Tereza Spencerová: „Držte hubu, nebo půjde o život.“ Ukrajina je totalitní demokracie. Naši spojenci vévodí cenzuře. USA asi posloucháme už jen my

23.04.2015 8:02

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Na Ukrajině jsme dosáhli stavu totalitní demokracie, uvádí novinářka Literárních novin a analytička Tereza Spencerová ve svém pravidelném shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz. Dává tak najevo znepokojení nad napětím, které nastalo po sérii záhadných úmrtí v Kyjevě, které mnozí interpretují jako politické vraždy. Spencerová též konstatuje, že saúdskoarabská operace na Arabském poloostrově skončila fiaskem a komentuje vzrušení kolem utonutí tisíce imigrantů.

Tereza Spencerová: „Držte hubu, nebo půjde o život.“ Ukrajina je totalitní demokracie. Naši spojenci vévodí cenzuře. USA asi posloucháme už jen my
Foto: kremlin.ru
Popisek: Z jednání v Minsku (zleva: Vladimir Putin, Francois Hollande, Angela Merkelová, Petro Porošenko)

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Libora Roučka, Michaela Romancova (z 20.4.) + (ze 7.1.) (+ z 20.8.),  Zdeny Mašínové (z 15.4.) + (z 27.3.) , senátora Zdeňka Papouška, Jiřího Zlatušky (z 18.4.) + (z 8.4.)(+ z 21.2.) , Miroslavy Němcové (z 15.4.) + (z 26.3.), Jaroslava Hutky (z 18.4.) + (ze 31.3.) Alexeje Kelina, Antona Litvina, Martina C. Putny, Alexandra Vondry, Pavla Teličky, Jany Černochové (z 11.4.), Jana Bartoška (z 12.4.) , Vladimíra Hučína, Romana Jocha (ze 7.4.) (ze 4.3.) + (ze 14.1.)  (+ 8.12. + 11. 9  +ze 7. 8.),  Mariusze Jurosze, Karla Hvížďaly, Václava Vydry, Milana Uhdeho, Pavla Šafra (z 30.3.)+ (z 21.3.), Pavlíny Filipovské, Pavla Svobody, gen. Jiřího Šedivého, Karla Schwarzenberga (z 24.3.)(ze 14.2.) +(z 30.1.), (z 3.10.) + (ze 14.8.) Ivana Langera, Františka Gábora, Jana Šinágla (z 22.3.), německého velvyslance , Tomáše Klvani (z 20.3.)+ (z 12.3.), Luďka Niedermayera (z 20.3.), Martina Bursíka (ze 17.3.) (+z 4.2.) + (z 2.12.) (+ z 6.10.z 6. 8. a z 23. 6.), Karla Svobody (z 16.3.) (+ z 28.1) Miroslava Kalouska (z 11.3.) + (ze 17.2.) + ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.), Františka Laudáta, Grigorije Paska (ze 3.3.) +(+ 19.11.) (+21. 10.), Daniela Hermana,  Marka Ženíška (z  27.2.) + (z 12.2.) + (z 26.1.) (+ ze 14.1.), Michaela Kocába (z 25.2.) + (z 3.12.) (+ z 8. 11.), Lenky Víchové, Alexandra Tolčinského (z 23.2.) + (z 13.2.), Heleny Ilnerové, Petra Fialy (z 22.2) + (4.9.)Štefana Füleho, Martina Jana Stránského, gruzínského velvyslance Zaala Gogsadzeho, Jefima Fištejna (z 12.2.)  (+z 11.12) , Jana ZahradilaJakuba Jandy, Barbory Tachecí, Ivana Gabala (+ 21.11.), Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25.1.) (+z 15.1.) + (z 27.8.) ,  Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty,Tomáše Peszyńského,  Martina Balcara, Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) ,Čestmíra HofhanzlaPetra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje ZubovaKarla Janečka, Jana Urbana, Maji Lutaj, Františka Janoucha, , Vladimíra Hanzela, Anatolije Lebeděva či Alexandra Kručinina

Z Jemenu přicházejí zvláštní zprávy. Některé zdroje tvrdí, že boje ustaly a vrací se svržený prezident, jiné to popírají. Rozporné jsou i informace o postoji Íránu. Jak to tedy je? Směřuje Arabský poloostrov k uklidnění a ceny ropy ke snížení? 

To je opravdu bizarní situace. Saúdové po čtyřech týdnech bombardování Jemenu, za což na ně „mezinárodní společenství“ neuvalilo žádné sankce nebo něco podobného, zavraždili přes tisíc lidí, včetně spousty žen a dětí, najednou oznámili konec původní operace s tím, že prý dosáhla osmi bodů, které měla za cíl. Na počátku ale nikdo o žádných osmi bodech nemluvil, jen o tom, že se uprchlý jemenský prezident Hádí vrátí, až budou rebelští Húthíové vytlačeni z hlavního města San´á a z Adenu, a nic z toho se nestalo. Nově vymyšlených, a proto blíže nespecifikovaných osm bodů se ale podle Saúdů rovná vítězství, ovšem sami vzápětí přiznali, že asi jen „malému“, protože hned přišli s další vlnou bombardování, už ale pod novým názvem. Takže ve finále Saúdové dál zabíjejí a jejich pudlík, pseudoprezident Hádí, avizuje sice návrat do své země, ale netřeba to brát nijak vážně. Až se opravdu začne jednat o budoucím rozdělení moci v Jemenu, americká a saúdská loutka Hádí nebude tím, kdo se vrátí na vrchol. 

Tmářské monarchie Perského zálivu mezitím utahují své rozpočty, protože válka v Jemenu bude očividně pokračovat a zisky z ropy klesat, a tak uvidíme, co bude. Nicméně přibývá i v západních médiích komentářů, podle nichž si Saúdové ukousli velké sousto a jejich válka je blamáží už dnes a skončí blamáží ještě větší. V každém případě doporučuji nevěřit ničemu, co vychází ze saúdských médií. Koneckonců, je to podle mezinárodních srovnání třetí země na světě s největší mírou cenzury, hned po Eritreje a Severní Koreje. A fakt, že jsou to naši spojenci, je jen naše hanba.    

Fotogalerie: - Pohřeb Grosse

Poslední rozloučení s bývalým premiérem Stanislave...
Poslední rozloučení s bývalým premiérem Stanislave...
Poslední rozloučení s bývalým premiérem Stanislave...
Poslední rozloučení s bývalým premiérem Stanislave...
Poslední rozloučení s bývalým premiérem Stanislave...
Poslední rozloučení s bývalým premiérem Stanislave...

Evropa si uvědomila, že k jejím břehům míří exponenciálně se zvyšující počet imigrantů. K uvědomění stačilo, aby se jich utopilo tisíc najednou. Dnes čeká EU mimořádný summit, který může přinést opatření typu boje s pašeráky lidí, ale i třeba lepší ostrahu hranic. Jak na celý problém nazíráte? Je Evropa schopna skousnout redistribuci migrantů? Jaké jsou názorové frakce mezi jednotlivými státy na linii ,,přijmout všechny, jsme přeci lidé /vracet je zpátky/ potápět je“?

Nesleduji důsledně „názorové frakce“ mezi členy EU, ale je logické, že problém imigrace se týká jižních států, zatímco třeba ty severní jsou naplno pohrouženy do ukrajinské krize a přemýšlejí, jak porazit Rusko (aspoň slovně, když to jinak nejde). A sever EU jihu nevěří. A nechápe ho. A platí to i obráceně, samozřejmě. A tento rozkol má čáku se do budoucna jen prohlubovat. 

Je přitom bizarní, že se EU bude dohadovat třeba o boji s pašeráky lidí nebo o ostraze hranic, když jsou to ve skutečnosti až ty nejméně důležité články v celém řetězci problému. Důležitější je přece prevence. Pojďme třeba přestat – jen kvůli zisku – podporovat diktatury v subsaharské Africe a dovolme tamním lidem aspoň trochu důstojný život, aby nemuseli prchat pryč; pojďme přestat živit válku v Sýrii, aby odtud nemuseli lidé utíkat… Místo toho ale imigranty generujeme po desítkách tisíc, a pak jsme „zaskočeni“, že lidé, kteří chtějí přežít, utíkají i k nám. Buďto jsou naši demokraticky volení zástupci úplně hloupí, nebo tomu nerozumím. Jen během loňského roku se na plavbě do Evropy utopilo podle různých odhadů asi 23 tisíc lidí – 23 TISÍC LIDÍ – a nynější „zájem“ o problém je vyvolán jen tím, že zemřelo tisíc lidí za jediný den. Nic víc, nic míň. Jasně, že je necháme dál topit, jen zkusíme zajistit, aby se to buď nedostalo do novin, nebo aby jich neumíralo tolik denně. Když přitom slyším, jak nějaký náš evropský politik mele cosi o evropských hodnotách a humanitě a svobodě, je mi z toho pokrytectví fakt smutno. Vím ale, že s tímhle názorem nijak nezaboduji, když jsem viděla včerejší průzkum veřejného mínění, který ukázal na pro mě až neuvěřitelnou xenofobii v České republice…    

Jak to nakonec celé dopadne, pokud bude pokračovat dosavadní politický trend? Objevují se hrozivé zkazky o tom, že milionům muslimů v Evropě ,,vytečou nervy“ a zahájí povstání. Anebo že zkolabuje sociální systém a pracovní trh. Že ,,křesťanské kostely budou zastíněny mešitami“. Z prognostického, ale i z filozofického hlediska... co k tomu říci?

Omlouvám se, ale podobné „bullshity“ ze sociálních médií a okrajových částí politického spektra vůbec nechci komentovat. Je to zbytečné – iracionalitu nelze vyvrátit. 

Na druhou stranu mi připadá divné, že všichni „ochránci“ skutečné Evropy se dnes tváří, jako kdyby náš prostor byl vždy takový jako dnes. Chtějí uchovat cosi, co fakticky v celé Evropě ani nikdy neexistovalo. Ale hlavně chtějí zastavit čas, zastavit evoluci… proti tomu komunisti s „poručíme větru dešti“ byli naivní břídilové. Jasně, že se svět bude měnit. A není na tom nic divného, naopak, je to zcela přirozený vývoj. Netvrdím přitom, že náš čeká vzpoura muslimů; ptám se proč by to dělali? Už přitom slyším odpověď: Protože jsou takoví! My, Západ, jsme od roku 1990 dohromady zabili dohromady přes čtyři miliony muslimů, ale „oni se vzbouří“, protože jsou takoví, a obětí jsme tu my… Co k takové konstrukci dodat? Asi nic.  

Na Ukrajině pokračuje vlna podivných úmrtí činovníků spojených s bývalým režimem Viktora Janukovyče. Co je pravdy na tom, že v nacionalistických kruzích kolují jakési seznamy politicky činných jedinců ,,na odstřel“? Jde o ruskou propagandu, nebo dokonce jsou podezřelá úmrtí prací Moskvy, jak říká Porošenko?

Ano, všudypřítomná „ruská stopa“ se stává univerzálním vysvětlením všeho zlého na Ukrajině a zatím tamním mocným k přežití, jak vidno, dostačuje. Zmíněné seznamy jsem viděla, ale neumím říci, kdo je stvořil a proč, nicméně i při házení všech běd světa na Putina je třeba koordinace, a když pak tajná služba SBU varuje, že by všichni kritici kyjevské moci měli „držet hubu“, jinak jim půjde o život, určitě tím nehájí své občany před Putinem. Naopak, otevřeně přiznává, že vraždění nepohodlných lidí je vnitroukrajinský problém. Mimochodem, o míře hysterie, která na Ukrajině nyní vládne, vypovídá i slovník SBU, v němž kritici současné moci končí rovnou s nálepkou „ukrajinofobů“… Přičteme-li k tomu cenzuru, věznění za odmítání války, válku jako takovou, tak mám pocit, že jsme na Ukrajině konečně dosáhli totální demokracie. Sorry, totalitní demokracie.

A mezitím se éter dál plní frázemi – podle NATO Rusko zase vtrhlo do Donbasu, podle Jaceňuka teď, v době výročí konce druhé světové války, není ale agrese pravděpodobná, další zase melou cosi, že Rusko aktivizuje tajné služby, jako kdyby to snad dosud nedělalo… Nikdo už očividně nesleduje, co říkají ostatní, stačí něco plácnout, vznikne titulek a s ním i „zpráva“, a prostor se zaplní plky, které odvedou pozornost od reálných problémů. Je vlastně neuvěřitelné, kam až se to celé pod vedením Západu za rok a půl dostalo. 

Česká politika začíná být velmi, velmi aktivní v Číně. Tři hejtmani, předseda sněmovny a ministr průmyslu tam zrovna pobývají, ministryně pro místní rozvoj zve významnou čínskou představitelku. Jak vidíte českou diplomatickou ofenzívu? Proč to děláme? Dělají to jiní? Zdá se mi to, nebo slova ,,Tibet“ či ,,lidská práva“ slyšíme najednou méně? V jaké kondici je čínský drak vůči americkému orlovi a co kuje dohromady s ruským medvědem?

Česká republika jako jeden z posledních amerických poctivých vazalů v Evropě nevstoupila do čínské investiční banky AIIB, v době když už tam všechny důležité státy EU jsou. USA všechny varovaly, ať to nedělají, a poslechli jsme snad jen my. OK. Zkoušíme to tedy jinudy, bočními cestičkami, a v naději, že čínské investice k nám nakonec dotečou také, byť přitom

nebudeme v roli suverénního státu, ale spíš jen subdodavatele třeba Siemensu. Sláva, hlavně že našeho premiéra zase ve Washingtonu pohladí po hlavě. 

A Tibet? Kolik lidí si opravdu myslí, že by Čína někdy Tibet ještě pustila? A když jsme mimochodem u toho: Kdo si opravdu myslí, že třeba Izrael vyklidí Palestinu nebo že se Krym vrátí Ukrajině? Mám dojem, že některé věci omíláme jaksi ze setrvačnosti, aniž bychom se podívali na realitu. Ano, otázka lidských práv Tibetu je sice v teorii oprávněná, ale v době, kdy v praxi na planetě existuje jen málo států, které by jako naprosto čisté měly morální právo „hodit kamenem“, je nadhazování těchto problémů v Pekingu jen projevem západního pokrytectví. 

Co se týče kondice vámi zmíněných zvířátek, je očividné, že drak s medvědem se spojují a do smečky přibírají další a další zvířátka, zatímco od orla přicházejí varovné zprávy o dalších bublinách na prasknutí nebo o vojenských manévrech na jihozápadě USA, kde lidé trpí nedostatkem vody, nervozita roste a speciální oddíly tam budou „cvičit“ zvládání davů…

Chystá se k nám průvod Putinových motorkářů zvaných ,,Noční vlci“. Jak sledujete toto téma, považujete-li to za téma? Případně, jak hodnotíte fakt, že mnozí to za téma považují? To téma je nejspíš mrtvé, protože je nikdo nechce pustit nikam, ale zkoušela jsem si o nich něco načíst a vyšla mi z toho neuchopitelná kombinace amerických Hell´s Angels s ruským pravoslavím a snahou konat „dobro pro Rusko“. Pod vedením chlapíka zvaného Chirurg je to hodně zvláštní fenomén jezdící na upravených motorkách ruské výroby, jimž se říká Ural Volk… U nás nemáme nic srovnatelného a mám dojem, že ani americký seriál Sons of Anarchy k uchopení moc nepomůže. Nicméně, všechny země na trase do Berlína jim odmítly průjezd, že by se do Berlína znovu „prostříleli“ a dobyli by ho tak znovu, je nepravděpodobné, takže vlastně není co řešit.   

Na závěr tradiční otázka: Co dalšího zásadního se za poslední týden stalo, co vás překvapilo? A co bychom měli v nejbližší době rozhodně sledovat?

Trochu nevěřícně sleduji, jak EU zkouší znovu trestat Rusko tím, že uvalí antimonopolní sankce na Gazprom, a to spolu s pokutou ve výši až 9,3 miliardy eur. Pokud jsme se rozhodli vyhnat ruský zemní plyn z Evropy, tak jo, ale prosím všechny zodpovědné činitele, aby jasně řekli, čím ho nahradí. Žádný takový zdroj zatím objeven nebyl, a to už od časů Topolánkova zkrachovalého Nabucca. A pokud vyháníme Gazprom, aniž bychom měli náhradu za jeho zemní plyn, tak jsme… každý nechť si doplní podle svého gusta.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Martin Huml

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hoši z ČT jsou primitivové.“ Doktor Polreich se nestačí divit, co vyplulo z obrazovky k summitu Trumpa s Putinem

18:00 „Hoši z ČT jsou primitivové.“ Doktor Polreich se nestačí divit, co vyplulo z obrazovky k summitu Trumpa s Putinem

Jaký význam a dopady bude mít vrcholná ostře sledovaná schůzka Donalda Trumpa a Vladimira Putina? Si…