Bývalý senátor Vízek: Ukrajinu dostali na dno vlastní prezidenti a jejich kamarily, ne Rusko. Teď se musíme Zemana zastat a podpořit ho

09.04.2015 4:47 | Zprávy

ROZHOVOR „Černobílý pohled na události a na lidi nikdy nevede k pravdě, má daleko ke spravedlnosti a jen jitří city, násobí křivdy, prohlubuje příkopy, znemožňuje dohody, oddaluje řešení. Toto se Evropě a Americe na Ukrajině žel podařilo měrou vrchovatou. Války se dají vyhrát, ale těžší je vyhrát mír. A to se současným mocným nedaří. A Rusko porazit silou? Od Moskvy odtáhli už Napoleon a Hitler, na třetího bychom neměli být zvědaví,“ sdělil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý senátor František Vízek. Podpořil v něm cestu prezidenta Zemana do Moskvy, kriticky se vyjádřil k mentorování amerického velvyslance a vyjádřil naději v budoucnost Evropské unie.

Bývalý senátor Vízek: Ukrajinu dostali na dno vlastní prezidenti a jejich kamarily, ne Rusko. Teď se musíme Zemana zastat a podpořit ho
Foto: liberecky.nslev21.cz
Popisek: František Vízek na snímku s Václavem Havlem

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz, přinášející názory Vladimíra Hučína, Jiřího Zlatušky (z 8. 4.)(+ z 21. 2.), Romana Jocha (ze 7. 4.) (ze 4. 3.) + (ze 14. 1.)  (+ 8. 12. + 11. 9  + ze 7. 8.),  Mariusze Jurosze, Karla Hvížďaly, Václava Vydry, Milana Uhdeho, Pavla Šafra (ze 30. 3.)+ (z 21. 3.), Pavlíny Filipovské, Jaroslava Hutky, Pavla Svobody, Miroslavy Němcové, Zdeny Mašínové, gen. Jiřího Šedivého, Karla Schwarzenberga (z 24. 3.)(ze 14. 2.) + (ze 30. 1.), (ze 3. 10.) + (ze 14. 8.) Ivana Langera, Františka Gábora, Jana Šinágla (z 22. 3.), německého velvyslance, Tomáše Klvani (z 20. 3.)+ (ze 12. 3.), Luďka Niedermayera (z 20. 3.), Martina Bursíka (ze 17. 3.) (+ ze 4. 2.) + (z 2. 12.) (+ ze 6. 10.z 6. 8. a z 23. 6.), Karla Svobody (z 16. 3.) (+ z 28. 1) Miroslava Kalouska (z 11. 3.) + (ze 17. 2.) + (z 6. 1.) (+ ze 3. 12 + z 2. 10.), Františka LaudátaPavla Teličky, Grigorije Paska (ze 3. 3.) (+ 19. 11.) (+ 21.  10.), Daniela Hermana,  Marka Ženíška (z  27. 2.) + (ze 12. 2.) + (z 26. 1.) (+ ze 14. 1.), Michaela Kocába (z 25. 2.) + (ze 3. 12.) (+ z 8. 11.), Lenky Víchové, Alexandra Tolčinského (z 23. 2.) + (ze 13. 2.), Heleny Ilnerové, Petra Fialy (z 22. 2) + (4. 9.)Štefana Füleho, Martina Jana Stránského, gruzínského velvyslance Zaala Gogsadzeho, Jefima Fištejna (ze 12. 2.)  (+ z 11. 12) , Jana ZahradilaJakuba Jandy, Barbory Tachecí, Ivana Gabala (+ 21. 11.), Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25. 1.) (+ z 15. 1.) + (z 27. 8.) ,  Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty, Michaela Romancova (ze 7. 1.) (+ z 20. 8.), Tomáše Peszyńského,  Martina Balcara, Jiřiny Šiklové (ze 14. 12.) (+ 22. 7.), Alexandra Vondry, Čestmíra HofhanzlaPetra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22. 8. + z 1. 9.) Stanislava Chernilevského, Andreje ZubovaKarla Janečka, Jana Urbana, Maji Lutaj, Františka JanouchaVladimíra Hanzela, Anatolije Lebeděva či Alexandra Kručinina.

Napsal jste spolu s pěti kolegy otevřený dopis prezidentovi, premiérovi a předsedům obou komor Parlamentu, v nichž píšete, že prezident Zeman má jet do Moskvy na oslavy ukončení druhé světové války. Aby uctil desítky milionů obětí. Co ale říkáte na protiargument, který sdělila německá kancléřka Angela Merkelová, že na vojenské přehlídce budou možná defilovat i tanky, které střílely na Ukrajině. Takže se jí neúčastní a přijede až o den později. Ostatní lídři EU (s výjimkou totálně zadluženého Řecka) do Moskvy nedorazí vůbec. Je opravdu správné, aby za této situace prezident Zeman do Moskvy jel?

K tomu, aby se Ukrajina dostala na ekonomické, politické a společenské dno, nepotřebovala Rusko. Stačila si to „zařídit“ sama: kamarily vytvořené postupně kolem prezidentů Kučmy, Kravčuka, Juščenka, Janukovyče, Turčynova, Porošenka přivedly zemi tam, kde je. Jenom v České republice žije legálně přes 300 tisíc Ukrajinců, nelegálních utečenců je nejen v Česku kdoví kolik. Utekli před bídou, kterou „dostali darem“ od vlastní neschopné vlády. Evropa i Amerika kyjevské vládce řadu let – když ne podporovaly – tak tolerovaly.

Mají oprávnění – v souvislosti s oslavou konce války – dávat nyní lekce hlavě našeho státu? Vždyť krev a slzy na východ Ukrajiny nepřivezly jen ruské zbraně. A Krymská republika? Jak mnoho se jejím občanům stýská po Ukrajině?

Jak pohlížíte na aktuální přestřelku mezi českým prezidentem a americkým velvyslancem?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kauza bitcoin. Komentátor vytáhl na světlo, na co se zapomíná

18:21 Kauza bitcoin. Komentátor vytáhl na světlo, na co se zapomíná

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Komentátor Tomáš Vyoral pro ParlamentníListy.cz komentuje rozhodnut…