na neobjektivnost České televize o tom svědčí. Tady rozhodně nešíří pravdu oficiální informační média, ale internet. Obrovské množství lidí působí na Facebooku, posílají si zprávy mailem, provádějí srovnání a už jednoduše oficiálním médiím nevěří. Musí to být pro ty, co do lží investovali takových miliard, tristní výsledek. Víte ono každá lidská bytost má určitý pud sebezáchovy. Až do internetu existoval jediný zdroj informací, a ten patřil tomu, kdo byl u moci, přestože to naoko vypadalo jinak. Je jedno, že se vydávalo hodně novin, protože se poskytovaly stejné informace.  Toto si vládnoucí plně uvědomují a chtějí proto internet omezit. Už je na takový postup pozdě, a pokud to udělají, tak se to stane urychlovačem vývoje, ale opačným směrem, než si sami přejí. Naštvou se i ti, co je politika vůbec nezajímá.

Fotogalerie: - Průvod v Moskvě

Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo...
Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo...
Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo...
Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo...
Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo...
Průvod ke dni národní jednoty v Moskvě. Zúčastnilo...

Co se týká samotného Ruska, tak zde je nutno je podrobit důrazné kritice, protože právě pro svoji prezentaci ve střední Evropě nedělá téměř nic. Nebýt řady dobrovolníků v naší zemi, kteří denně překládají zprávy ze zdrojů z Donbasu a Ruska, dělají tak srovnání, a zejména doplnění informací, které se nám tady zatajují, tak se neví o Rusku nic. Jsem jedna z nich, a proto jsem je kritizovala na svém webu. Google hlídá IP adresy návštěvníků, tak vím, že to četly i odpovědné orgány v Moskvě. Nemám důvod být k jejich nekvalitní práci servilní, tak jsem holt jejich kritiku podrobně popsala. Pro mne je nepochopitelné, že 40 milionů Poláků. 10 milionů Čechů, 6 milionů Slováků, 80 milionů Němců a další Evropané nemají možnost číst aktuální zprávy o Rusku ve své mateřštině. To už nehovořím o potřebném titulkování projevů Putina, Lavrova, jejichž slova se zde záměrně překrucují a občan nemá možnost pravdu zjistit.

Je třeba nějak revidovat český postoj k další integraci EU? Je dobré usilovat o čím dál těsnější unii i o přijetí eura? Jak se má ČR postavit k otázce imigrace? Mimochodem, jak se díváte na sílící popularitu protievropských či protiimigračních stran jako Front National (Francie), UKIP, Praví Finové či Švédští demokraté?

S ohledem na současný postoj Řecka, k tomu se brzy připojí Kypr, bych se spíše ptala, kdy se EU začne jako celek rozpadat. Kyperský prezident oznámil, že chce obnovit s Rusy smlouvu o vojenské spolupráci, na základě níž tam budou mít vojenskou základnu, smlouvu chce uzavřít dne 25. 2. na své návštěvě v Moskvě. Le Pen vyhrála loni ve Francii volby do Europarlamentu, její politickou činnost se EU snažila zastavit neposkytnutím úvěru, ale ten nakonec získala od česko-ruské banky ve výši 9 milionů euro, a ty ji jistě budou stačit, aby byla úspěšná v prezidentských volbách květnu 2017. Její program je přímo vystoupit z NATO a EU.

Bulhaři prochytračili Jižní proud, ze kterého mohli mít pro svoji zemi bezplatný zisk, uvolnili cestu Turkům a už tam byla masivní demonstrace. Nepokoje se nyní snaží mocní regulovat, chtějí odpoutat pozornost od pravé příčiny stavu a snaží se v lidech vzbudit dojem, že za všechno mohou Židé, muslimové, jen ne ten, co ty uprchlíky z domů vyhání, zavinil války po celém světě.  Jde o to, zda jim to lidé budou papat, nebo ne. Tyto tendence usměrňovat nespokojené jiným směrem, než proti viníkovi, jsou i v naší zemi. Zabraňme válkám ve světě a nikdo k nám nebude utíkat. Určitě není řešením vyzbrojování stran konfliktu. K tomu se ukázal na Facebooku hezký vtip na úkor pan Kalouska, který také mír uzavřený v Minsku ohledně Ukrajiny nemůže rozkousnout. Chce tam poslat zbraně. Lidé na něj tedy reagují, že kdyby se jeho vnuci hádali, tak by jistě pro jejich usmíření dal každému nůž do ruky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaroslav Foldyna se řízně vložil do křiku na Trumpa: Česká kavárna je zaskočena jako komunisti v roce 1987. Tihle Klvaňové, ČT, lidi, kteří hlásají jedinou svou pravdu o demokracii...

16:25 Jaroslav Foldyna se řízně vložil do křiku na Trumpa: Česká kavárna je zaskočena jako komunisti v roce 1987. Tihle Klvaňové, ČT, lidi, kteří hlásají jedinou svou pravdu o demokracii...

ROZHOVOR „Myslím, že česká kavárna a její okolí se cítí zaskočena, jako byli naši komunisté v roce 1…