Bojovník za svobodu: Putin je rozumný. Doma musí řešit věci, které si my nedovedeme představit

04.08.2015 4:42

ROZHOVOR Kde je „skrytá bomba?“ Podle člena představenstva Českého svazu bojovníků za svobodu Václava Vaňka Rusko hrozbu nepředstavuje. „Putin je člověk, který má silné charisma a je rozumný. V tak velké zemi se musejí někdy řešit věci, když to řeknu lidově, ‚na krátkou uzdu‘,“ říká také v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Vaňka také dopálila aktuální kritika na adresu prezidenta Miloše Zemana předně ze strany premiéra Bohuslava Sobotky.

Bojovník za svobodu: Putin je rozumný. Doma musí řešit věci, které si my nedovedeme představit
Foto: brics2015.ru
Popisek: Vladimir Putin s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko či Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Andreje Borisoviče Zubova, Magdy Vášáryové, Pavla Svobody (ze 7. 6.) + (19. 5)Adama Michnika, Marka Ženíška (z 2. 6.) + (z 8. 5.) + (z  27. 2.) + (z 12. 2.) + (z 26. 1.),  Jana Kasla, Tomáše Pojara (z 25. 5) + (z 29. 4.), Antona Litvina, Alexandra Tomského, Alexandra Vondry (ze 17. 5.), Tomáše Klvani (z 18. 5.) + (z 20. 3.)+ (z 12. 3.), Lenky Víchové (z 16. 5.), rektora Libora Grubhoffera, Miroslava Kalouska (z 12. 5.) + (z 11. 3.) + (ze 17. 2.) + ( z 6. 1.) (+ z 3. 12 + z 2. 10.), Džamily Stehlíkové, Michaela Kocába (z 13. 5.) + (z 25. 4.)(z 25. 2.) (z 3. 12.) (+ z 8. 11.),  Karla Schwarzenberga (z 5. 5.) + (z 24. 3.)(ze 14. 2.) + (z 30. 1.), (z 3. 10.) + (ze 14. 8.), Daniela Kroupy, senátora Zdeňka Papouška (z 8. 5.) + (20. 4.)Marka Bendy, polské velvyslankyně Grazyny Bernatowicz, Jiřího Menzela, Daniela Korteho, Rudolfa Baránka, Libora Roučka, Michaela Romancova (z 20. 4.) + (ze 7. 1.) (+ z 20. 8.),  Zdeny Mašínové (z 15. 4.) + (z 27. 3.),  Jiřího Zlatušky (z 18. 4.) + (z 8. 4.)(+ z 21. 2.) , Miroslavy Němcové (z 15. 4.) + (z 26. 3.), Jaroslava Hutky (z 18. 4.) + (ze 31. 3.) Alexeje Kelina, Martina C. Putny, Pavla Teličky, Jany Černochové (z 11. 4.), Jana Bartoška (z 12. 4.) , Vladimíra Hučína, Romana Jocha (ze 7. 4.) (ze 4. 3.) + (ze 14. 1.)  (+ 8. 12. + 11. 9  + ze 7.  8.),  Mariusze Jurosze, Karla Hvížďaly, Václava Vydry, Milana Uhdeho, Pavla Šafra (z 30. 3.)+ (z 21. 3.), Pavlíny Filipovské, gen. Jiřího Šedivého, Ivana Langera, Františka Gábora, Jana Šinágla (z 22. 3.), německého velvyslance, Luďka Niedermayera (z 20. 3.), Martina Bursíka (ze 17. 3.) (+z 4. 2.) + (z 2. 12.) (+ z 6. 10.z 6. 8. a z 23. 6.), Karla Svobody (z 16. 3.) (+ z 28. 1.), Františka Laudáta, Grigorije Paska (ze 3. 3.) +(19. 11.) (+21.  10.), Daniela Hermana, Alexandra Tolčinského (z 23. 2.) + (z 13. 2.), Heleny Ilnerové, Petra Fialy (z 22. 2) + (4. 9.)Štefana Füleho, Martina Jana Stránského, gruzínského velvyslance Zaala Gogsadzeho, Jefima Fištejna (z 12. 2.)  (+ z 11. 12) , Jana ZahradilaJakuba Jandy, Barbory Tachecí, Ivana Gabala (+ 21. 11.), Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25. 1.) (+ z 15. 1.) + (z 27. 8.)Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka BártyTomáše PeszyńskéhoMartina Balcara, Jiřiny Šiklové (ze 14. 12.) (+ 22. 7.),  Petra Pitharta, Bohdana ZilynskéhoStanislava ChernilevskéhoKarla Janečka, Jana Urbana, Maji Lutaj či Františka Janoucha.
 

V našem minulém rozhovoru jste se věnoval také cestě prezidenta Miloše Zemana do Moskvy. Teď se chystá na návštěvu Číny, kde se bude konat i velká vojenská přehlídka k příležitosti konce II. světové války v Tichomoří a porážky Japonska. Na akci se možná objeví i ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un, kteří platí za čínské spojence. I kolem této cesty se rozvířila debata. Nevadí vám, že se objeví náš prezident ve společnosti diktátora?

To jsou všechno vykonstruovaná schémata. Je jednoznačné, že Čína má významné ekonomické postavení ve světě a bude ho nadále upevňovat. Snažit se stavět situaci do pozice, že se setká prezident s nějakými diktátory? Přece nelze uvažovat tak, že když přijedou prezident Putin nebo severokorejský Kim Čong-un, že do Číny kvůli nim nepojede náš prezident. Jde o oblast jihovýchodní Asie a státy vzájemně spolupracují. Navíc jsem přesvědčený o tom, že cesty našeho prezidenta vždy mají silný ekonomický podtext, a to nehovořím o základním důvodu návštěvy.

Když se zpětně podíváme na události na Ukrajině. Myslíte si, že šlo jen o malé nedorozumění, nebo o začátek ruské agresivity vůči Evropě, anebo, a to také slýcháme, šlo o promyšlený krok Západu k oslabení Ruska?

Vůbec nejsem přesvědčený o tom, že by existovala nějaká hrozba ze strany Východu, zvlášť ze strany Ruska. Když jsem byl student, strašili nás tzv. žlutým nebezpečím, což bylo směrováno na Čínu. S ohledem na můj věk už teď mohu jednoznačně říct, že Čína je možná pro někoho hrozbou, ale pouze ekonomickou, protože síla jejich ekonomiky je velká. Rusko nepovažuji za nebezpečí. Podle mého názoru jsou dnes největším nebezpečím Islámský stát, situace na Blízkém a Středním východě a vystěhovalectví. To je „skrytá bomba“. Vůbec nevíme, kdo do Evropy přichází. Nejsou to lidé prověření ekonomicky, zdravotně, z hlediska náboženského vyznání. Mohou tu žít pět, deset let, ale pak mohou klidně vytvořit určité buňky, které budou škodit přímo v srdci našich zemí. V tom vidím nebezpečí, ostražitě bychom měli sledovat, kdo přichází, ale Rusko? Nemyslím si, že by zrovna z jejich strany hrozilo riziko nějakého napadení nebo vyvolání třetí světové války. Putin je člověk, který má silné charisma a je rozumný. A že se v tak velké zemi musejí někdy řešit věci, když to řeknu lidově, „na krátkou uzdu“? To přece neznamená, že Rusové a Putin jsou strašákem, že hrozí válkou a chtějí si někoho podmaňovat. Vše, co se děje, je jen odezva.

Ještě než se dostaneme více k tématu migrační krize, jisté je, že Rusko modernizuje své zbraňové systémy, posiluje svou přítomnost blízko hranic. Američané také a projíždět bude republikou opět americký konvoj. Co na tuto situaci říkáte?

Už na první průjezd jsem měl jednoznačný názor. Šlo o gesto, kterým se chtěli ukázat a zjistit, jak je lidé budou vnímat v zemích, kterými budou projíždět. Nehovořil bych ovšem o nějaké ukázce vojenské síly. Měl jsem možnost část konvoje vidět, a to nebyly nějaké nejmodernější zbraně, ale běžné vojenské vozy, které mají rozeseté po základnách. Předpokládám, že by zasahovaly jiné zbraně, než jsme viděli. Spíš šlo o propagaci. Když se dělají přehlídky ve vlastních zemích, tak jako například Rusové při příležitosti výročí konce II. světové války, mělo to své opodstatnění. Ale projíždět částí světa a ukazovat zbraně?

My, pokud jde o obranu země, ale spoléháme na NATO. Je to dostatečná záruka naší obrany?

Dnes hraje velkou roli kolektivní obrana, to je pravda. Upozornil bych ale spíš na stav naší armády, která není schopná čelit válečným konfliktům. Už jen když se podíváme na složení odborností. Vždyť cvičíme vojáky jen na zahraniční mise! Přitom nevěřím, že za hranicemi bojují za naši vlast. Bránit se lze pouze tím, že přímo u nás budeme mít naši dobrou, všeobecně vyzbrojenou, vycvičenou armádu, protože při prvním úderu nám přece nikdo nepomůže. Až následně by sem mohly přijít spojenecké armády. A pak by vznikla i další otázka, zda by se nakonec stejně neopakoval Mnichov? Neřekly by si velmoci, že malé Česko pro ně nemá význam? Chápu, že teď jdu do krajnosti, ale člověk se takovým myšlenkám neubrání.

Migrace... Zásadní téma současnosti. Liberálně orientovaní lidé nadávají veřejnosti, že uprchlíky i migranty nechce přijímat, obviňují je z necitlivosti či dokonce extremismu. Výrazná část veřejnosti naopak dává najevo, že se nechce dělit o své zbylé zdroje, že se bojí kulturně odlišných migrantů a islámského radikalismu a že nechce „tahat“ do Evropy další chudinu. Kdo je v právu?

Mám na migraci shodný názor s řadou lidí, se kterými se potkávám, diskutujeme a názorově jsme na tom stejně. Nemám problém pomoci lidem ze zemí, kde došlo k nějaké katastrofě a probíhají tam války. Přicházejí k nám ale lidé ze států, kde někdo vyvolal problémy, a tito lidé z ekonomických důvodů utíkají pryč. Už jsem viděl několik zadržení migrantů v Břeclavi. Tato oblast je dost frekventovaná. Nedovedu pochopit, jak může mladý člověk plný síly a energie prchat ze své vlastní země? Vždyť by měl zůstat a pomáhat tam k lepšímu životu ostatních? Jak se také mohli dostat tak daleko a za co? To pro mě nejsou uprchlíci, když se vyjadřují v tom smyslu, že Česká republika pro ně není zajímavá, ale že chtějí do Británie nebo do Německa. Takže o koho jde? O dobrodruhy, kteří se snaží využít slabin, a tímto úhlem pohledu je to schengenský prostor. Byl bych vůči nim velmi opatrný.

Vývoj do budoucna nevidím příliš optimisticky. Nesmíme přece postupovat na úkor našich lidí. Dokonce když se prezident vyjádří ve smyslu, že bychom měli dávat peníze do Klokánků, a ne utečencům, je za to hrubě napadán a osočován ve sdělovacích prostředcích. To je nehoráznost. On je vlastenecký, říká, abychom pomohli nejdříve našim lidem; a pokud budeme mít možnost, i ostatním.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přesáhlo to veškerou mez! Pokrytci klečí, duhové reklamy, ale před muslimy nic. To není cesta k toleranci, říká lidovec Wolf

4:44 Přesáhlo to veškerou mez! Pokrytci klečí, duhové reklamy, ale před muslimy nic. To není cesta k toleranci, říká lidovec Wolf

„Fašismus, komunismus. Snad nám nějaký další ismus opět nebude chtít říkat jen tu svou pravdu a jaký…