Mám amok, vyskočila mi žíla na krku! Jaroslav Foldyna se velice tvrdě pustil do těch, kteří vyzývají k odvolání Zemana

10.05.2015 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Prudce zvedly adrenalin poslanci Jaroslavu Foldynovi (ČSSD) výzvy k odvolání prezidenta Miloše Zemana. „Slyším jméno Štětina a žvásty, které říká, a mám amok,“ reagoval Foldyna. V půlnočním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, proč je „zhnusen“ relativizací událostí II. světové války a také zmínil, že „už zase nevěříme, zase ryjeme držkou v zemi“.

Mám amok, vyskočila mi žíla na krku! Jaroslav Foldyna se velice tvrdě pustil do těch, kteří vyzývají k odvolání Zemana
Foto: hns
Popisek: Jaroslav Foldyna v půlnočním rozhovoru

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Karla Schwarzenberga (z 5.5.) + (z 24.3.)(ze 14.2.) +(z 30.1.), (z 3.10.) + (ze 14.8.), Marka Bendy, polské velvyslankyně Grazyny Bernatowicz, Jiřího Menzela, Tomáše Pojara, Michaela Kocába (z 25.4.)(z 25.2.) (z 3.12.) (+ z 8. 11.), Daniela Korteho, Rudolfa Baránka, Libora Roučka, Michaela Romancova (z 20.4.) + (ze 7.1.) (+ z 20.8.),  Zdeny Mašínové (z 15.4.) + (z 27.3.) , senátora Zdeňka Papouška, Jiřího Zlatušky (z 18.4.) + (z 8.4.)(+ z 21.2.) , Miroslavy Němcové (z 15.4.) + (z 26.3.), Jaroslava Hutky (z 18.4.) + (ze 31.3.) Alexeje Kelina, Antona Litvina, Martina C. Putny, Alexandra Vondry, Pavla Teličky, Jany Černochové (z 11.4.), Jana Bartoška (z 12.4.) , Vladimíra Hučína, Romana Jocha (ze 7.4.) (ze 4.3.) + (ze 14.1.)  (+ 8.12. + 11. 9  +ze 7. 8.),  Mariusze Jurosze, Karla Hvížďaly, Václava Vydry, Milana Uhdeho, Pavla Šafra (z 30.3.)+ (z 21.3.), Pavlíny Filipovské, Pavla Svobody, gen. Jiřího Šedivého, Ivana Langera, Františka Gábora, Jana Šinágla (z 22.3.), německého velvyslance , Tomáše Klvani (z 20.3.)+ (z 12.3.), Luďka Niedermayera (z 20.3.), Martina Bursíka (ze 17.3.) (+z 4.2.) + (z 2.12.) (+ z 6.10.z 6. 8. a z 23. 6.), Karla Svobody (z 16.3.) (+ z 28.1)Miroslava Kalouska (z 11.3.) + (ze 17.2.) + ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.), Františka Laudáta, Grigorije Paska (ze 3.3.) +(+ 19.11.) (+21. 10.), Daniela Hermana,  Marka Ženíška (z  27.2.) + (z 12.2.) + (z 26.1.) (+ ze 14.1.),  Lenky Víchové, Alexandra Tolčinského (z 23.2.) + (z 13.2.), Heleny Ilnerové, Petra Fialy (z 22.2) + (4.9.)Štefana Füleho, Martina Jana Stránského, gruzínského velvyslance Zaala Gogsadzeho, Jefima Fištejna (z 12.2.)  (+z 11.12) , Jana ZahradilaJakuba Jandy, Barbory Tachecí, Ivana Gabala (+ 21.11.), Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25.1.) (+z 15.1.) + (z 27.8.) Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty,Tomáše PeszyńskéhoMartina Balcara, Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) ,Čestmíra HofhanzlaPetra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje ZubovaKarla Janečka, Jana Urbana, Maji Lutaj, Františka Janoucha, Vladimíra Hanzela, Anatolije Lebeděva či Alexandra Kručinina

Co obvykle děláte v sobotu před půlnocí?

Sleduji televizi a komunikuji přes internet po sociální síti. Většinou je jedna z mých dcer vzhůru, takže si někdy ještě povídáme.

Prezident Miloš Zeman rozvířil opět debatu, když odmítnul jmenovat profesory docenty Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. S ohledem na důvody, které vysvětluje v médiích především mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, myslíte si, že k rozhodnutí vedly prezidenta pádné důvody a že jsou správné?

Je to rozporuplná záležitost. Jsou-li všechny výhrady, které pan prezident má, konkrétní a pravdivé, pak je to velmi problematické. Na druhou stranu kontroverzních témat kolem pana prezidenta je hodně a jsou výrazně medializovaná. Pak vzniká obraz, že je pan prezident v této zemi nejhorší, ale to není pravda. Jde o mediální tlak. Chápu pana prezidenta v jeho připomínkách, protože jsou to vážné věci, ale na druhou stranu, kdybychom se měli takto detailně zabývat všemi a vším…Neumím jednoznačně odpovědět, zda se rozhodl správně nebo ne.

Někteří politici by rádi viděli na Hradě jiného člověka a pokud možno co nejdříve. „Jestliže ve válce někdo jedná jako český prezident Zeman, je namístě použít slovo zrada. A je namístě, aby prezident Zeman odstoupil,“ napsal na Facebook europoslanec Jaromír Štětina v kontextu …

...nenechám Vás ani domluvit, vyskočil mi adrenalin a žíla na krku. Slyším jméno Štětina a žvásty, které říká, a mám amok. Kdybyste zaznamenala slova, která mám na jazyku, tak by si mysleli všichni, že nejsem slušný člověk. Tento svazák, který se plavil na voru Matylda po Sovětském svazu a psal kraviny, to jméno už nemůžu ani slyšet. Dnes zvrací své debility. Tenhle člověk, ať si žvaní, co chce. Ať táhne někam, teď mám sice na jazyku jiné slovo, ale ať táhne někam, kde ho nikdo neuslyší. To se nedá poslouchat. Vůbec, ať drží ústa. Je to nehoráznost. Ani po kotníky nesahá Miloši Zemanovi. Každý soudný a slušný člověk, když si udělá obrázek o tom, kdo Štětina byl a je, tak se mu musí zvednout žaludek a musí se poblít do rohu. Nemohu reagovat jinak. Fyzicky bych s ním nechtěl být v jedné místnosti.

Nejde ovšem jen o pana europoslance, obdobně se vyjadřovali i jiní politici, např. pan poslanec Ženíšek. Takže nejde o ojedinělý názor… 

Vy myslíte pana Ženíška z TOP 09. To je svazácká organizace, která ztrácí půdu pod nohama a má jen Karla Schwarzenberga. Kdyby je volilo tolik lidí jako Miloše Zemana, mohou o něčem vyprávět, ale tihle novodobí svazáci, vojáci lidu, který neexistuje…Není potřeba se o tom více bavit. Veřejnost je určitě schopná si najít svůj vlastní pohled. Miloš Zeman není určitě člověk bez chyby. Já jsem Miloše Zemana podporoval při volbě prezidenta a přesto jsem někdy zaskočen a přemýšlím, jak bych se vyjádřil k některým jeho stanoviskům. Je to velmi kontroverzní člověk. V některých věcech své příznivce dokáže zaskočit. Od TOP 09 jsou ale výtky vůči němu úsměvné.

Už od konference o holocaustu v Praze hledá tiskový mluvčí Jiří Ovčáček v archivech údajný článek novináře Ferdinanda Peroutky s názvem „Hitler je gentleman“. Myslíte si, že ho najde?

Těžko říct, to je vědecké bádání, ale i jedna z věcí, která mě zneklidňuje. V současné době pro náš národ není příliš podstatné, co Peroutka řekl a co ne. Nechápu prezidenta, co si to vzal do hlavy. Kontroverznost některých názorů Peroutky tady je, na druhou stranu jeho osobnost a přínos pro společnost a národ jsou jasné. Je to člověk hluboce zapsaný v určité etapě našich dějin. Nechápu pana prezidenta, proč úkoluje lidi kolem sebe a proč se nestaráme o důležitější věci. Náboj má cesta prezidenta do Moskvy. Už samotný fakt, že jeden z mála představitelů demokratické Evropy, té Evropy, která byla likvidována za války, vzdává holt těm 140 tisícům mrtvých, to je silná myšlenka. To je něco, co panu prezidentovi nikdy nezapomenu. Jsem za to prezidentovi vděčný. Je mi špatně od žaludku z těch, kteří si hledají cesty, scházejí se jinde další dny, to je směšné. Myslím, že velká většina lidí to vnímá stejně a nevěřím cinknutým průzkumům veřejného mínění. Už zase žijeme v tom, že televize, rozhlas, noviny něco říkají a my hledáme pravdu jinde. Už zase ryjeme držkou v zemi, už zase musíme hledat pravdu mezi tím, co říká Česká televize a mezi tím, jaká je realita. Už zase nevěříme, zase ryjeme držkou v zemi. Doufám, že se to brzy obrátí.

Určitě jste se účastnil některých pietních aktů při příležitosti oslav 70. výročí osvobození. Jak hodnotíte jejich přípravu a interpretaci v médiích?

Hlavní a zásadní akce, kterých se účastní premiér a předseda sněmovny jsou velice důstojné záležitosti. Žil jsem v minulé době, samozřejmě že drakonicky překrucovala dějiny osvobození Plzně, jenže my se komunisty snažíme předběhnout, snažíme se být horší než oni. Když jsem poslouchal Radiožurnál, jak od rána do večera komentuje osvobození Plzně, tak jsem se jen smál, protože takto to komentovali za komunistů, když si svým způsobem uzmuli téma. To je samozřejmě nehoráznost. Bagatelizace a relativizace určitých etap v osvobození je velmi znát a cítit. Je to snaha zlehčit, vytvořit nový pohled, ve kterém se ukáže, že i my jsme byli špatní, že jsme na konci války tady někoho honili, že by Evropa měla říct, že jsme všichni špatní, ale tak to není. Musíme si říci, kdo válku rozpoutal a kdo zvítězil. To bude platit vždycky. Snaha relativizovat Banderovce, Vlasovce atd., je pro mě nepřijatelná. Mí rodiče byli ročník 1920 a 1921 a byli v lágru. Vždycky proti tomu budu stát i kdyby mě paní Slonková dala desetkrát na nějaký seznam. (Pozn. redakce: Deník Neovlivní.cz sestavil seznam deseti nejvlivnějších českých postav, které „slouží“ Moskvě. Mezi nimi je i Jaroslav Foldyna.) Jsem zhnusen tím, jak se tady snaží relativizovat konec války, válku jako takovou, opěvovat Banderovce, být ticho k tomu, co se kolem nás děje, jak pochodují v Litvě, Lotyšsku, vzpomínkové akce na SS příslušníky… Je to hnus. Jsem přesvědčen, že kdo seje vítr, sklidí bouři. 

Objevila se iniciativa s názvem „Jednotní pro mír“, která uvádí, že svět se nebezpečně přiblížil k nové globální konfrontaci. „Mezinárodní řád je v troskách. Velmoci dlouhodobě podkopávají smluvně zakotvená pravidla účelovým výkladem, ignorováním zásad mírového soužití i bezohlednou vojenskou agresivitou,“ uvádí se v prohlášení iniciativy. Zajímáte se o ni?

Čtu o tom na internetu, když komunikuji na síti. Je to přirozená reakce na dění kolem nás. My, obyčejní lidé, žádnou válku nechceme. Nechci jim dát syna, aby šel bránit vlast proti někomu, kdo nám nic neudělal a je někde tisíce kilometrů od nás. Je povinností člověka bránit svou zem v případě, že by byla ohrožena, ale já žádné ohrožení necítím. Já jim své děti, a mám jich pět, k tomu dva vnuky, nedám. Kvůli tomu udělám vše. Budu říkat všem, co si myslím, což je v kontextu s tím, co jste mi četla z prohlášení iniciativy. Jestli oni chtějí bojovat a rozšiřovat své miliardy dolarů ve zbrojním průmyslu, tak beze mě, bez mých vnuků a bez mých dětí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zkroťme vládu náhradou škody, burcuje právní expert formace Trikolora Svobodní Soukromníci

17:57 Zkroťme vládu náhradou škody, burcuje právní expert formace Trikolora Svobodní Soukromníci

„Je zbabělé schovávat se za experty. Je zbabělý výrok premiéra, který řekne, že už do něčeho nechce …